Vakit geçiyor, vakit koşa koşa gidiyor ve vakit eskitiyor. Sanki erozyona uğrayan toprağın verimli kısımlarını yağmura sele kaptırıp verimsizleştiği gibi acaba insanımızın üzerinden geçip giden vakitler de tıpkı verimli toprağı alıp götüren yağmur gibi, sel gibi insanımızın verimli hallerini aşındırıyor mu? Vakit elbette insana bir şey yapmaz ama vakit dediğimiz zamanenin şartları, konjonktürleri , sosyal ve ekonomik güncellenme ayarları sanki bizdeki bizi biz yapan değerlerimizi yıpratıyor, zayıflatıyor gibi.
15.12.2019 08:35
1 yorum
3.124 okunma
DAVA ADAMLIĞINDAN KEYİF ADAMLIĞINA
Faruk Başoğlu

Vakit geçiyor, vakit koşa koşa gidiyor ve vakit eskitiyor. Sanki erozyona uğrayan toprağın verimli kısımlarını yağmura sele kaptırıp verimsizleştiği gibi acaba insanımızın üzerinden geçip giden vakitler de tıpkı verimli toprağı alıp götüren yağmur gibi, sel gibi insanımızın verimli hallerini aşındırıyor mu? Vakit elbette insana bir şey yapmaz ama vakit dediğimiz zamanenin şartları, konjonktürleri , sosyal ve ekonomik güncellenme ayarları sanki bizdeki  bizi biz yapan değerlerimizi yıpratıyor, zayıflatıyor gibi.

Çok değil bundan otuz yıl öncesinde  gerek lise talebeleri içerisinde olsun ve gerekse üniversite talebeleri içerisinde olsun bir dava adamı olma hevesi ve şuuru içinde olanlar az değildi. 

Bu insanların elbette okulları kendisine bir gelecek kapısıydı ve bu yüzden de buradaydı ama daha çok önemsediği ülkesine, milletine, inancına hizmet bu kişilerin olmazsa olmazıydı. Samimi, ihlaslı bir mümin olma davasını her zamanda  ve mekanda yaşama idealleri vardı. Kısaca idealist, pırıl pırıl bir gençliğin varlığı bu ülke için bir şans ve bir değerdi. Şimdiki gençliğimiz içinde dava adamı olma yükünü omuzlamış olanlara haksızlık etmeyelim; duacıyız, alkışlıyoruz ve dahi arkalarındayız, yolları ve bahtları açık olsun. Mesele bu insanların sayısının azılıyor olmasında kilitleniyor. Nasıl ki bundan otuz yıl önceki tablo yeterli değilse bile ve bugünlere bakarak o günlerdeki yiğit erleri hayırla yad ediyorsak geleceğe baktığımızda da bu günleri aramayalım. Endişelerimiz artıyor. Endişemizi paylaşmak karamsarlık olmadığı gibi çok şükür iyi olan gelişmeleri de örtmek değil, görmemezlikten gelmek hiç değildir. İnancımız adına, memleketimiz adına iyi gelişmeler bize mutluluk verir, sebep olanlara dua ederiz. Bu güne gelene kadar bu millete kurulan tuzakları boza boza ,zorları yıka yıka bugünlere gelmenin kolay olmadığının bilincindeyiz. Ancak iyi yanlarımızın yanında yanlışlarımızı ve geleceğe dair tehdit ve tehlikeleri de önemsiz göremeyiz.

  YÜKÜMÜZ PAZARA KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR

   İşte bu tehdit ve tehlikeler karşısında Feryat ,figan edercesine bağırarak her vatanseverin, her inanmış insanın bir şekilde bir şeyler yapmasının tam vakti olduğunu, olmadığında da vebalinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Mesele sadece bir kuşak meselesi değil hayatta var olan her vatanseverin, her müminin ölene kadar meselesidir. Ömrün belli bir çağında askerlik yapar gibi yapıp bitirilecek bir vazife değildir, süreklilik arz eden, omuzlarımızdan inmeyecek bir vebaldir. Hal böyleyken sanki biraz rehavet mi çöktü? Yoksa nasıl olsa bu vazifeleri birileri yapıyor düşüncesinin rahatlığı mı oluştu? İşimiz önemli, sorumluluklarımız elbette önemli ama bu önemler vatanına , bayrağına, inancına ve insanlığa hizmet demek olan dava adamlığının gereklerini yapmanın önüne geçmemeli. Tıpkı şimdiki rahatlığa alışmış ya da dünya telaşına kendini kaptırmış yiğitlerin yakın geçmişte hiç bir şeyi dava adamlığının önüne geçirmedikleri gibi.

 Doğrusu bu olmalı lakin dünyayı ve dünyalığı dert edinince dertlerimiz de tükenmiyor gibi, ne dersiniz?

   Şöyle bir dışarıya çıkın ve dostlarınızı dolaşın ve geleceğe dair gidişattan sorun. Dinlediklerinizde ortak ıstırabın; eğitimde, ahlakta, gelenek ve görenekte, dindarlıkta, mücadele azminde bir kırılma gibi kaygıları anlatan cümleler olduğunu göreceksiniz. Yerine göre bu anlatılanlar toplumun sosyal dokusunun belki de bir röntgeni niteliğini taşır. Bu kaygılar sizi sakın ümitsizliğe düşürmesin; çünkü bir on beş Temmuz destanını yazanlar başka toplumun değil bu ülkenin has evlatlarıydı. Bizim ise dikkat çekmek istediğimiz husus; daha iyiye daha ileriye güçlü  büyük medeniyeti kurma ve  yürütme idealidir. Bunun olması içinde zayıflıklarımızı, aksaklıklarımızı, çözülmelerimizi görerek büyük medeniyet yürüyüşünü dağıtmamak tam aksine hızlandırmanın gücünü kendimizde toplamaktır. İşte bu noktada yukarıda bahsettiğim ortak ıstırabın sözcülerinin, devamlı dert yanan , ağlayan, şikayet edip duran bir halden; idealist dava adamı hüviyetine bürünüp millet ve ümmet davasını öksüz bırakmadan "bana düşen vazife nedir, ne yapmalıyım? " sorusunun cevabını aksiyoner kişiliğinde bulan sayısız sessiz kahramanlar haline gelmeleri gerekir.

RAHATINIZ SİZE RAHATSIZLIK MI VERİYOR?

 Bu zor mu? Hayır! Ne zor, ne de imkansız. Sadece karar verip başlayacak kadar kolay, gerisi Allah'ın izniyle gelecektir. Nereden ve nasıl başlayacağınızı bilin ve başlayın. Büyük medeniyet yürüyüşüne yakıştıramadığınız, uyduramadığınız ne varsa, onları kaybetmek değil kazanıma dönüştürmek inancıyla başlayın. Önce nefsinizden başlayın; yaşam tarzınızda dava adamlığına uymayan ne varsa çıkarın atın hayatınızdan; rahatınız olsa bile.. Böyle karar verirseniz rahatınız size rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Çünkü şu üç günlük dünya rahat olsanız da geçiyor, fedakarlık yapıp yorulsanız da. Evinizden, akrabanızdan, çevrenizden başlayın. Bir eğitimci, bir öğretmen, bir rehber, bir uyarıcı olarak başlayın ve alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber (s.a.v.) in müjdesi olan Kur'an’ın anlaşılıp da yaşanmasına yönelik o kutlu Peygamberin ümmetine yakışır şekilde başlayın.

Çünkü yükselmek, yücelmek, başarmak, izzet , şan ve şeref ancak buradadır.

Güzel ve anlamlı olan hizmetlerin yapılmasını birilerinden ve otoritelerden beklemeyelim. O birileri bizleriz. Sensin, benim ve hepimiziz. Vebal de yine bizlerde. Nefesin iyiliğe olsun ve bu nefesinle iyiliğe güç ver. İşin gücün, sorumlulukların elbette önemli ama yarınlar bugünden kurulur ve yarınlarda senin ideallerin olmazsa kazandığın biriktirdiğin zenginlikleri kolayca elinden alırlar; yurdunu bile..

Boş durma, davran! İllaki senin de iyiliğe, güzelliğe dair yapacağın bir şeyler vardır. Güzelliği , iyiliği çoğalt! Şikayete, dert yanmaya ve ağlamaya harcanacak enerjiyi ıstırabı duyulan tüm yaralara merhem yapıp sürmeye çalışmak aklın gereğidir. Bunlara başlarken de hayatımızda ıstırap halkasına değen noktalarımızı ıslah etmek düzeltmek önceliğimiz olmalıdır.

   Eğer bir şeyler düşünmeye ve karar vermeye başlamışsanız rahatınız yavaş yavaş kaçacak demektir, endişe etmeyin bu yolda yürümeye devam edin doğru yoldasınız ve bu yürüyüş huzura yürüyüştür. Hayırlı olsun, bereket dolsun.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Hayırlar sizin olsun
Davasına omuz veren, akıl edip gayret eden dava adamlarına selam olsun, yolunuz/yolumuz açık olsun.
Yorum Ekleyen: Doğan Atay     22.12.2019 21:05:15
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya