Bilindiği gibi son seçimlerde Ak Parti oylarında düşmeler olmuştur. İstanbul’da yapılan son yerel seçimde Ak Parti’ni en ağır topu eski bakan-başbakan Binali Yıldırım tekrarlanan seçimde büyük bir fark yiyerek seçimi sıradan bir kişi önünde kaybetmiştir.
20.11.2019 03:01
3 yorum
1.823 okunma
SİYASETTE HZ. ÖMER OLMAK
İlhan Akkurt

Bilindiği gibi son seçimlerde Ak Parti oylarında düşmeler olmuştur. İstanbul’da yapılan son yerel seçimde Ak Parti’ni en ağır topu eski bakan-başbakan Binali Yıldırım tekrarlanan seçimde büyük bir fark yiyerek seçimi sıradan bir kişi önünde kaybetmiştir. Bu yenilgi, karşıdaki rakibin üstünlüğünden veya kenar bir semtteki başkanlığı sırasındaki başarısından dolayı değildi. Bunun tek nedeni 17 yıllık iktidar sonucunda Ak Partiye karşı vatandaşta oluşan olumsuzluklardır. Bu olumsuzlukların aslı, dış müdahale ile yapılan dolar operasyonla bozulan ekonominin etkisi değildi. Bu milletin en önemli vasfı, mazlumun yanında, kendisine yüksekten bakanın karşısında olmasıdır. En büyük etki parti vekil ve teşkilatlarının vatandaşa karşı ilgisizliği ve güç zehirlenmesiydi. 17 yıllık iktidar parti kademelerinde,  özellikle kurucu ilkelere karşı takınılan umursamazlıktı. Ayrıca devlet ihalelerinde ortalıkta dolaşan bir sürü şaibe zihinleri bulandırmaktadır.

Bu kötü gidişi gören Başkan Erdoğan başkanlığında yapılan değerlendirmeler sonucunda, partinin ilk kuruluş fabrika ayarlarına dönüş istikametinde kararlar alınmıştır. Bu kararlar sonucunda başkan Erdoğan teşkilatlara “çevrenizdeki Ömerleri bulup partiye davet etmelisiniz” diye talimat vermiştir. Bu talimattan anlaşılıyor ki teşkilatlarda her türlü yolsuzluğa karşı olan ve garip gurabanın dertleriyle ilgilenecek insanlara ihtiyaç var.

Bu tespitler doğrudur. Bu parti ilk yola çıktığında 3Y ile mücadele edeceğini ve “kimsesizlerin kimsesi” olacağı vaadinde bulunmuştu. 3Y ise, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklardı. Geçen 17 yıl sonunda geriye baktığımızda bu konularda hassasiyet duyanların çoğu yönetim kadrolarından uzaklaştırılmış, bu ilkeler unutulmuştu. Lüks ve israf had safhaya varmıştı. Garip gurabaya ise son seçimlerde muhalefetin vaatleri karşısında bir şeyler verilebilmişti. Her şey kötü demek istemiyoruz. Devlet güçlenmiş terör önlenmiş sağlık ve sosyal yardımlar gibi bazı olumlu gelişmeler vardır. Ama bunlar parti ile vatandaşı kaynaştıracak şeyler değildir. Sonunda Başkan Erdoğan çevrenin uyarılarını dikkate alarak teşkilatlarda köklü değişiklik yapmak gereğini görmüştü.

Diyelim ki her yörede Ömerler bulundu ve parti emin ellere teslim edildi. Partide siyasi ilkelerde bir değişiklik olmadıkça sorun ne derece çözülür? Çünkü bulunan Hz. Ömerler siyasette ve yönetimde Hz. Ömer’ce uygulamalar istemez mi? Bu Ömerler seçimlerde delege, başkan ve vekil seçiminde şu an ki uygulanan yönteme evet der mi? Saltana dönüşen israf ve gösterişe dur demez mi? Devlet ihalelerinde yapılan uygulamalara ne derler? Yoksulluk sınırının altında bir geliri onaylarlar mı? Bunun gibi birçok konuyu sıralayabiliriz.

Demek isteriz ki yanında Hz. Ömer gibilerle siyaset yapmak isteyenlerin önce kendileri de Ömer’ce bir anlayışta siyaset yapmaya hazır mı? Eğer hazır değilse durum ne olur iyi düşünmek gerekmez mi? Tepede bu ilkelere uyulmadıkça partiye davet edilen Ömerler acaba bu daveti kabul eder mi?

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Yazı hakkında
Hocam ağzına sağlık hislerime tercüman oldun bizde yayınlayalım mı
Yorum Ekleyen: Kamil Yeşilfiliz     21.11.2019 08:50:05
Tebrikler
Vicdanı olanlara selam olsun
Yorum Ekleyen: Muharemdayı     20.11.2019 17:15:00
sorgu
Hz ömerler bulmak yetmez, önce bunu yapanları yargılamak gerekir ve ortaya çıkarmak gerekir. Bunu bir parti kendisi yapmassa zaten dünya gelecekte yapacak demektir.Buna öz eleştiri yapmak denir. Yeni bir medeniyet arayışınız ve siyasi islam hareketiniz, bu memlekete ve bu millete yılarca zaman kaybetirdi, asıl olan budur.Bundan daha büyük hırsızlıkta yoktur,ayakkabı kutusunda ki dolarlar bunun yanında solda sıfır kalır, o da bir halkın zamanın çalınmasıdır.Onu nasıl ve hangi ömerlerle telafi edeceksiniz???? Yüzyıl arkadan gelmeye devam edeceğiz.Hayırlı olsun.
Yorum Ekleyen: celal yıldız     20.11.2019 17:09:03
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya