Isınan toprak yarılıp derin bir nefes alır. Ağaçların sevinç ve neşesi bembeyaz badem çiçekleriyle taşar. Bahçeler uyanıp hazdan çılgına döner. İnsanın içine mutluluk dolar. Her mevsim sonrakini özleterek yaşatır. Kırlara doğru, bol oksijene, temiz nefese bir kıpırdanış başlar. Hayat yaylaya çıkan sürülerin telaşlı sesinde, derelerin coşkusunda canlanır. Bahar pınarından damlayan serin sular doğaya dönüşü imrendirir. İster üç gün olsun, isterse ömür boyu yaşansın çiftlik hayatının etkileri unutulmaz.
20.10.2021 09:23
3 yorum
1.184 okunma
Doğa Evleri
Ali Akça

“Doğa gençlere kuvvet, yaşlılara hikmet verir.”

Isınan toprak yarılıp derin bir nefes alır. Ağaçların sevinç ve neşesi bembeyaz badem çiçekleriyle taşar. Bahçeler uyanıp hazdan çılgına döner. İnsanın içine mutluluk dolar. Her mevsim sonrakini özleterek yaşatır. Kırlara doğru, bol oksijene, temiz nefese bir kıpırdanış başlar. Hayat yaylaya çıkan sürülerin telaşlı sesinde, derelerin coşkusunda canlanır. Bahar pınarından damlayan serin sular doğaya dönüşü imrendirir. İster üç gün olsun, isterse ömür boyu yaşansın çiftlik hayatının etkileri unutulmaz.

Baharın tazeliği; yazın akıp gidişi, sonbaharın tatlı hüznü içinde bağ bozumu ve kış mevsiminin saçaklarında biriken buzlar insana gerçek yaşamın keyif, zevk ve minnetini yaşatır. Doğanın sinesinde insan için sağlık, huzur ve mutluluğun eksilmez kaynağı gizlidir. Birçok sıkıntının, stresin, alışılageldik yaşam ve depresyonun tedavi ve terapisi doğanın elleriyle tutkunlarına ulaşır. Onu keşfeden, onunla sıkı bağ kuran, onu sevenler bir daha ayrılmak istemezler. Doğada olmak dünyanın en güzel duygusuna, neşenin en tabi kaynağına, paylaşımın en güzeline, bilgeliğin en zenginine kavuşmaktır. Çiçek, böcek ve kuş cıvıltıları eşliğinde gün boyu çalışıp; ocak, kuzine ve şömine başında rahatlayıp yorgunluk atmaktır. İyi besin, geniş zaman, kaliteli uyku ve bol egzersiz; doğa evlerinin öne çıkan özellikleridir. 

İnsan günlük hayatın zorluk ve karmaşası içinde yaşamını sürdürürken aynı anda çalışma hayatının sıkıntısıyla mücadele eder. Sorumlulukları ifa etmek güç ister, enerji kazanmak için zaman zaman durup mola verilir. Gergin ruh halini dingin kılacak, duygusal, zihinsel ve bedensel olarak insanı diri tutacak huzurlu mekânlara ihtiyaç duyulur. Tek tip, sıradanlaşmış rutin hayattan uzaklaşıp huzurun sessizliği ve dinginliğin hâkim olduğu beldeler aranır. Doğa insanın içine düştüğü mutluluktur. İnsana iç sesini dinletir, yalnızlığın derinliğini keşfettirir, daha fazla farkındalık oluşturmasını sağlar.   

Gün gelir şehrin beton binaları gitgide dar gelmeye başlar. Yapmacık ilişkiler, yoğun stres, çıkara dayalı dostluklar, olduğu gibi yaşayamamak, insanda bazen alıp başını çekip gitme hissi doğurur. Karşılıksız, beklentisiz, hesapsız kucak açacak farklı yerler aranır. Bu arayış isteği, insanları zamanla kentlerin dışında geniş bahçe içine bağ evleri, yüksek ormanların zirvesine dağ evleri, doğanın göbeğinde huzur evleri yapmaya yöneltmiştir. Özellikle kentin sıcağından, gürültüsünden kurtulup bahar ve yaz aylarında burada zaman geçirmek istenilmiştir. Eşsiz yaylalarda, cennet gibi güzel bağ ve bahçesiyle doğa evleri oluşturulmuştur. Üstelik bu evler dışardan gelecek misafirlere de açılmış, onlarla da paylaşılmaktadır. 

Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çıkanlar vardır. Zorlukların rahmetini tadıp kolay ve basit yolları seçmeyi tercih ederler. Derin, mistik ve spritüel bir yolculuğa çıkmak doğanın tenine dokunarak başlar. Mavi ile bütünleşmiş yemyeşil bir beldeden hikmet devşirmek kadar iç huzuru büyüten başka ne olabilir? Kent hayatının tüm yıkımına karşın; dinginlik, sakinlik, minimal yaşam, iyi beslenme, derin düşünce sistemi ve net bakış açısının etkileriyle güçlü bağışıklık doğa içinde kazanılır. Düzenli yürüyüşlerle, doyurucu tertemiz havayı teneffüs ederek insan solan beden, ruh ve zihnini canlandırır.

Yalan dünyada yaşandığı bir gerçek. Bu gerçek ortadayken sağlık ve gönül dolusu huzur dışında hiçbir şeyin öneminin olmadığı çoğu kez unutuluyor. İnsan çoğunlukla kendisini kandırsa bile, doğanın insanı kandırdığı görülmemiştir. Her türlü becerilerin gelişmesinin, en özgün tasarımları oluşturacak fikir patlamalarının ilhamı doğada düşüncelere yerleşir. İlahi dengenin bozulmaması için doğanın saygıyla korunması kaçınılmazdır. Çünkü doğa korunduğu müddetçe, tüm varlıkları ve devasa organizasyonu ile insanı koruyacaktır. Böylece en büyük süsü olan bol çeşitli çiçekleri insana sunacaktır. Çiftlikler insanların doğa ile bütünleşerek yaşamasını ve iyi beslenmesini sağlar. Günümüzde köy evlerine, kırların özgür yaşamına, doğa evlerinin huzur ve konforlu davetine katılmak güzelliğin ruhunu yeniden keşfetmektir. Doğa evlerinin çam ağaçlarından süzülen atmosfer içinde olmak ne çok keyif vericidir.

Doğada yaşamak insana mutluluğun bir olay ya da bir durum değil; deneyimin ta kendisi olduğunu gösterdiği için önemlidir. Yöresel tatlarla zenginleştirilmiş eşsiz kahvaltı ve çeşit çeşit meyveler damaklara unutulmaz tatlar bırakacaktır. Mutluluk insanın yaşama karşı yorumu, dış gerçeğe olan ve ona verdiği iç tepkinin kendisine geri dönüşü değil midir? Mutluluk son değil, uzunca bir yoldur. Doğa evleri, yemyeşil orman içinde, doyumsuz sohbetlerin yapıldığı, kehribar zamanın yormadan geçtiği en güzel konuk evleridir.

Dünyanın Kovit salgını yaşadığı son iki yılda doğaya olan akın giderek artıyor. Uzun süre evlere kapanan ve zaten şehrin siren seslerinden bıkan insanlar, aşının da desteğiyle kendilerini dış mekânlara atacak cesarete erişti. Sükûnet ve iç huzuru kırlarda, sahil kasabaları, dağ ve doğa evlerinde aramaya yöneldiler. Gerçek hayatın bir yerlerde olduğuna inanan insan; repete yaşamdan yoruldu ve biraz tebdili mekân arzuluyor. Yaşamın kendi içinde bir yığın sırları olan başlı başına zor bir sanat olduğunun farkına varıyor. İnsanı yaratıcı kılan, hayal gücünden çok heyecan verici keşifler yapması, hayatı çeşitlendirip yeni anlamlar katarak yaşamak istemesidir.

Zaman kendi ritmi içinde akıp gidiyor. Zor bir yaşamla mücadele ederken yorulan, yıpranan, öfkelenen insan durup dinlenmeye ihtiyaç duyuyor. Eğer durmaz, beden ve ruhunu canlandıracak gıdalara ulaşmazsa tükeneceğini hissediyor. Yaşama sevinci eksilmeyenler; her şeyin sudan gelip suya gittiği doğa yaşamının kendi içinde barındırdığı birçok ayrıcalıkların olduğunu görenler ona koşuyor. Sinesinde mutlu olduğu toprağa, gökyüzüne şükran ve şükrünü ifade ediyor.   

Dostlukla…

Ali Akça

ali.akca2009@hotmail.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Güzel İnsan Güzel Söyler
Her yazıya yorum yazmasak da, bütün yazarlarımızın yazılarını okumaya çalışıyoruz. Ali Bey kardeşime, gerçekten düşünce mahsulü yazısı için teşekkür ediyor, zihin açıklığı dileklerimle sevgilerimi yolluyorum.
Yorum Ekleyen: İsmail Aydın     26.10.2021 08:00:08
Doha evleri
Allah emek vererek yazmış olduğunuz yazıları ve çalışmaları daim etsin iyi çalışmalar dilerim
Yorum Ekleyen: Osman demir     21.10.2021 06:03:00
Cevep
Bunlarin hepsi Allah emretmeden olmaz Allah dunyaya ve icindekilere emreder ve O nun emri ile olur
Yorum Ekleyen: Goktay Akca     20.10.2021 14:23:33
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, bir kamu kuruluşunda görevini sürdürmektedir. Şiir ve deneme yazıları yazmaktadır.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya