Sosyal medyanın sorumsuzluğunu ve SESSİZLİĞİNİ FIRSAT bilerek şimdiye kadar sözde ve yazıda (kelamda ve kalemde) ölçüyü kaçırıyorduk. Ama işler değişti. Meclisimizin tatile girmeden önce çıkardığı ve Cumhurbaşkanızın da imzalamasıyla yürürlüğe giren SOSYAL MEDYA YASASI ile bu sahada artık kimse istediği gibi "at oynatamayacak"!
06.08.2020 08:56
1.691 okunma
SOSYAL MEDYADA SORUMLULUK BİLİNCİ !..
Kemal Cengiz

Sosyal medyanın sorumsuzluğunu ve SESSİZLİĞİNİ FIRSAT bilerek şimdiye kadar sözde ve yazıda (kelamda ve kalemde) ölçüyü kaçırıyorduk. Ama işler değişti. Meclisimizin tatile girmeden önce çıkardığı ve Cumhurbaşkanızın da imzalamasıyla yürürlüğe giren SOSYAL MEDYA YASASI ile bu sahada artık kimse istediği gibi "at oynatamayacak"!

Dünyada söylediklerimizden ahirette hesaba çekileceğimiz gibi; artık sosyal medyada paylaşımlarımızdan da dünyada hesaba çekileceğiz. Bu kanunu çıkarıp yürürlüğe koyanlardan "ALLAH RAZİ OLSUN" diyorum.

Çıkarılan bu kanunla sosyal medya serbestliğinin, eskilerin "zapt-u rabt" dedikleri kayıt altına alınmasını "fikir ve düşünce hürriyetinin kısıtlanması" olarak algılayanlar, SORUMLULUKTAN KAÇANLARDIR.Piyasada "kaçak satılan mal", nasıl piyasanın dengesini bozuyorsa; sosyal medyada da "kaçak dolaşanlar" bu SANAL ALEMİN dengesini bozanlardır.  Paylaştığımız düşüncenin doğruluğuna inanıyorsak, DOĞRU BİR ÜSLUP ile paylaşıp patentimizi saklamadan sözümüzün arkasında durmalıyız! Doğru kılıç eğri kına girmediği gibi; yanlış ifadelerle de doğru fikir üretilmez !

Hayat Rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "İnsanın söylediği her sözü, yanında ve anında kaydeden çok dikkatli bir melek olduğunu!" (Kâf, 18) haber vermektedir. Artık sosyal medyada da söylediklerimizin ve yazdıklarımızın çok dikkatli bir şekilde kaydedildiğini unutmayalım. Bu meydanın SESSİZ KALABALIĞI bizi aldatmasın. Yolumuzda dikenler, dilimizde bitenlerdir. Yüzyüze geldiğimizde birbirimize söylemekten HİCAP ederek çekinip utanacağımız lafları sosyal medyadan, "kalem ve kelam kılıçlarını" çekip SAVURMAYALIM. Sonra söylediğimize pişman ve aleyhinde yazıp komuştuğumuzla da düşman oluruz.

İnsanın ağzından çıkan kötü sözü, kusmuğu gibidir; yutmaya kendisi bile tiksinir.

İkaz ve eleştirilerimizi yaparken meydanı boş bulup ölçüyü aşmayalım. "Allah haddi aşanları sevmez!" ( Bakara, 190) buyuruluyor. Bir Arap Şairinin çok beğendiğim bir beyiti vardır:  

"Kılıç yarası kapanır ama DİL yarası kapanmaz" demiştir. Yüzyüze geldiğimizde yüzüne bakamayacağımız lafları arkasından, hele de herkesin paylaştığı sosyal medyada paylaşmak, MERTLİK değil MAHCUBİYET getirir.

Atalarımızın, "Kalem kılıçtan keskindir" sözü,  yazıya dökülen ifadelerin insana zorla ve tehditle yaptırılması kolay olmayan bir iş için daha ETKİLİ olacağını ifade etmektedir.  Zira, insan konuşurken  daha etkili ve daha vurucu keskin sözler her zaman aklına gelmez. Gelirse zaten fazla düşünmeden ağzından çıkıverir. Ama yazarken bu sözlerin yapıcı veya yıkıcı en ETKİLİSİNİ düşünüp bulmak ve sonucunu hesap ederek onu kullanmak mümkündür. Bu nedenle "kalemin de kelamın da" kızgınlıkta  kullanılması daha TEHLİKELİdir.

Bu itibarla, sosyal medyada bir de düşünmeden konuşup yazdıklarımız vardır. Bunlar hedef almadan atılan serseri  kurşun gibidir; daha çok masumları yaralar. "Dilin kemiği yoktur" deriz, ama önünde kemikten duver olan dişleri, ayrıca birde etten perde dudaklarımız vardır. Bu ikisini de delip geçecek şekilde SİVRİ konuşmayalım. İnsan düşünen tek varlık olduğuna göre düşünmeden konuşmamalıdır !

 

Kemal CENGİZ

Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya