Niyet, kalbin istikametini gösteren ibredir. Ne var ki bunu gözle görme imkânımız yoktur. İş neticesiyle belli olur kuralına göre kişinin yaptığı işlerin sonucuna bakarak niyetini anlayabiliriz. Feraset sahibi olan kimseler, çok zaman işin sonucundan önce niyeti sezebilirer. Tecrübe bu alanda en büyük ilimleridir.
28.10.2019 11:02
2.363 okunma
NİYET (YAHUT) KALPLERİN İBRESİ
Mustafa Yıldız

Amellerin niyetlere göre şekillendiğini haber veren hadis-i Nebevi olayların anahtarı gibidir.

Niyet, kalbin istikametini gösteren ibredir. Ne var ki bunu gözle görme imkânımız yoktur. İş neticesiyle belli olur kuralına göre kişinin yaptığı işlerin sonucuna bakarak niyetini anlayabiliriz. Feraset sahibi olan kimseler, çok zaman işin sonucundan önce niyeti sezebilirer. Tecrübe bu alanda en büyük ilimleridir.

Tecrübesi olmayan, feraset yoksunu kimseler aldatmayı ahlak edinmiş kişilerce yanıltılırlar. İnsanın bu zaafı, şeytanın Hz. Âdem'i aldatmasından beri vardır.

Âl-i İmran suresi 7. ayette " kalplerinde eğrilik olanların (yanlış niyet sahiplerinin) Allah'ın mesajını bile kendi arzularına göre yorumlayarak fitne çıkartmaya ve yanıltmaya çalışacaklarını" ifade eder.

Yanıltıcılar ekseriya arkadaşlar olur. Kültürümüzde sırtını bir taşa dayayıp

üzerine gelen belaya karşı koyma anlamına gelen arkadaş kavramı, yâr olarak da kullanılmıştır.

Yeri gelmişken Yunus Emre merhumun şu dizelerinin ne kadar hikmetli olduğunu arz ediyorum:

 Bir söz diyeyim sana

Dinle canın var ise

Kim, tama'lık eyleme

Aklın sana yâr ise

Ma'nâda getirmişler

Kardaşdan yâr yeğrekdür

Oğuldan dahi datlu

Eğer doğru yâr ise

Gördün yârin eğridür

Ne'n var ise ver kurtul

Us'lulardan öğüttür

İşittiğin var ise

 

Burada dikkat çeken önemli iki husus görüyoruz:

Birincisi, yâr denen arkadaşın öz kardeşten daha iyi olduğu.

Gerçekten biz galat olarak karındaşa kardeş diyoruz. Oysa kardeş anababası bir olanlar değil, aynı gaye ve ruh birliği içinde olanlardır.  Nitekim Kur'an'da da " Gerçek olarak müminler kardeştir" buyurulmaktadır.

İkinci dikkat çeken husus, arkadaşın eğriliğini gördüğün veya hissettigin an ondan kurtulmak için "neyin varsa ver kurtul"gerçeğidir.

Din, ticaret, siyaset ve ahlak alanında meydana gelen bütün yanılgılar ve yenilgiler hep bu saptıranlar yüzündendir.

Kur'an, zuhruf suresi 67. âyette dünyada iken kötülükler yolunda birbirine dost olanların âhirette (birbirini kötülüklere bulaştırmaları sebebiyle) birbirine düşman olacaklarını haber veriyor. Fakat iş işten geçmiştir.

Bu uyarı, Yunus Emre'nin " ver kurtul!" ikazının Allah tarafından verilen en büyük ikazıdır.

Fakat güzel dostlara ihtiyaç kaçınılmazdır. Evet sırtını yaslayacağın dostların olmalıdır.

Dostsuz bir dünya, ormanlarla kucaklaşamamış tek dağ başındaki kuru çalı gibidir.

En büyük dost Allah, en büyük düşman nefis ve şeytan olduğunu unutmamak temennisiyle.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya