“geçmişini bil ki, geleceğini tayin edesin !..”
Halkın içinde olmak, halkla beraber olmaktır. Belediye otobüsünde seyahat etmek, pazardan alışveriş etmek, kahvede çay içmek, yolda dolaşmak, insana toplumdaki fikri gelişmeleri haber verir. Toplumun nabzını tutmaktır bu. Haberleri ilk ağızdan duymaktır. İnsanların düşüncelerini anlamaktır.Halkın neye ilgi duyduğunu tartmaktır.
08.04.2019 12.56
1.097 okunma
“geçmişini bil ki, geleceğini tayin edesin !..”
Av. Sabri Turhan

Halkın içinde olmak, halkla beraber olmaktır. Belediye otobüsünde seyahat etmek, pazardan alışveriş etmek, kahvede çay içmek, yolda dolaşmak, insana toplumdaki fikri gelişmeleri haber verir. Toplumun nabzını tutmaktır bu. Haberleri  ilk ağızdan duymaktır. İnsanların düşüncelerini anlamaktır.Halkın neye ilgi duyduğunu tartmaktır.

 

Kamuoyu araştırmaları  konusuna göre bunun için yapılır. Seyyahların notları, gezdikleri yerler  hakkında ora insanlarının endişeleri, görüşleri, kültür seviyeleri  ve hayata bakışları hakkında bir fikir verir. Taksici bile kendini “Yarım Gazeteci” sayar. Müşterileri  ile konuştukları belirli bir vakitte  herhangi bir konuda ona  kanaat verir.

 

Metrobüste gidiyoruz. Arkamıza bir şahıs oturdu. Kendisinden önce oturana  selam verdi. Kendini tanıttı. Birbirlerinin hal- hatırını  sordular. Yeni oturan, “nerelisin ?” sorusu üzerine :”Kayseri’nin Develi ilçesindenim. Atalarımız Orta Asya’dan  gelmişler. Develi’ye yerleşmişler .Develi aslında, Dev Ali’dir.Dev Ali de Sultan Alpaslan’ın yeğenidir. O’nun ismini vermişler şehrimize “dedi. Sonra aynı cümleyi biraz farklı şekilde tekrar etti.” Alpaslan’ın  torunlarıyız. Dev Ali’nin  ahfadıyız” dedi.

 

Konuşmalardan anlaşılıyor ki, karşıdaki adam, bu konulara  yabancı. Tarih bilgisi ise hiç yok. Develi’li vatandaş,” Sultan Alpaslan” “diyor, “Sultan Alpaslan’ın torunlarıyız” diyor, berikinin hafızasında Sultan Alpaslan diye birisi yok. Adam, ısrarla; “ O Anadolu’nun kapılarını bize açtı “demesine rağmen..

 

Birkaç defa Sultan Alpaslan lafı geçince, diğeri; “Alpaslan Türkeş mi “dedi. Develi’li hemşehrimiz, acı acı güldü.”Alpaslan” denince adımın aklında kalan tek şey Alpaslan Türkeş. Rahmetli, öleli 22 sene oldu.O da Türk siyasetinde ve ülkenin kültür hayatında  önemli işler yaptı ama, bu toprakları  bize armağan eden Sultan Alpaslan’dı.

 

Belli ki Develi’li arkadaşın muhatabının bu bezde hiç tarağı yoktu.”Ha, hatırladım”  bile demedi.Veya “ha, sen onu mu diyorsun” da  demedi. Demek ki, tarihi ile ilişiği yok. Develi’li vatandaş en sonunda “geçmişi bilemezsen, geleceğine yön veremezsin ”dedi.

 

                                                      *******************

 

İstanbul’a gazetede çalışmak üzere geldiğim l976 yılında; bir gün, bir toplu ulaşım araçlarından birisi ile giderken, gene arka tarafımda bir kadınla adam, yüksek sesle konuşuyordu. Belli ki, kadın memleketten gelmiş. Akrabası, O’na İstanbul’u tanıtıyor, Otobüsün  geçtiği yerler boyunca. Beşiktaş’a gidiyorduk. Dolma Bahçe Sarayı’nın karşısına  geldiğimizde sağ taraftaki sarayı tanıttı. ”Padişahlar son zamanda burada oturmuş” dedi. Sol tarafta İnönü Stadı  vardı. “Burasında da topçular top oynuyor” dedi. Akaretleri geçtik. Ağaçlı yolu bitirdik. Barbaros  Hayrettin Anıtı’nın  biraz berisinde bir yurt vardı. Yurdun dış kısmında büyük bir tabela.. Orası Muharip Gaziler  Yurdu  idi. İstiklal Harbi’ne veya Milli Mücadeleye katılmış gaziler, ahir ömürlerinde burada yatıp kalkıyorlar, kendilerini cemiyet veya belediye iaşe ediyordu.

 

Yurdun önüne geldiğimizde adam, akrabası kadına;” .burası Muharip  Gaziler Yurdu”dedi.Kadın, muharip de demek, gazi ne demek bilmiyordu besbelli...”Nasıl yani “dedi. Adam;” burada muharip gaziler yatıp kalıyor “dedi tekrar.. Kadın  gene anlamadı. Gene “nasıl yani” dedi.

 

Adam bu sefer kadının  anlayacağı şekilde; “eskiden  harp edip edip de ölmeyen adamlar vardı ya?” Kadın:”Hıı..”. Adam:” İşte  şimdi onlar  burada vakit geçiriyorlar “dedi.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya