Söylem ile Eylem Tutarsızlığı
“Ey iman edenler! Siz içinde yaşadığınız toplumu daha iyi yönde ıslah etmek istiyorsanız, başkalarıyla uğraşayım derken kendinizi, ailenizi ve çevrenizi ihmal etmeyin! Öncelikle kendinizi ıslah edip düzeltmeye bakın! O zaman hiç korkmayın, siz doğru yolda olduğunuz sürece sapıklığa düşen hiç kimse size zarar veremez. Unutmayın ki, hepiniz eninde sonunda Allah’ın huzuruna varacaksınız. İşte o zaman Allah, dünyada bütün yapıp ettiklerinizi size gösterecek ve hak ettiğiniz ceza veya mükâfatı size tam olarak verecektir.”
18.04.2019 12.56
1.804 okunma
Söylem ile Eylem Tutarsızlığı
İdris Doğan

SÖYLEM ile EYLEM TUTARSIZLIĞI

Münafıklık, yani ikiyüzlülük üzerine... 

Önce Maide suresinin 105’inci ayetinin kısa açıklamasına kulak verelim, sonra söyleyeceğimize döneriz:

Ey iman edenler! Siz içinde yaşadığınız toplumu daha iyi yönde ıslah etmek istiyorsanız, başkalarıyla uğraşayım derken kendinizi, ailenizi ve çevrenizi ihmal etmeyin! Öncelikle kendinizi ıslah edip düzeltmeye bakın! O zaman hiç korkmayın, siz doğru yolda olduğunuz sürece sapıklığa düşen hiç kimse size zarar veremez. Unutmayın ki, hepiniz eninde sonunda Allah’ın huzuruna varacaksınız. İşte o zaman Allah, dünyada bütün yapıp ettiklerinizi size gösterecek ve hak ettiğiniz ceza veya mükâfatı size tam olarak verecektir.”

İşte bu nedenle aşağıdaki tespit,  kendimizi, sadece ve yalnız kendimizi test etmeye yönelik olmalıdır.

Meselenin aslı esası, bir şeyi önce kendimiz için okumak, anlamaya çalışmak sonra da yaşamaktır. Bilirsiniz önderler, rehberler, eğitimciler önce kendilerinden başlamıştır ıslaha.

Her daim hayatın kör noktalarında, insanların yoluna tuzak kuran müthiş sinsi beladır, ikiyüzlülük. Öyle bir beladır ki o, kendisiyle mücadele etmek iman ister, kudret ister, cesaret ister.

Münafıklık, eskilerin deyimiyle ‘zahirin, batına (görünenin görünmeyene) uymaması’ ve temeli çıkar olan ağır bir kişiliksizlik meselesidir. İkiyüzlülük adına söylenecek elbette çok şey var. Evet, ikiyüzlü insan, uygun zaman ve zemini bulur bulmaz dürüst, namuslu, şerefli insanlar aleyhinde alay ve iftira dolu sözler sarf eder; insanların yüzüne karşı da böyle bir şey söylemediğine dair yeminlerini teminat gösterir.

Şu dört temel vasıf, ikiyüzlü insanın en belirgin özelliklerindendir. Daima kötülüğe yol açar, kötülüğü emreder; iyiliğe engel olur kendince ona yasaklar koymaya çalışır. Ayrıca müthiş kıskançtır ikiyüzlü insan, gösteriş yapma hali dışında, oldukça cimri davranır; hayatında Kur’an asla yer almadığı için çirkin işler ile ahlaksızlığı tarz haline getirip alışkanlığa dönüştürür, bundan dolayı Allah’a ve Resulüne karşı duyarsız kalır.

Hangi devirde, zamanda veya toplumda olurlarsa olsun –kadın ya da erkek- ikiyüzlülerin şahsiyetlerini oluşturan kaynaklar aynı; karakterleri, huyları, ruh yapıları birbirine tıpatıp benzer olduğu için, onlar ancak birbirlerinin dostu, koruyucusu ve yardımcısıdırlar.

Şimdi, her kimin gözü, yukarıdaki vasıfları taşıyan başka birilerini arıyorsa, başta söylediğim gibi, yazı hepten güme gitmiş demektir. Meselenin muhatabını dışarıda arama yerine -biraz zor olacak belki- herkes kendisine dönüp behemehâl şu soruyu sormalıdır: “Bu vasıfların bendeki durumu, konumu nedir ve ben bu tespitin neresindeyim?”

Kolay gelsin.


İdris Doğan
idiris-dogan@hotmail.com                 
18 Nisan 2019    

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya