Önceki bölümlerde de ifade ettiğimiz üzere İngiltere'nin, zaman zaman Osmanlı imparatorluğuna yönelikmiş gibi görülen sempati ve ilgisi, mücerred sebeplere dayanan hasbi bir ilgi değildi. Bu, doğrudan doğruya İngiliz menfaatlerini korumaya matuf bir ilgiydi. Bundan dolayı İngiltere, Rusya gibi, Osmanlı imparatorluğunun tasfiyesini değil, tersine olarak toprak bütünlüğünün devamını ve hatta bir dereceye kadar Rusya karşısında kuvvetlenmesini bile istiyordu.
03.06.2020 08:28
862 okunma
OSMANLI SEMPATİSİNİN GERÇEK SEBEBİ: İNGİLİZ MENFAATİ
İsmail Aydın

                Önceki bölümlerde de ifade ettiğimiz üzere İngiltere'nin, zaman zaman Osmanlı imparatorluğuna yönelikmiş gibi görülen sempati ve ilgisi, mücerred sebeplere dayanan hasbi bir ilgi değildi.  Bu, doğrudan doğruya İngiliz menfaatlerini korumaya matuf bir ilgiydi. Bundan dolayı İngiltere, Rusya gibi, Osmanlı imparatorluğunun tasfiyesini değil, tersine olarak toprak bütünlüğünün devamını ve hatta bir dereceye kadar Rusya karşısında kuvvetlenmesini bile istiyordu.

                "İngiltere büyük bir imparatorluğa sahipti. Bu imparatorluğun büyük parçasını Hindistan teşkil etmekte idi. Hindistan’ı teşkilatlandırmak ve sömürmek ve ebette güvenliğini sağlamak icabediyordu. Hindistan istikametinde İngiliz menfaatlerini tehdit edebilecek büyük devlet Rusya idi. Çünkü onun da bir Orta Asya ve Uzak-Doğu politikası vardı. Hâlbuki Rusya, Osmanlı imparatorluğunun da amansız düşmanı bulunuyordu. İngiltere ile Türkleri yaklaştıran sebeplerden biri müşterek bu Rus tehlikesi idi". (Karal, a.g.e. Cilt VI, Sayfa 16)

                Bundan başka, İngiltere doğu ticaret yollarının emniyeti için olsun, Akdeniz havzasında ticarî ve iktisadî çıkarları sağlamak için olsun bir Akdeniz politikasına da sahip bulunuyordu. Osmanlı imparatorluğu inhitat devrinde bulunduğu için, İngiltere’nin bu politikasını tehdit edemezdi. Hâlbuki Rusya, Fransa, Avusturya gibi iktisadî bir inkişaf safhasında bulunan devletler de, Akdeniz’de yerleşmek veya yayılmak emelinde idiler. Bu emeller ise ancak Osmanlı imparatorluğu zararına ve mevcut Akdeniz muvazenesinin İngiltere aleyhine değişmesiyle tahakkuk edebilirdi.

                               İNİGİLTERE: OSMANLI DEVLETİ YAŞAMAKTA DEVAM ETMELİ

                Ayrıca İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu ile uzun zamandan beri ticarî münasebetlerde bulunuyordu. Fakat bu münasebetler, bilhassa 1838’de İngiltere ile yapılan Serbest Ticaret Andlaşmasıyla çok artmıştı. Osmanlı memleketleri İngiltere için kârlı hammadde kaynakları ve elverişli bir pazar vazifesi görüyordu. İngiliz sermayesi, türlü imtiyazlar ve muafiyetler elde edilmek suretiyle aynı topraklarda yerleşmiş bulunuyordu. İngilizler bütün bu sebeplerle Osmanlı İmparatorluğu’nun toprak bütünlüğünün kendileri için taşıdığı ehemmiyeti idrak etmiş durumda idiler.

                İngiliz devlet adamlarından Chatham 1839’da: “Osmanlı devletinin yaşamakta devam etmesinin, İngiltere için hayati bir zaruret olduğunu kabul etmiyen kimse ile ben konuşmam” derken; Kırım harbi arifesinde Whit de: “Eğer İstanbul ve boğazlar başka bir devletin eline geçerse Britanya menfaatleri bundan büyük zararlar görecektir. Bu takdirde yalnız bizim ticaretimiz sekteye uğramış ve yakın doğuda bizim siyasî nüfuzumuz gömülmüş olmakla kalmayacak, üstelik donanma için yapmakta olduğumuz masraflar da önemli ölçüde artacaktır” diyerek Chatham’ı desteklemiştir. (Karal, a.g.e. Cilt VI, Sayfa 17)

                İngiliz menfaatleri İngiltere için adeta kutsal bir önemi haizdir. İşbu İngiltere aynı maksatlarla, Hindistan Müslümanlarının,  bağımsızlıklarını ilân eden Doğu Türkistan Müslümanlarını örnek almalarından korkarak, 1934’te de Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Rusya ve Çin tarafından yıkılmasına destek vermiş ve hatta Çin’e maddî yardımda bulunmuştur.

(Gelecek hafta, İngiltere Büyük Yunanistan’a Niçin Karşıydı?)

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya