Atalarımız, "Ürmesini bilmeyen köpek sürüye kurt getirir" demişlerdir. Yunanlılar yakın komşumuz olmalarına rağmen; aynı zamanda yakın düşmanlıkları yüzünden bizden uzak durdukları için, anlaşılan bizi iyi tanımıyorlar. Bizi de onları da iyi tanıyan birileri, bugünlerde Yunanlılara bu atasözümüzü bir hatırlatırsa, dostluk yapış olur.
13.07.2020 11:52
2.765 okunma
AYASOFYA İÇİN HARİÇTEN GAZEL OKUYAN YUNANİSTAN !
Kemal Cengiz

Atalarımız, "Ürmesini bilmeyen köpek sürüye kurt getirir" demişlerdir. Yunanlılar yakın komşumuz olmalarına rağmen; aynı zamanda yakın düşmanlıkları yüzünden bizden uzak durdukları için, anlaşılan bizi iyi tanımıyorlar. Bizi de onları da iyi tanıyan birileri,  bugünlerde Yunanlılara bu atasözümüzü bir hatırlatırsa, dostluk yapış olur.

Ayasofyamızın CAMİ olarak ibadete açılması kararımız üzerine YUNANİSTAN şımarıklığa başladı. Akılları sıra;  Ayasofya'nın açılışına karşılık bir takım misilleme uygulamalardan söz ederek bizi kararımızdan çevirmeye çalışıyorlar. Bu şımarık  milletin belli ki tarihten ders almaya  niyeti yok; olsaydı onlarla yaptığımız Kurtuluş Savaşımızı unutmazlardı! Türk Milletinin kararından döndüğü, tarihinde hiç görülmüş müdür?

Türk milleti, karar vermeden önce çok düşünür; ama sonunda kararını verdi mi, ölümü pahasına da olsa kararından dönmez. Bu asil karakteri onun imanının gereğidir. Kitabında Yüce Rabbi, "Kararını verdin mi Allah'a güven"  (A'l-i İmran, 3/159) buyuruyor. Nitekim öyle yapmadık mı? Ayasofya'nın CAMİ olarak yeniden ibadete açılması için 86 yıl bekledik. Yetmez mi?

Aslında Yunanlıların, arslan avına iştahlanan çakal gibi BİZANS mirasına sahip çıkma hevesi; bizim şimdiye kadar OSMANLI MİRASINA İŞTAHSIZ duruşumuzdan "cür'et" almıştır. Şimdi ise Yunanlılar, değişmiş olan Türk siyasetini anlamak istemiyorlar.

Yunanlıların bu densizliğine, "ürmesini bilmeyen köpek" örneğini vermiştim; buna ek olarak bir de, Türk Milletinin EFSANEVİ sembolü olan BOZKURDU hatırlatmak isterim:

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, "Size topluluğu (birlik ve beraberliği) tavsiye ediyorum. Zirâ, sürüden ayrılan koyunu KURT kapar!" (Ebu Davud, Salat 46) buyuruyor.

Peygamberimiz bu hadis-i şerifinde, "kurdun sürüden ayrılan koyunu kapma" özelliğine DİKKAT çekilmektedirl.

Uslu durmayıp KIBRIS'ı Askeri Cunta hükümeti ile karıştırdıktan sonra kaptıran YUNAN'ın yine huyu tuttu galiba? Kaşınıyor!   Herhalde kaptırmayı göze aldığı, "ya bir yarım kalan adası veya Akdeniz'de sığışamadığı SAHANLIĞI var"!

Anlaşılıyor ki onlar ürmesini bilmiyorlar; ama biz kurt sembollü Türk Milletiyiz; kapmasını iyi biliriz. Yunan'ın bu "uslu durmaz" tavrına, atalarımızın şu hikmetli sözü çok güzel bir karşılık olacaktır:  Atalarımız, "Kuduranın küsküsü yanında olur" demişlerdir. Yunanlı dostlarımız, pek yakınlarında olduğumuzu unutmasınlar!

Zengin babanın ŞIMARIK evladı gibi "uslu durmayan" YUNANLILARA, Sömürge Zengini Avrupalı Ağabeyleri;

"Aklınızı başınıza alın;  uslu durun! Bizde de güç kalmadı. Türklerin SİHALARI ve İHALARI bir gün tepenizde biterlerse; bu defa sizi biz de kurtaramayız!"  demeli!

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya