Sözlükte merhamet; bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma duygusudur.
15.01.2022 05:35
3 yorum
1.406 okunma
Merhametini kaybeden…
İbrahim Kumaş

 

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

 

Sözlükte merhamet; bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma duygusudur. Allah’ın insana bahşettiği iyi duygulardandır. Merhamet sadece acımak, üzülmek, acısını hissetmek değildir. Acısı olanın acısını dindirmek, gözü yaşlı olanın göz yaşını silmektir. Derdi olanın derdine derman olma çabası içinde bulunmaktır. Yoksula, muhtaca, yaşlıya, yetime yardımcı olmaktır. Sadece insana değil Allah’ın yaratığı bütün canlılara merhamet etmektir.

“Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.”1

Rabbimiz sevgili peygamberimizi alemlere rahmet olarak göndermiştir. O da merhamet timsali olmuştur.  Kendi kız çocuklarını diri diri toprağa gömecek kadar kalpleri taşlaşmış, katılaşmış merhametini kaybetmiş bir toplumu bütün engelleri aşarak etrafında toplamış, kıyamete kadar insanlığa model olmuştur.  Bu modeli takip edenler de hem kendilerine hem insanlığı faydalı ve güzel hizmetlere vesile oldular.

“Güneş gibi ol şefkatte, merhamette.”2

“Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!

Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım”3

“Yaz dostum,

Yoksul görsen besle kaymak bal ile

Garipleri giydir ipek şal ile

Öksüz görsen sar kanadın’ kolunu

Kimse göçmez bu dünyadan mal ile”4

İnsanın kurtuluşu peygamberimizin yolunu takip etmek ve O’nu örnek almakla mümkündür. Bugün tüm insanlığın daha çok sevgi, şefkat ve merhametli olmaya ihtiyacı var zira merhametini kaybeden insanlığını da kaybeder.

1.Al-i İmran 159.

2.Mevlâna

3.Safaat Mehmet Akif ERSOY.

4.Barış Manço

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Ve aleyküm selam.
Merhametli insanlar ancak böyle güzel yazılar yazar, tebliğ ve tavsiyede bulunur. Sizi bu gayretinizden dolayı tebrik ediyorum sevgili agabeycigim. Allah'a emanet olun.
Yorum Ekleyen: Murat Erdoğan     19.01.2022 09:35:49
Merhametli insana merhaba
Lutf-u İlahidir acıma hissi, Hele de muhtaçsa düşkün birirsi, İmkânı olup da vermeyenlerin, Çatır çatır yanar bir gün derisi. Vicdanı da yoktur, merhametsizin, Zulmü de çok olur meymenetsizin, İslam'dan, imandan yoktur nasibi, Varlığı yok olsun tıyniyetsizin.
Yorum Ekleyen: Murat Erdoğan     19.01.2022 02:35:43
Merhamet
Değerli Adaşım Allah razı olsun. Hislerimizi tercüman olduğunuz yazınızı zevkle okudum.Yaşadığımız bu dönemde,anlam taşıyor.Sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşam dilerim.Allaha emanet olun.
Yorum Ekleyen: İbrahim Metin     17.01.2022 08:30:07
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya