Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için diğer yazılarımda belirttiğim gibi en az her akşam yemeğinde salata yapmalıyız. Salatayı erkekler yapabilir. Salatanın ana elemanı maruldur. Maydanoz, tere, roka, kuru veya yeşil soğan, dereotu, salatalık, havuç, turp, domates, zeytinyağı yoksa sıvı yağ, limon, sirke, nar ekşisi veya erik ekşisi katılacak. Saltayı her gün yiyebiliriz. İyi hazırlanmış bir salata her türlü yemeği lezzetle yedirir.
09.05.2020 06:09
1.080 okunma
NECDET ERGÜN SAĞLIKLI YAŞAM METODU-1
Necdet Ergün

         Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için diğer yazılarımda belirttiğim gibi en az her akşam yemeğinde salata yapmalıyız. Salatayı erkekler yapabilir. Salatanın ana elemanı maruldur. Maydanoz, tere, roka, kuru veya yeşil soğan, dereotu, salatalık, havuç, turp, domates, zeytinyağı yoksa sıvı yağ, limon, sirke, nar ekşisi veya erik ekşisi katılacak. Saltayı her gün yiyebiliriz. İyi hazırlanmış bir salata her türlü yemeği lezzetle yedirir.

         Değerli okuyucular bu sağlıklı yaşam konusuna bu kadar önem vermem bazı kişiler tarafından yadırganabilir. Ancak 83 milyonluk ülkemizde kilo sorununa ve spor yapmamaya bağlı sağlık sorunları sos vermektedir (Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ve kalp damar hastalıkları). Ülkemizin insanı sağlıklı olmalıdır. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur“ atasözünü hatırlayalım. Bu korona virüslü günlerimizde bu ülkenin insanlarına sadece Müslüman ülkelerin değil bütün dünyanın ihtiyacı var. Allah bu millete tarihte olduğu gibi bugün de görevler veriyor. İnsanlığa barış ve huzuru getirecek Allah’ın dini İslam’ı iyi temsil etmeliyiz. Bu da sağlıklı nesillerle olur. Çok çalışarak milletimize ve insanlığa faydalı olmalıyız.

         Ben 2013 yılında bel fıtığı oldum. 3-5 ay dayanılmaz ağrılar çektim. Beyin cerrahları mutlaka ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Bana dışarı doğru virgül gibi çıkan fıtığı gösterdiler. Ben de ameliyattan başka bir yol yok mu? diye sordum. Bir kısmı yok dedi, bir kısmı da kilonu verirsen, bizim sana yapmanı istediğimiz hareketleri yaparsan, ağırlık kaldırmaz kendine dikkat edersen ağrıların azalır hatta geçer dediler.

         Ben o tarihte 173 cm boyunda ve 89 kg ağırlığında idim. 3-4 ay içinde 16 kg vererek 73 kg’a indim. Doktorların bana verdiği hareketleri doktorların dediği gibi düzenli yaptım. Ağrılarım geçti Allah’a şükür şimdi iyiyim.

         Değerli okuyucular benim bel fıtığı farklı olabilir. Sizler doktorunuzun dediğini yapınız. Ben de zaten doktorun dediklerini yaptım. Eğer ağrılarım geçmeseydi, doktorlar ne diyorsa onu yapacaktım.

         Bunları niye anlatıyorum? Çünkü 2013 yılından bu yana kilomu koruyorum. Bu gün 173 cm boyunda 73 kg ağırlığındayım. Ancak bu kolay olmadı. Benim yaşadığım tecrübeleri bilimin ışığında sizlere anlatmaya çalışacağım. Benim yaptıklarımı uygulayıp ta kilosunu veren sağlığına kavuşan olursa Allah senden razı olsun derse bana yeter. Aşağıda anlatacaklarımı bir bütün olarak ele alınız. Bir kısmını uygulayıp bir kısmını uygulamazsanız olmaz. Netice alamazsınız.

         Ben 68 yaşını bitirdim 69 yaşına girdim. Bunu niye söylüyorum? Ben bu yaşta aşağıda anlatacaklarımı hala uyguluyorum. Sporumu düzenli yapıyorum. Her şey bir emeğin karşılığında elde edilir. Ancak her şeyin de bir bilgisi olması lazım. İşte bu bilgileri aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Sağlıklı beslenme konusunda “Şişmanlık (obezite) ve Sağlıklı Beslenme”, sağlıklı ve Dengeli Beslenme”, Kilo kontrulü ve sağlıklı beslenme”, Hastalıklar ve Şifalı bitkiler”, Şifalı Bitkiler”, Zayıflamanın Püf Noktaları” adlı kitaplarımı yayınladım.

Aşağıda anlatacağım sağlıklı yaşam konusu içinde tecrübelerim ve bilimsel veriler beraber olacaktır.

İnternet sitelerinden sağlığınızı bozacak zayıflama formülleri aramayınız. Aşağıda anlatacağım metodu uygulayın göreceksiniz sağlığınıza kavuşacaksınız.

Aşağıda ki metodu; kilolu olup kilosunu vermek isteyenler, kilosunu verip kilosunu korumak isteyenler, kilolu olmayıp sağlık ve kilo sorunu yaşamak istemeyenler uygulamalıdır.

Kilolu olmayanlar bu tür yazıları okumak istemiyorlar. Ben zaten fitim diyorlar. Unutmayın çevrenizde ki kilolu insanlar bir zamanlar sizin gibi kilolu değildi. Nasıl olup ta kilo aldıklarını anlayamadılar bile. Onun için bir şeyler öğrenmenin her zaman faydası olur. Zararı olmaz.

Bu metodda yüz çökmez, vücut sarkmaz, sağlığınız kaybolmaz. Çünkü bu metodda Allah’ın yarattığı bütün nimetlerden yemek vardır. Onu yemeyeceksin, bunu yemeyeceksin diye bir şey yok. Ancak hangi gıdadan ne kadar yenecek? Bunlar detaylı bir şekilde anlatılacak. Necdet Ergün sağlıklı yaşam adı ile youtube da da videolarını yayınladım

Necdet ERGÜN sağlıklı yaşam metodu:

Değerli okuyucular anlatacaklarım şimdiye kadar bildiklerinizden farklı şeyler değil. Okuyunca biz bunları zaten biliyoruz diyeceksiniz. Ancak küçük farklılıklar var. Bu metodu farklı kılan da bu küçük teferruatlar. Bunları anlaşılır şekilde anlatacağım. Yazıyı bir bütün olarak okuyup ona göre değerlendirmenizi rica ediyorum.

Niçin böyle bir isim verdim? Eğer bunu yapmayıp sağlıklı yaşam kurallarını anlatsaydım arada ki farkların anlaşılması daha güç olurdu diye düşündüm.

1-Bir gün içinde aldığımız kalori verdiğimiz kaloriden fazla ise kilo alırız.

2-Tiroid bezinin salgıladığı tiroksin hormonu az salgılanırsa bazal metabolizma azalır, şişmanlığa sebep olur.

3-Bazı hastalıklardan dolayı kilo alınabilir. Sağlık kuruluşlarında doktorlar tarafından tedavi olunmalıdır.

4-Beyaz ekmeği veya diğer ekmekleri fazla yersek kilo alırız. Bu metodun en önemli kuralı beyaz ekmek yenmeyecek tam buğday ekmeği yenecek. Ancak tam buğday ekmeğinden de sabah 2 dilim(her dilim 25-30 gram), öğle ve akşam birer dilim yenecek. İçine beyaz un katılmış tam buğday ekmekleri fazla yedirir. Hakiki tam buğday ekmeği biraz lezzetsiz olur. Yediğiniz ekmek çok lezzetli ise insanın yedikçe yiyesi geliyorsa tehlike var demektir. Az yeme şansınız kaybolabilir. Televizyonlarda beyaz ekmek yemeyin tam buğday ekmeği yiyin diyenler miktar belirtmiyorlar.

5-Unlu mamullerden fazla yersek kilo alırız(pasta, bazlama, börek, v.b). Unlu mamullerden fazla yenmeyecek.

6-Pirinç pilavını, makarnayı, bulgur pilavını veya bunlardan yapılan gıdalardan fazla yersek kilo alırız.

7-Tatlıyı, çikolatayı ve şekerden yapılan her türlü gıdayı fazla yersek kilo alırız.

8-Fazla dondurma yersek kilo alırız.

9-Süt ve süt ürünlerinden(peynir, lor, çökelek v.b) fazla yersek kilo alırız.

10-Devamlı kabızlık çekersek kilo alırız. Metabolizmanın hızlı çalışması için sabahları kahvaltıdan yarım saat önce meyve yenecek. Kabız olunmayacak.

11-Tokluk hissimizi sağlamak için lifli gıdalar yemeliyiz.

12-Mutlaka kahvaltı yapılacak. Kahvaltı yapmak bu metodun en önemli kurallarındandır. Kahvaltı yapmayanlar bilmiyorlar ki kahvaltı yapmadıkları için kilo alıyorlar.

13-Her türlü çaya şeker katılmayacak.

14-Akşam fazla yemek yenmeyecek.

15-Akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar kalorisi yüksek gıdalardan fazla yenmeyecek. Akşam saat 19-20 den sonra yenen kalorili gıdalar kilo aldırır.

16-Fazla meyve yersek kilo alırız.

17-Kızartma ve diğer yağlı gıdalardan fazla yersek kilo alırız.

18-Yemekler normal yağlı yapılacak. Yağsız olursa doyma hissi oluşmaz. Gün içinde yağlı yemek yemez abur cubur yersek, doygunluk oluşmaz fazla yeriz.

19-Fazla yemek yersek kilo alırız.

20-Fazla çerez yersek kilo alırız.

21-Gazlı, kolalı içeceklerden fazla içersek kilo alırız.

22-Yağlı ve tuzlu mısır veya patates gevreklerinden fazla yersek kilo alırız.

23-Fazla tuz kullanırsak kilo alırız.

24-Az su içersek kilo alırız. Yeteri kadar su içilecek.

25-Yemekler yendikten sonra dişler fırçalanacak

26-Yemeklerden sonra 2 saat çay ve su hariç gıda yenmeyecek

27-Lokmalar iyi çiğnenecek, yemek yavaş yenecek, lokmalar büyük olmayacak, tabaklar ve porsiyonlar küçültülecek, çok çeşitli gıdalardan yenecek.

28-Tek öğünü önermiyorum. Emekliler 2 öğün yiyebilir. Normal çalışanlar 3 öğün yemelidir.

29-Uykumuz düzenli olmalıdır.

30-Egzersiz, yürüyüş, spor yapmaz hareketsiz bir yaşamımız olursa kilo alırız.

31-Bu metodda kalorisi yüksek ekmek, unlu mamul, tatlı veya diğer gıdalardan yediğimiz zaman fazla yemeyeceğiz ve bu günlük yeter yarın yerim diyeceğiz, kendimizi ikna edeceğiz, sabredeceğiz, irademize güveneceğiz.

Gelecek yazımda bu metodun faklarını anlatacağım.

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya