70'li yıllar. Terör ve anarşi kol geziyor. Ölüyor, öldürüyor, kardeşi kardeşe düşman ediyordu. İşte bu yıllarda Aykut Edibali, Yavuz Aslan Argun ve arkadaşlarının kurduğu "Yeniden Millî Mücadele Hareketi" on binlerce insanı kardeş yaptı. Bir kutlu dava, bir kutlu sevda ile buluşturdu.
05.09.2021 02:54
2 yorum
1.255 okunma
Yusuf Ziya Özkan'ın Ardından
Abdurrahman Zeynal

70'li yıllar. Terör ve anarşi kol geziyor. Ölüyor, öldürüyor, kardeşi kardeşe düşman ediyordu. İşte bu yıllarda Aykut Edibali, Yavuz Aslan Argun ve arkadaşlarının kurduğu "Yeniden Millî Mücadele Hareketi" on binlerce insanı kardeş yaptı. Bir kutlu dava, bir kutlu sevda ile buluşturdu.

Yusuf Ziya bu kutlu davaya inan, sevdalanan yiğit bir Çanakkaleli idi. Ortaöğrenimini Ankara'da yapmış, üniversiteyi ise Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamlamıştı.

Ankara'daki imam hatip ve mücadele birliği kültürü birikimi ile Erzurum'a geldi. Cumhuriyet Caddesindeki İlim Kültür Derneğinde arkadaşlarıyla tanışıp pek çok insana Türk Milletinin taşıdığı maddi ve manevi bilgileri anlattı, öğretti.

Türkçeyi güzel telaffuzu, davudi sesiyle dinleyenleri mest eder, onları etkiler Mücadele Hareketine katılmaya ikna ederdi. Tiyatroyu sever, pek çok gence yaz tatillerinde oyunculuk kursu verirdi. Yine Erzurum'un kurtuluşu olan 12 Mart gecelerinde sahnelenecek piyesleri sahneye koyar, bugün binası yıkılmış olan Halk Eğitim Salonunda dadaşlara doyumsuz bir gece yaşamalarına öncülük ederdi.

1975 yılında kendisinin yazdığı bizim oynadığımız "Vatan Böyle Kurtulur" piyesi sahneye koymuş, seyirciler arasında yaşlı dadaş, Ermeni rolündeki Adanalı bir arkadaşımızı görünce “tutmayın beni bu bize zulümler etti” diye sahneye doğru koşması hala gözümün önündedir.

"Han Buyruğu, Sancaklar Düşmeyecek" ve diğer piyesleri sahneye koymuş, Erzurum, Aşkale, Ağrı, Eleşkirt'te kapalı gişe oynamıştık. Sonra SET-DER ve Dadaş Öğrenci Yurdunda sanat ve edebiyat faaliyetlerimize öncülük, gönüllü hocalık yapmağa devam etmişti. Pasinler gezileri ve kampında ekip hep onunla renklenirdi.

Yusuf Ziya Özkan'ın nöbetçi olduğu İKD de sanırım Ekim ayıydı. Bir gurup oturmuş Yusuf Ağabeyi dinlerken orta yaşlı tıknaz ve tanımadığımız biri gelmiş, söz arasında “Türkiye'nin yakın gelecekte anarşi ve teröre boğulacağını” söylemiş, “kendinizi savunmak istiyorsanız size silah satayım" diye de devam edince; tekvandoda karakuşak sahibi Ziya ağabeyi ayağa kalktı ve adama hiddetle "şu anlattıklarını sen söylemedin biz de duymadık. Kalk defol buradan, defol..! Yoksa seni merdivenlerden yuvarlarım !" deyip kovmuştu.

1977 de TRT'nin açtığı sınavı kazanmış, fakülteyi bitirip Ankara'ya gitmişti. TRT'nin haber spikerleri arasında o naif sesiyle yer almış, güzel işlere imza atmıştı. Sonrasında İstanbul Radyosuna tayini çıkmıştı. Harbiye'deki binaya giderek kendisiyle görüşme fırsatı bulmuş, o savrulma dönemlerinde epey dertleşmiştik.

Özallı yıllardı. O yıllar birilerinin önü açılıyor, Mücadeleciler bir yerlere transfer ediliyordu. Ziya ağabey de onlardan biriydi, savrulmadan O da nasibini almış, kendini başka ortamlarda bulmuştu. Ziya Ağabeyi gittiği yerde uyum sağlayamadı. 1998 yılında istifa dilekçesini ilgilinin masasının üstüne koyarak "hakkımı size helal etmiyorum" deyip kapıdan çıkıp gitmişti. Sonrasında “biz yanlış yaptık, gel masanda otur” diyerek ikna etmek istedilerse de kabul etmediydi. Fakat O, hiçbir zaman onlardan biri olmadı. Ziya Beyin deyimiyle "Ne yani iki tane mücadeleci mi bizi yönetecek?" diyerek onu ve başka arkadaşları dışlamışlardı.

2000'li yıllardı Ziya beyin oğlu Erzurum'a üniversite okumaya geldi. Fakat oğlunun sağlık sorunları nedeniyle kendisi de Erzurum'a geldi. Tam üç ay bir otelde kaldı. Bu arada dertleştik. Dertlerini anlattı. Sarıkamış Hareketiyle ilgili senaryoyu yazıp ilgililerden gereken çekim ekibini istedi. Fakat istekleri asla kabul edilmedi. Bundan dolayı Allahüekber Şehitleri’ni filme alamamaktan son derece müteessir oldu.

Sonra babasının rahatsızlığı dolayısıyla Biga'ya yerleşti. Kendisi de böbrek yetmezliğine yakalandı, epey çekti. Bir gün müjdeli haberle sevindik. Böbrek nakli gerçekleşmiş, sağlığına kavuşmuştu. Biraz rahat etmişken olacak buya bu sefer de günün illetine yakalandı ve koronadan son nefesini hastane odasında Rabbine teslim etti. Kabri nur, mekânı cennet olsun. Biz ondan razıydık, Allah da razı olsun.

Evet dostlar Erzurum ekibinden Dr. Hamdi Kalyoncu, Prof. Dr. Şahin Yüksek, Hüseyin Emin Öztürk, Musa İşleyen, Mehmet Kazancı, Abdulkadir Er, Fevzi Ömür, Cemal Güler, Dr. Melih Zeynel ve Yusuf Ziya Özkan'ı Hakkın rahmetine uğurladık. Makamları Cennet olsun. Peygamberimize komşu olsunlar. İnşallah bizler de ötelerde onlarla buluşur Yüce Allah'ın lütfuna uğrayanlardan oluruz.

El Fatiha.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
erzurum kervanı
erzurum dostları... bizde bu kervanın yolcuları olarak dadaş diyarından geçtik. acı tatlı günler yaşadık. ama asla yanlış yola sapmadık. her nerede olursak olalım hiç hesap yapmadık yapanlardan olmadık. bir müslüman olarak zahire göre hareket ettik. yol kazaları olsada sonunda her zaman hakkın galip geleceğine iman ettik.çünki.... "zafer hakkın ve hakka inananlarındır" Asıl gerçek sonuca elbette rabbimizin katında ulaşacağız.Allah asıl orada kazananlardan eylesin de müflislerden olmayalım inşallah...
Yorum Ekleyen: Mecnun Yıldız     6.09.2021 11:59:57
Ne güzel
Ömürleri aşan dostluk ve kardeşlik örneği. Ömrünüze bereket
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     5.09.2021 18:07:54
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya