Tarih boyunca farklı versiyonlarıyla bütün dinlerde var olagelen oruç, kendisine riya karıştırılmayan yaygın ve önemli bir ibadettir.
10.05.2019 11.59
2.376 okunma
Oruç ve Saygı
İdris Doğan

         Tarih boyunca farklı versiyonlarıyla bütün dinlerde var olagelen oruç, kendisine riya karıştırılmayan yaygın ve önemli bir ibadettir.

         Bizim toplumumuzda belli bir mekânı, zamanı bulunan ve nasıl yapılacağı bilinen bir 'tapınma' biçimi olarak anlaşılıp uygulanırken Kutsal Kitabımızda ibadet, 'kulluk' ifadesi için kullanılmaktadır. Aslında ibadet, Allah'a imandan başlayıp O’nun iradesine boyun eğerek yapılan -ister söylem, ister eylem olsun- her türlü ahlaki doğru davranışlar bütünüdür. Doğru davranışlar -siyasi, ticari, iktisadi, hukuki, askeri, sanat, spor gibi- hayatın bütün alanını kapsar. Kur’an’da sözü edilen kulluk, yani ibadet, günlük hayatta ritüellere belli bir zaman ayırmanın yanında, insanın tek tek davranışları değil, bir bütün olarak seçtiği hayat tarzı ve yaşayış biçimidir.

         İbadetlerin her birinde, özellikle de oruçta, dinin ferdiliği ve vicdaniliği kadar, toplumsallığı da önemsenmiştir. İbadetlerin özü, yapılış biçimlerine değil, bireysel ve toplumsal boyutlarıyla, insanın kendisine yabancılaşmasını ve toplumdan uzaklaşıp kopmasını önleme amacına yöneliktir.

         Temel amacı, Allah’a bağlılığın ve teslimiyetin ifadesi olan orucun insani sonuçları ise irade eğitimi ve ruhi arınmadır. Oruç, aç kalmayı bizzat yaşayıp fakir ve muhtaçların haline muttali olmayı ve onlara yardım duygusunu geliştirir.

         Asıl üzerinde durulması gereken şey, riyanın oruçtan uzak kalmasıdır. Zira diğer ibadetler herkesin gözünün önünde ve bilgisinin dâhilindedir. İnsan gösteriş için oruç tutmaz ya da tutamaz, dolayısıyla oruçlu çevresindeki insanlara karşı daima nazik ve saygılıdır. Oruçlu bilir ki, uzun süre bir başkasının keyfi için değil, sadece Allah’ın rızası için insan aç ve susuz kalır. Üzülerek görüyoruz ki, oruç tutmayan veya tutamayan bazı kendini bilmezler, oruç tutanlara karşı aynı hassasiyet göstermiyor ve onlara karşı aynı tavrı sergilemiyor.

         Müslümanlarla gayri Müslimlerin birlikte yaşadığı devirlerde, gayri Müslimlerin oruca ve oruçluya gösterdiği hassasiyet ve saygıyı -basın yayın organları ile iletişim araçlarında yer alan orucu ve oruçluyu küçümseyen yazıların, yayınların etkisi kalmadan-oruç tutmayan veya tutamayan bugünün Müslümanlarından beklemek hadsizlik olmaz sanırım.

         Ramazanınız mübarek, orucunuz makbul olsun…

İdris Doğan
idiris-dogan@hotmail.com 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya