Nasıl bir eğitim?
"Türk eğitiminin amacı halkın bütün fertlerini beden, zihin, ahlâk, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı,
13.09.2019 15.31
1 yorum
2.208 okunma
Nasıl bir eğitim?
İbrahim Kumaş

Selam üzerinize olsun.
"Türk eğitiminin amacı halkın bütün fertlerini beden, zihin, ahlâk, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaratıcı kişiler oluşturmaktır. Türk milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven, görev ve sorumluluklarını bilen insanlar yetiştirmektir."
 
Türk eğitiminin amaçları doğrudur. Ancak bu amaçlarımızı nasıl gerçekleştireceğiz? Önemli olan eylemlerimiz ve sonucudur. Nasıl bir eğitim sistemimiz var ki, toplumumuzu insanımızı yeterince eğitemiyoruz. Bizi biz yapan milli ve manevi değerlerden her geçen gün uzaklaşılıyor. İnsanlar arası ihtilaflar ve çatışmalar artıyor. Ahlaksız, sorumsuz, maneviyatız, milletin geleceğinden bihaber bir nesil yetişiyor. Uyuşturucu, alkol, kötü alışkanlıklar yaygınlaşıyor. 
 
Eğitim sorunu halledilmeden diğer sorunların hiçbiri çözülemez. Eğitim meselemizi meselelerimizin en önüne koymalıyız. Nitelikli öğretmen yetiştirilmesi eğitimin öncelikli hedefi olmalıdır. Öğretmen öğrencisine örnek ve model olmalı kendini toplumuna adamalıdır. Her işimizde olduğu gibi eğitim ve kültürde de işi ehil olanlara vermeli, eğitim sistemimizde milli ve yerli olmayan ne kadar unsur varsa temizlenmelidir. İdeali ve iddiası olmayan bir milletin varlığını devam ettirmesi mümkün değildir. Aksi bir durumda tıpkı ağacın kurdu gibi kendini yer ve zaafa uğrar. Geç kalmadan tedbir alma, çocuklarımızı geleceğe ve hayata nasıl hazırlarız düşünme zamanıdır.
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Eyvallah
Makbul dua makamına kaim olması dileğiyle aydinlatan yazilariniza ihtiyaç var. Kaleminize kelamınıza sağlık
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     16.9.2019 11:55:28
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya