Günümüzdeki Ukrayna -Rus Savaşını anlamak için değerli kardeşlerim birde tarihi zaman içinde okuyalım.
05.03.2022 08:58
141 okunma
Odesa, Hotin ve Özi'de Türk Soykırımı
Abdurrahman Zeynal

Günümüzdeki Ukrayna -Rus Savaşını anlamak için değerli kardeşlerim birde tarihi zaman içinde okuyalım.

Bugün Ukrayna-Rus Savaşına sahne olan Karadeniz'in Kuzeyi birer Türk yurduydu. Bu topraklar 234 yıl önce Osmanlı toprağıydı.      

Ruslar Kaynarca anlaşmasından 14 yıl sonra tekrar yani 1788 yılında savaşı başlattılar. Kısa sürede Özi ve Hotin kaleleri düştü. Ne yazık ki Ruslar tam bir vahşet sergileyerek Özi'de 25.000 Türk'ü kılıçtan geçirdiler. Olayın çok acıklıydı. Bu acıyı duyan dönemin Padişahı I. Abdülhamit felç olarak öldü.

Karlofça antlaşmasından sonra Osmanlı İmparatorluğu artık büyük toprak kayıplarına uğramakta, bunun yanında büyük Türk nüfusunun kaybıyla karşı karşıya kaldı. Yollarda göçle, hastalıkla veya düşman kılıcıyla ölmektedir. Osmanlı artık vatanını koruyamamaktadır.

Koruyamadığı yerlerden biri "Özi" kalesidir. Özi yüreklerdeki acıdır. Ruslar Türklere o kadar kötü işkence ve her tonda şiddet uygulayarak acıdan kıvranan insanların feryatları gök yüzüne ulaştığı acıklı sahne haline gelmiştir.. Yirmi Beş Bin Müslüman Türkün şehit edilmesiyle sonuçlanmış acı bir vakıadır.

Özi Karadeniz'in kuzeyinde bugünkü Ukrayna sahillerindedir. Tahkimatlı bir kaledir. Ruslar kaleyi kuşatır. Kaleyi karadan Vezir Mehmet Ali Paşa, denizden Kaptan-ı Derya Cezayirli Gazi Hasan Paşa donanmayla savunmaktadır. Bu ünlü, ünlü olduğu kadar namlı Türk kalesi Rus Prens Potemkim komutasında 80.000 kişilik ordunun kuşatmasına şiddetle direnmiş, ne yazık ki 17 Aralık 1788 yılında düştü.

Rus Prens kalede bulunan sivil, kadın, çocuk, yaşlı ve asker demeden hepsini feci bir şekilde öldürttü. 17 Aralık 1788 tarihinde Özi'de şehit edilen Türk sayısı tam 25.000 kişi idi. Rus komutan şehirde katliam yaptırmış ve şehri yağmalattı.

 Özi'den sonra Hocapaşa’da(Odesa) düşmüş,  peşine Podolya'daki Hotin kalesinin düşmesiyle birlikte Kuzey Karadeniz tamamen elden çıkmıştı.

Sonuç olarak bu kadar acı kaybın yaşandığı Özi olayı ne edebiyatımıza, nede tarihsel analizlere konu olmamış, acı sadece yüreklerde kalmıştı. Elbette tarih düşmanlık üzerine bina inşa edilmemeli ama gerçekleri ve alınacak dersleri ilim erbabı ortaya koymalıdır. Yoksa tarih; iflas etmiş bakkalın övünme defterine döner.

Osmanlı bugün Rus-Ukrayna savaşına 234 yıl sonra sahne olmakta tarih yeniden canlanmakta yeni acılara sahne olmaktadır.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya