Suriye Sınırımızda Yapılan Üç Askeri Harekâtımızın<br>ANLAM ANALİZİ VE YORUMU !
Yurdumuzun Suriye Sınırının güvenliği için Kahraman Ordumuzun başlattığı HAREKATLARIN önemi kadar, bu Herekatlara verilen ADLAR da anlamlıdır. Bu Harekâtlara verilen adlar, Bölgenin JEOPOLİTİK (Siyasi ve Coğrafi) özellikleri ile İLİNTİLİ anlamlar taşımaktadır.
16.10.2019 10.07
1 yorum
1.671 okunma
Suriye Sınırımızda Yapılan Üç Askeri Harekâtımızın
ANLAM ANALİZİ VE YORUMU !
Kemal Cengiz

Yurdumuzun Suriye Sınırının güvenliği için Kahraman Ordumuzun başlattığı HAREKATLARIN önemi kadar,  bu Herekatlara verilen ADLAR da  anlamlıdır. Bu Harekâtlara verilen adlar, Bölgenin JEOPOLİTİK (Siyasi ve Coğrafi) özellikleri ile İLİNTİLİ anlamlar taşımaktadır.

Ad/isim, bir varlığın, bir eşyanın, bir yerin   veya bir olayın anlamını ifade etmekte adların,  DİKKAT çeken çarpıcı ve hedef gösterici manaları vardır.

Bunun için Peygamber Efendimizin hadislerinde,  "Evladın anne-babası üzerindeki  HAKLARINDAN  birinin de, "Doğduğunda ona GÜZEL (anlamlı ve hedef belirleyici) bir AD / İSİM konulması" olduğu belirtilmiştir.

Konuya bu açıdan baktığımızda, sözünü ettiğimiz sınırlarda düzenlediğimiz her üç Harekata da ayrı ayrı isimler verilmesi çok anlamlıdır. Adlarının konulmasında bile, inceden inceye manalar düşünülmüş olması; bu HAREKATLARIN ASKERİ PLANLAMASININ DAHA DETAYLI VE HESAPLI  YAPILDIĞINI GÖSTERİYOR. Bu Harekâtlarda Düşünce ve eylem planında emeği geçen tüm Siyasi ve Askeri Kadroya TEBRİK VE TEŞEKKÜRLEREMİZİ sunarak kafalarının ve kabiliyetlerinin ürünü olan bu ÜÇ HAREKATIN ANLAM VE ANALİZİNE  geçelim:

1- FIRAT KALKANI : 15 Temmuz Hain Darbe Teşebbüsü'nün ertelerinde yapılan bu Harekatın adının, Hain kalkışmayı hatırlatacak bir isim olması tahmin edilirken; "Fırat Kalkanı" denilmesi, bazıları için SÜRPRİZ  olabilir. Bu adın anlamındaki İNCE mana şu olmalı; KALKAN, savaşanı  düşman hamlesinden koruyan eski ve önemli bir savaş aletidir. "Fırat Kalkanı" adıyla yapılan bu birinci HAREKAT ile hedefin FIRAT HAVZASININ İŞGALDEN KORUNMASI olduğu anlatılmış ve sonunda  anlaşılmıştır.

2- ZEYTİNDALI HAREKATI : Bu ad ile yapılan  "İkinci Harekat Bölgesinin", Yöreye ÖZGÜN Tabiat ve Bitki Örtüsü ZEYTİNDİR. Hatta bu bölge, yörede ZEYTİNİN ANAVATANI olarak nitelendirilir. Ortadoğu'da Akdeniz kıyılarının hâkim ve karakteristik bitki örtüsü olan "Zeytinin, diğer bölgelere buradan yayıldığına inanılır. Ayrıca, ZEYTİN DALININ BARIŞI TEMSİL simgesi olduğu Dünyaca bilinen bir gerçektir. Bu düşüncelerden harekatle;  "Ortadoğu'ya tıpkı bu ZEYTİNİN DALLARIYLA YAYILMIŞ OLMASI GİBİ BARIŞIN YAYILMASI dilek ve temennisini temsilen" bu ikinci Harekata da,  "ZEYTİNDALI HAREKTI" adı verilmiş olmalı!

3- BARIŞ PINARI HAREKATI : Harekâtın yapıldığı bu bölgede, yerleşim yeri adı olarak en çok DİKKATİ çeken isim,  "AYN/PINAR, ÇEŞME" adıdır. Bu Yörede bu adla anılan bir çok köy, kasaba, ilçe ve şehir bulunmakradır.  AYN EL ARAP / Arap Pınarı, AYN İSA / İsa Pınarı, RE'SU'L AYN Pınarbaşı gibi yerleşim merkezleri adı,  bunlardan sadece birkaçıdır. Hatta Memleketimizin Güydoğu bölgesinde ve bu Coğrafi havzanın üst sınırında yer alan GAZİANTEP (AYNTAP) / Gaziler Pınarı adı da, bu SİLSİLE adlardandır.

Adlarından da anlaşılacağı üzere bu bölge, Kuzey Suriye'nin en SULAK, tarıma en eşverişli bölgesidir.  "Pınar / Çeşme" adının bu DİKKAT çeken özelliğinden olmalı ki, "bu bölgenin Teröristlerin işgalinden temizlenerek; Türkiyemizde Mülteci durumda olan eski  sahipleri kardeşlerimize kavuşması adına yapılan" bu üncü Harekâta da YÖRESEL AD GELENEĞİNE uygun olarak, "BARIŞ PINARI HAREKTİ" adı verilmiş olmalı !

Öncekiler gibi bu Harekâtın da adına ve anlamına YARAŞIR, GAYESİNE DE ULAŞIR bir şekilde sonuçlanmasını Yüce Allah'tan dua ve niyaz ile; bu BARIŞ PINARI HAREKTINDA "ASKERLERİMİZİN BAŞI PINAR  GİBİ SERİN, AYAĞI GÖL GİBİ DERİN OLSUN"  diyorum !

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Ciddiyet
Degerli Hocam Kemal Cengiz.Çok tesekkü ederim.Sizden Allah razı olsun.Benim babam ve üç hala da alım idiler.dolaplar dolusu arapça harfleriyle yazılı dini eserler ve ıslami tarihi eserler idi.Dünya kelamı etmezler hep bu kitaptaki Allah'in "c.c."emirlerini ve demek istediği yolları anlatırdı.Milli Türk Ordumuz İslamiyetin vede İki cihan nebi ve resulu Hz.Mihammed'in "c.c" ordusudur.Tabiiki böyle bir ordumuza yakısandır bu isimlerle yapılan askeri hareketler.Allah "c.c." Havada,Karada,Denizde Türk Silahlı KUVVETLERİMİZİN yar ve yardımcısı olsun.Ordumuzu Tebrik ediyoruz.vede heran yanındayız.selamlar.
Yorum Ekleyen: Osman Özütemiz     24.10.2019 13:45:38
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya