+A A -A

ABD heyeti ile yapılan vize krizi görüşmesi olumlu geçti!

-A A +A

ABD'yle yaşanan vize krizi sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet iki gün önce Ankara’ya gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet bu sabah görüşme için Dışişleri Bakanlığı'na geldi. İki ülke yetkililerinin, Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerinin önceki  hafta sonu karşılıklı olarak askıya alınması sorununun çözümü amacıyla  görüşmelerde bulunduğu belirtildi. ABD'li heyetinin görüşme için  "Çalışanlara dair soruşturmayla ilgili ABD'ye bilgi verilmeli. Çalışan ABD'nin bilgisi dahilinde temas yürttüyse tutuklanmasın. Temasların ABD isteği ile olup olmadığı sorulsun. Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli" şeklinde 4 şart öne sürdüğü iddia edildi. Ancak Türkiye'deki diplomatik kaynaklar,  "Türkiye'nin  görüşmelerde ön şartları kabul etmiyoruz"  çıkışı üzerine görüşmelerin ön şartsız başladığı öğrenildi.

GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ!

 Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar  Gün, ABD heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen'in  başkanlık ettiği görüşme olumlu  atmosferde geçti.

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuya ilişkin bugün yaptığı  açıklamada, "İyi bir noktaya doğru gidiliyor. Detaylar birkaç gün içinde  netleşecek. Tabii buraya gelen heyet, bizim görüşlerimizi de alıp Washington'a  dönecek, bunları üstlerine arz edecekler. Ben yakın bir vadede bu işin  çözüleceğine inanıyorum. Çözülmemesi için bir gerekçe de yok, kompleks, içinden  çıkılmaz bir durum yok." ifadelerini kullanmıştı.

 

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DAYATMALARA BOYUN EĞMEYİZ

Vize krizi  görüşmesi ile ilgili konuşan dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD ile vize krizi hakkında konuşan Çavuşoğlu," Türkiye dayatmalara boyun eğmez. Bizim çıkarlarımıza karşı gelen şeyleri kabul etmeyiz. Şartlar ne olursa olsun bir kişi suç işlemişse bu bizim elimizde değil. Hukuk gerekeni yapar. Vize krizi bizim için gereksiz bir krizdi. Diplomaside olgun bir tavır değildir. Biz ABD'nin aldığı karar karşılık bir karşılık verdik. Bu tip lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin konusu olmamalı. Bu konuları karşılıklı anlayışla çözebiliriz" dedi. 

 ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, FETÖ'nün  17-25 Aralık 2013'teki kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında,  haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile  irtibatı tespit edilmişti. Topuz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar  Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'',  ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs''  suçlarından tutuklanmıştı. Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı tutuklamaya tepki göstermişti.  Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Metin Topuz'la ilgili olarak, "25 Eylül 2017  tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan  söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı  gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir."  açıklamasını yapmıştı.

 ABD'nin, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen  olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını duyurması üzerine Türkiye'nin  Washington Büyükelçiliği de "ABD'deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına  yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır." açıklamasında bulunmuştu.

 ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı. bu karar sonrası ABD ve Türkiye karşılıklı olarak vizeleri askıya almıştı. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.10.2017 - 17:38 -989-
Bu sayfayı paylaşın :