Hayat yerinde durmayıp yoluna devam ediyor. Hayat evrelerinden bir nebze bahsettiğimiz bu çocuk, çocukluk, gençlik derken belli bir yaşa gelmiştir artık. Yukarıda temas etmeye çalıştığımız temiz ahlakı, dürüstlüğü, güvenilirliği, emanete sadakati, eminliği, duruş ve vakarı gibi vasıfları da bulunduğu toplumda artık iyice temayüz etmiştir.
18.02.2022 06:29
1 yorum
266 okunma
Fikir Mücadelesi
İsmail Aydın

Hayat yerinde durmayıp yoluna devam ediyor. Hayat evrelerinden bir nebze bahsettiğimiz bu çocuk, çocukluk, gençlik derken belli bir yaşa gelmiştir artık. Yukarıda temas etmeye çalıştığımız temiz ahlakı, dürüstlüğü, güvenilirliği, emanete sadakati, eminliği, duruş ve vakarı gibi vasıfları da bulunduğu toplumda artık iyice temayüz etmiştir.

Az önce insandır dedik. Bir insan olarak içinde yaşadığı toplumda süregelen yanlışlardan, yanlışlıklardan rahatsızdır. İnsanın insana zul­metmesinden, insanın insanı sömürmesinden, zenginin fakiri ezmesinden, yetim hakkının yenmesinden, zayıf ve düşkün olanların insan yerine kon­mamasından, genel anlamda cemiyetteki huzursuzluktan ve her türlü ahlak­sızlıktan, insanın parayla alınıp satılan bir meta olarak kullanılmasın­dan, kadınların aşağılanmasından ve benzeri şeylerden rahatsızdır. İn­sanlık bu olamaz, insanın hedefi bu olamaz!

Soru: Acaba insan olup da yapılan bu tür yanlışlardan ve yanlışlık­lardan rahatsız olmayan var mıdır? Ama sorumuz insan olanlar içindir, in­san görünümünde olup da vicdanı taş kesilmiş, hırsı aklının önüne geç­miş, böylece hayvanlaşmış, insanî özelliklerden uzaklaşarak her türlü ahlâksızlığı yüzü kızarmadan, vicdanı sızlamadan yapabilen bencil, ego­ist, kendinden başkasına hayat hakkı tanımayanlar için değil.

Genel anlamda ahlâksızlık olarak niteleyebileceğimiz kötü gidişattan memnun olmayıp bilakis rahatsız olan bu genç, özelde insanı, genelde toplumu temizlemek üzere inancını, fikirlerini bütün insanlığa açar. Ne ki bununla beraber esasen çileyle başlamış hayatının en zor günleri, bu defa da inandıkları yüzünden gelir çatar.

Vay, sen misin bunları söyleyen! Güvenilirliği ile temayüz et­miş bu insan, fikirlerini açıkladı diye, bulunduğu şehri. Sosyal hayatı ve ekonomiyi kontrol eden küçük bir azınlık tarafından birdenbire tukaka ilân ediliverir.

Demek ki fikrin suç sayılması yalnız bu zamanın suçu de­ğilmiş, o zamanın da suçu imiş. Ama insanın kendisi gerçekte kötü değilse, fikirleri kötü değilse başkaları tarafından kötü ilân edilmiş ne gam! Yeter ki kendisi kötü olmasın, fikirleri kötü olmasın.

Açıkladığı görüşleri ne idi ki bu kadar tepki toplamıştı?

Diyordu ki, insan gerçek manada hür olsun, insan insana kul köle olmasın, bu anlamda yalnız ve yalnız Rabbine bağlansın. İnsan insanı ez­mesin, insan insanı sömürmesin, aralarında adaletle hükmedilsin, kötülük yerine iyilik, kin ve düşmanlık yerine dostluk ve kardeşlik hâkim olsun. Tüm toplumların felaketinin sebebi olan tembellik ve cehalet yerine çalışkanlık, ilim ve aydınlık hâkim olsun. İşsizliğin, fakirliğin, başkasına muhtaç olmanın önü alınsın. İnsan, insan haysiyetine yaraşır bir olgunlukla, bütün insanlar insanca yaşasın ve herkes huzuru yakalayarak mutlu bir şekilde yaşasın. İstediği şey özetle bunlar. Hangi temiz akıl sahibi, hangi üstün akıllı bunlara karşı çıkar ki? Elbette temiz akıl sahipleri, ince­den inceye düşünenler bunlara karşı çıkmazdı. Fakat diğerleri:

-Yok, hayır, fikirlerinden vazgeçeceksin. Ya fikirlerinden vazge­çeceksin, ya hayatından, başka yol yok, tercih senin, diyorlar.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Nasıl özgürlük
Bir de fikir olmayıp ahlaksızlık, terbiyesizlik ve insan onuruna yakışmayan yaşam tarzlarını dayatmakta da bu özgürlükler içine konmak isteniyor.Evet silaha sarılmadan her düşünce söylenebilmeli yazılmalı ancak o önce fikir olmalı..Saygılarımla
Yorum Ekleyen: Ahmet Günal     18.02.2022 11:27:10
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya