Yıl 1968. On üç-on dört yaşındayım. Evde 1914-1923 yıllarının acıları konuşuluyor. Şehit dedelerin öyküleri anlatılıyor.
09.12.2019 17.48
900 okunma
İDEALİST YILLARDAN KAPİTALİST YILLARA
Abdurrahman Zeynal

Yıl 1968. On üç-on dört yaşındayım. Evde 1914-1923 yıllarının acıları konuşuluyor. Şehit dedelerin öyküleri anlatılıyor.

Rahmetli nenem her konuşmasında Moskof ve Ermeni zulmünü anlatıyor , helal lokmanın kıymetini beynimize işliyordu.

Ergenlik çağlarından başlayarak vatan, millet, devlet, din kavramları beynimizde şekillenirken Köy Enstitüsü kökenli öğretmenimiz bize müthiş bir vatanseverlik duygusu aşılıyor.

12 Mart 1971 muhtırası radyolardan okunduktan,  gazeteler manşet olduktan sonra bizim kuşak ister sağcı, ister solcu  devletin, ABD ve Batı Emperyalizminden korunması gerektiğine inanıyorlar ama farklı iki cephede kavgaya sürükleniyorlardı.

Derken idamlar, sürgünler, hapisler birbirini takip ediyor. Haşhaş meselesi, Kıbrıs meselesi beyinlerimizi zonklatıyordu.

Ancak birileri sağı ve solu örgütleyip birbirine vuruşturuyor. Herkes kendi penceresinden kendini haklı görüyor.

Solda, sağda farklı guruplara parçalanmış ha bire birbirlerini dövmek, sövmek ve öldürmekle meşguller. Kim kimi öldürüyor o da meçhul.

Tabi bu kardeş kavgasından arkadaşlarını koruyan ve olaylara karışmamalarını söyleyen bir bilge insan Mücadelecileri sokaktan uzak tutuyor, Ülkücüler ateş çemberinin içine düşüyordu.

O yıllar tarikatlar ve cemaatleri yok denecek kadar örgütlenememiş olması bir başka gerçek.

Derken 12 Eylül ihtilali ortalığı süt liman çeviriyor. Günde 20-30 gencin öldüğü günler sonrasında olaylar birden sıfıra iniyor.

İşte bu yıllar gençlerin kafalarında devleti iyi idare etme aşkı, vatana bağlı olma sevdası yatıyordu. Ülkücü, Mücadeleci, Akıncı, MTTB'li gençler idealisttiler.

Sonra 80'li, 90lı yıllar başladı. İdealist gençler parayla tanıştı. Zenginleştiler. Dünün vatan, millet, devlet diyenleri hayali ihracattan, devletin arsalarını alıp satarak rant elde etmeye başladılar....! Anlayacağınız kapitalist olmaktan kendilerini kurtaramadılar..... !

70'li yılların gençleri devletin en önemli merkezlerinde görev alırken, siyaseti tercih edenler büyük, küçük pek çok yerde belediye başkanı seçildiler. Artık yönetme gücü, makam gücü ve para gücü bir araya gelmiş bilekleri bükülmez olmuşlardı.

Krizler ellerini güçlendirmiş, artık iktidar olmuşlardı. Kılıçları her taraftan kesiyor, adalet, hak, hukuk kavramlarını yıllarca ağızlarından bırakmayanlar artık "Dün dünde kaldı cancağızım/ Bugün yeni bir şeyler söylemek zamanı" diyen Mevlana'ya taş çıkarıyor, kapitalistleşiyorlardı....

Ortadoğu kaynıyordu. Dünün sağcıları anti kapitalistti. Emperyalizme karşıydılar. Fakat nedense güç ellerine geçince dün söylediklerini unutup emperyalistlerle kol kola gezdiler.

ABD ve Batı emperyalizmi bölgeyi karıştırırken onlarla birlikte, onlara destek olarak, ekonomik, sosyal ve siyasal düşünce birlikteliğini savundular.

Yani dünün kapitalizm, Siyonizm, komünizme, karşı olanlar vahşi kapitalizmin olmazsa olmazı olmuşlardı. Helal, haram, hak, hukuk kavramları ile değil; para, güç ve şöhret, makam ve mevkiler  vazgeçilmezleri oluyordu.

Böylece 1970'lerde başlayan idealistlik 2019'lara doğru kapitalizme evrilmiş, "Dünün idealistleri Bu günün kapitalistleri olmuştu".

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya