Tarihte öyle anlar vardır ki; yürekler sızlar, gözlerde yaş kalmaz, acılar arşa yükselir...!
13.12.2021 12:51
650 okunma
Allahuekber Şehitlerine
Ah Sarıkamış Vah Sarıkamış
Abdurrahman Zeynal

Tarihte öyle anlar vardır ki; yürekler sızlar, gözlerde yaş kalmaz, acılar arşa yükselir...!

22 Aralık'ta başlayıp 5 Ocak'ta sona eren Sarıkamış harekâtı bu tür bir olaydır. Talih zebun, düşman kavi dost yoktur. Dağlar, taşlar, karlar size artık düşmandır.

Nasıl olmasın Ulukışla İstasyonundan 1130 kilometre yaya yürüyerek Allahu Ekber Dağlarına ulaşan Mehmetlerin acılı dramıdır.

Samsun'dan harekete başlayan 3. Ordunun karla, tipiyle, soğukla, bitle ve donanımlı Rus ordusuyla aç, susuz, ayakkabısız, paltosuz eksi kırk derecelerdeki destansı savaşının öyküsüdür. İmtihanıdır.

Harekât 22 Aralık'ta başladı. Oltu ve Narman güzergâhında birbirinden haberleri olmayan iki Türk Tümeninin birbirini düşman zannedip savaştığı ve 2000'den fazla askerin şahadet şerbetini içtiği yerdir.

Penek köprüsü üzerinde önce giden askerlerin arkadan gelenlerce Rus zannedip üzerlerine kurşun yağdırdığı mekândır.

25 ve 26 Aralık gecesi ve gündüzünde Allahu Ekber Dağlarında tipiye, fırtınaya tutulan, sıfırın altında kırk derecedeki soğuğa karşı kahramanca direnip donan on binden fazla Mehmet'in ruhlarını Hakka teslim ettiği yerdir.

Enver Paşa emir vermiş, 3100 rakımlı Allahu Ekber ve Soğanlı dağları aşılacak Sarıkamış Ruslardan geri alınacak ve Rus ordusu esir edilecektir.

10 Kolordu Komutanı Hafız Hakkı Paşa Oltu üzerinden, 9. Kolordu komutanı İhsan Paşa Bardız üzerinde dağları aşarak Sarıkamış'ı alma emri verdiğinde Askerler tereddütsüz harekete geçtiler.

Her şey verilen emirler gibi, harita üzerindeki planlar gibi işlemedi. İşte o acılı sahneleri bire bir yaşamış 9. Kolordu Kurmay Başkanı Yarbay Şerif İlden anlatıyor. Gece gündüz dağ, tepe, kar ve buzlarla kaplı Soğanlı Dağlarının tepesine çıktığımızda asker bitap düşmüştü. Kar ve tipi gözleri kör edercesine esiyor hareket etmeyi imkânsızlaştırıyordu.

Şerif İlden "Biz kar ve buz kayalarıyla örtülü olan bütün dereleri, tepeleri ve sonra birçok alçak dağları ayağımızın altında görüyorduk. Topçular bu dik ve derin karlı dağ yolundan nasıl çıkacaklar aklım ermiyordu. Biz, zahmetle, güçlükle fakat disiplin ve düzenden ayrılmayarak çıkıyorduk. En nihayet dağa çıktık. Bizi çok geniş uçsuz bucaksız kar yaylası karşıladı. Pek yorulmuş ve takatsiz düşmüştük. Tam yayla üstünde keskin bir rüzgâr ve şiddetli bir tipi başladı. O andan itibaren göz gözü görmez oldu. Kimsenin kimseye yardım etmesi, sesini işittirme imkânı kalmadı. Uzun, sonsuz denecek kadar uzamış olan yol kolu dağıldı. Herkes kendi canının derdine düştü. Asker enginlerde, dere içlerinde orman bucaklarında, nerede bir kara nokta, dumanı çıkan bir ocak gördüyse oraya saldırdı. Kolordu dağılıp eridi".

Şerif Bey gördüğü bir manzarayı şöyle anlatıyordu: "Yol kıyısında karların içine çömelmiş bir er, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek feryat ederek dişleriyle kemiriyor, tırnaklarıyla kazıyordu. Kaldırıp yola götürmek istedim, er önceki hareketini hiç bozmadı ve beni hiç görmedi. Zavallı cinnet geçiriyordu. Böylece şu uğursuz buzullar içinde biz beki on bin kişiden çok insanı bir günde karların altında bıraktık".

Ne yazık ki 9. Kolordu geride kalan askerleri ve tüm komutanlarıyla , sancaklarıyla birlikte 3 Ocak'ta Ruslara esir düşüyor ve Moskova'ya götürülüp tüm resmî törenlerde teşhir ediliyorlardı.

Not: Bardız Sarıkamış arası 32 kilometredir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya