Farklı ırkların yaşadığı 780 bin 500 km2’lik coğrafyamıza Türkiye isminin verilmesi ve bu coğrafyada yaşayanlara Türk milleti denilmesi yanlış olmuştur.
08.06.2021 10:26
216 okunma
Türkiye ismi ve enflasyon farkı
Hayrettin Karaman

Soru

Farklı ırkların yaşadığı 780 bin 500 km2’lik coğrafyamıza Türkiye isminin verilmesi ve bu coğrafyada yaşayanlara Türk milleti denilmesi yanlış olmuştur. Bu anlayış Türk olmayanı ötekileştiren bir anlayıştır. Adaletsizdir. Allah Teâlâ kavimleri birbirimize üstünlük taslayalım diye yaratmadı. Birbirimizle Kur’ân ve Sünnet eksenli tanışalım, anlaşalım ve kaynaşalım diye yarattı. Hulasa biz Türk milleti değil İslâm milletiyiz. Sizlerin şahsında Meclis’imizden, yaşadığımız coğrafyamıza verilen Türkiye isminin ‘’Avrasya İslâm cumhuriyeti’’ olarak değiştirilmesini talep ediyorum. Hayırlı günler diliyorum.

Cevap

1. İlk fetihlerden itibaren Müslümanlara ait devletin içinde çeşitli ırklardan insanlar ve gruplar var olmuştur. Buna rağmen genellikle, belli bir coğrafi sınır çizerek “…filan topraklar İslâm Cumhuriyeti” diye bir isim hiç kullanılmamıştır. Zamanla birden fazla olan İslâm devletleri kurucu ve yönetici hanedanların adıyla anılmıştır. Bu isimlendirmeye kimse çıkıp da “Bu devlet hepimizin, niçin bir ailenin, hanedanın adıyla anılıyor” dememişlerdir. İslâm’da devlete verilen isim değil, yönetimin şeriata bağlı olup olmadığı önemlidir, ismi de bu mahiyet belirler.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya