Osmanlı'nın gerileme ve yıkılış sürecinden itibaren Batılılaşma, yenileşme ve reform sürecini yaşıyoruz. Devletimizi yöneten siyasetçiler kendilerini öylesine bu gidişe kaptırdılar ki Batı trenine bindik bizi bu trenden kimse indiremez dediler.
27.12.2021 08:29
1 yorum
688 okunma
Faiz Sistemine Alternatif Teşkil Edecek Yeni Bir Sistemin Geliştirilmesi Acil Bir İhtiyaçtır
Nurettin Dursun
Osmanlı'nın gerileme ve yıkılış sürecinden itibaren Batılılaşma, yenileşme ve reform sürecini yaşıyoruz. Devletimizi yöneten siyasetçiler kendilerini öylesine bu gidişe  kaptırdılar ki Batı trenine bindik bizi bu trenden kimse indiremez dediler. 
 
Medeniyetimizin dayandığı dünya görüşü ve ideolojimiz temelde Batı dünya görüşünün ve onun uzantısı olan ideolojisi ile temelde çatışma halindedir. Fakat buna rağmen ekonomik sistemimiz, hukuk sistemimiz, yönetim şeklimiz tümüyle Batı medeniyet ve kültürünün şekillendirdiği hukuk ve ekonomik sistemi ile ayniyet arz etmektedir. Medeniyetler elbette birbirlerini etkileyerek gelişme gösterirler. Körü körüne medeniyetlerin ortaya koyduğu kurum ve müesseseleri kopya etmek kendini inkar etmektir. 
 
Gazi Mustafa Kemal cumhuriyeti kurduğu dönemde karma ekonomik anlayışı benimsemişti. Fakat bu slogan düzeyinde kaldı. Karma ekonomik sistem bir hedef olarak ortaya konulmuş olmasına rağmen bunun müesseseleştirillerek geliştirilmesi için dönemin aydınları hiçbir çalışma yapmadılar. Sadece ve sadece körükörüne Batı medeniyetini taklit ettiler. Cumhuriyet döneminde de Batı medeniyetine savaş açan İslamcı kesim de faize ve kapitalist sisteme karşı çıkmış olmalarına rağmen, kendi düşünce kaynaklarından beslenen bir sistem ortaya koyamadılar. Onların da çıkışları slogan düzeyinde kaldı. 
 
Günümüzün en büyük ihtiyacı kapitalist ve komünist sistemin dışında onlardan daha üstün, daha verimli bir sistemin müesseseleştirilerek ortaya konulmasıdır. Dünyanın ve İslam dünyasının bilim potansiyelini harekete geçirerek böyle bir sistemin geliştirilmesi günümüzün en büyük ihtiyacıdır. Kapitalist sistem işletmede sermayenin hakimiyetini esas alır. Komünist sistem ise emeğin hakimiyetini esas alır. İslam dini ise işletmeyi meydana getiren emek, sermaye ve müteşebbis arasında hiçbirine üstünlük vermeden adalet anlayışı içerisinde bunların bir araya getirilerek gerekli dengenin sağlanmasını esas alır. Bir işletmede verimi sağlayacak esas yol budur. 
 
AK Parti 20 yıldan beri iktidardadır. Geçmişten günümüze kadar devam eden süreçte hep kapitalizme, komünizme ve faize meydan okuyarak gelmişlerdir. Ama ne hikmetse onlar da Atatürkçü geçinen kesim gibi alternatif bir model geliştirme noktasında hiçbir gayretleri olmamıştır. Onların söylemleri de aynen diğerleri gibi slogan düzeyinde kalmıştır. 
 
Sonuç olarak Müslüman Türk'ün dünya görüşüne uygun kendi nizamını inşa etmek üzere kapitalist ve komünist sisteme alternatif teşkil edecek onlardan daha üstün, daha verimli bir sistem geliştirerek kurmak, günümüzün en büyük ihtiyacıdır.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Öneri
Ne yapılmadı gerektiğini de maddeler halınde yazsanız daha makbul olurdu....
Yorum Ekleyen: Adnan     5.01.2022 16:44:16
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya