Rusya, Osmanlı politikasının Fransa ile İngiltere tarafına kayışını gözünden kaçırmadı. Hele Tanzimat düzeninin başlaması ve düzeni tasarlayan Osmanlı devlet adamlarının İngiltere ile Fransa’ya bağlılıkları Çar Nikola’nın hoşnutsuzluğunu son kerteye getirdi.
12.08.2020 04:45
1 yorum
1.105 okunma
OSMANLI DEVLETİNİ TAKSİM VEYA HİMAYE PLANI
İsmail Aydın

Rusya, Osmanlı politikasının Fransa ile İngiltere tarafına kayışını gözünden kaçırmadı. Hele Tanzimat düzeninin başlaması ve düzeni tasarlayan Osmanlı devlet adamlarının İngiltere ile Fransa’ya bağlılıkları Çar Nikola’nın hoşnutsuzluğunu son kerteye getirdi. Nihayet, Osmanlı imparatorluğunu taksim etmeye veyahut himayesi altına almaya karar verdi. Bu iş için Türkiye’nin durumunu ve Avrupa’da siyasi ortamı oldukça elverişli görüyordu. 1848 Fransız ihtilâli birçok Avrupa devletini içyapılarında sarsmış bulunuyordu. Fransa hükümeti, siyasi buhranın birinden çıkıyor diğerine giriyordu. Avusturya-Macaristan imparatorluğu, kendi varlığını ihtilâlin yaydığı ırkçı-milliyetçilik ve liberal ayaklanmalarla tehlikeye düşmüş görüyordu. Prusya da Avusturya’nın durumunda idi. Kala kala geriye Avrupa devletlerinden İngiltere kalıyordu. İngiltere, başka açılardan Osmanlı topraklarının tamlığına taraftardı. Bunu Rusya da biliyordu. Fakat Çar, İngiltere ile anlaşma ümidini kaybetmemişti.  “Şark Meselesi”nde İngilizlerle geniş bir anlaşmaya varılabileceğini ümit ediyordu.

Çar Nikola, 1844’te İngiliz başvekilinin telkini ile İngiltere’yi ziyaret etti. Bu ziyaretinde, Rusya ile İngiltere’nin Türkiye’de Hıristiyan tebaa çıkarına elbirliği ile çalışmaları gereğini öne sürdü. İngiliz hükümeti Çar’ın düşüncesini kabul etmedi ancak red de etmedi. Rus-İngiliz dostluğu nazari olarak 1848’e kadar sürdü.

RUS-İNGİLİZ GERGİNLİĞİ

Rus ordularının Macar ve Leh âsileri üzerine insafsızca yürümeleri;  andlaşmalara aykırı olarak Eflâk-Buğdan’a girmeleri; Rusya’nın Macar mültecilerini Türkiye’den istemesi, buna karşılık İngiltere’nin, Osmanlı devletinin mülteciler hakkındaki cesaretli hareketini tasvip etmesi ve donanmasını Çanakkale Boğazı önlerine göndermesi; bütün bunlar Rusya ile İngiltere’nin arasını açtı. İngiltere’de kamuoyu Ruslar aleyhine dönmeye başladı. Rus genişlemesinin İngiliz hayatî menfaatleri için bir tehlike teşkil etmekte olduğu yolunda açıklamalar yapıldı. Lord J. Russel bir nutkunda: “Eğer Rusya’yı Tuna üzerinde durduramazsak, günün birinde İndus kıyılarında (Hindistan) durdurmak zorunda kalacağız” dedi. İngiltere’nin, Rusların Osmanlı donanmasına ait gemileri Sinop’ta yakmaları üzerine Kırım harbi öncesinde: “Tanrıya şükürler olsun harp başlıyor” diye sevinen İstanbul’daki elçisi Stratford Redeliffe de aynı düşüncede idi. (Karal, a.g.e. Cilt V, Sayfa 221)

İngilizlerin bu düşüncede olmalarını bildiği halde Çar Nikola, İngiltere ile Osmanlı toprakları üzerinde görüşmeye karar verir.

(Gelecek hafta, Osmanlı Topraklarını Paylaşalım)

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Dünyanın baş belası İngiltere
İsmail bey bu ingilizler her zaman diplomaside en az 10 puan önde başlıyorlar. Tarih boyunca bakıyorum gelmeden gelecekte ne olabilir düşüncesi ile hareket ediyorlar. Kalemine sağlık güzel bir tarihi ders anlatmışsın.
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     14.08.2020 14:27:37
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya