Demokrasi ile yönetilen ülkelerde siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları olarak kabul edilirler. Dolayısı ile herhangi bir siyasi partiyi desteklemek, ona oy vermek, onun propagandasını yapmak, üye olmak, aday olmak herkesin demokratik hakkıdır. Buna hiç kimsenin bir diyeceği olamaz.
11.03.2022 12:48
144 okunma
DEMOKRASİ HUTBEMİZ
Nurettin Dursun
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Demokrasi ile yönetilen ülkelerde siyasi partiler demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları olarak kabul edilirler. Dolayısı ile herhangi bir siyasi partiyi desteklemek, ona oy vermek, onun propagandasını yapmak, üye olmak, aday olmak herkesin demokratik hakkıdır. Buna hiç kimsenin bir diyeceği olamaz. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Siyasi partiler birbirlerinin düşmanları değil, rakipleridirler. İş hayatında nasıl rakipleriniz varsa siyasette de rakipleriniz olacaktır. Yaptığınız işi rakiplerinizden daha üstün yaparak müşteri kazanmaya çalışacaksınız. Siyasi partiler de aynen böyledir. Siz rakiplerinizden daha üstün hizmetler vererek kendinizi topluma kabul ettirerek taraftar kazanmaya çalışacaksınız. Diğer siyasi parti mensuplarını düşman gibi görür ve onlara karşı düşmanlık yapmaya kalkarsanız daha çok kaybedersiniz. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Hiç kimsenin görüşü mutlak doğru değildir. Mutlak doğru olan Allah'ın gönderdiği vahiydir. Dolayısıyla kendi görüşünuzun doğru olma ihtimali olduğu gibi, karşı tarafın görüşünün de doğru olma ihtimali vardır. O halde Kendi görüşünüzün doğruluğunu karşı tarafa anlatarak kabul ettirmek yerine dayatmaya kalkmak, kendi görüşünüzün doğruluğu konusunda tereddüt sahibi olduğunuzu gösterir. Bilmelisiniz ki böyle bir yaklaşım tepki toplar ve desteklediğiniz siyasi partiye itibar kaybettirir. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Okuma-yazma ve okuduğunu anlama bağlamında zorluk çeken birçok insanın siyasette diğer insanlarla alay ettiğine zaman zaman şahit oluyoruz. Bu davranış ne insanidir ne de İslamidir. Bu davranış cahilce ve yobazca bir davranıştır. Bu davranışın insanlara zarardan başka hiçbir faydası yoktur. Bilmeliyiz ki müminler ancak kardeştir. Yine bilmeliyiz ki hangi partiye mensup olursak olalım hepimiz bu topraklarda bir arada ve birlikte yaşamaya mecbur ve mahkümuz. Çünkü gidecek başka bir ülkemiz yoktur. O halde dostluğu ve kardeşliği teşvik etmeliyiz. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Siyasette düşünce ve çözüm üretme bağlamında zorluk çeken ve kısır bir yapıya sahip olan bazı siyasal partilerin kendi düşüncelerini karşıtlarına kabul ettirmek için kutuplaşmayı teşvik ederler. Bir başka ifade ile Kutuplaşmadan beslenmeye çalışırlar. Bu durum toplumumuzda sosyal ilişkileri ciddi ölçüde zedeliyor ve insanları birbirine düşürerek düşman hale getiriyor. Bu durumdan uzak durmalısınız. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Hiç bir insanın diğer insanın görüş ve düşüncesini kabul etme mecburiyeti yoktur. Ama saygı gösterme mecburiyeti vardır. Anlaşamadığınız yerlerde Kur'an'ın yöntemini uygulayınız. Nedir Kur'an'ın yöntemi: Senin görüşün sana, benimki bana. Medeni insanlara yakışan davranış budur. Kimin görüşünün daha doğru ve yerinde olduğunu zaten zaman gösterecektir. 
 
Aziz vatandaşlarımız, 
 
Siyasal partiler insan düşüncesinin ürünü olan siyasal müesseselerdir. Ne yazık ki bazı insanların sosyal medyadaki paylaşımlarından anlaşılmaktadır ki, siyasete dinden daha çok değer verilmektedir. Bundan daha önemlisi; Allah'ın ayetleri siyasete malzeme yapılmaktadır. Allah'ın sicil katibi gibi davranarak insanları din konusunda sınıflamaya tabi tutmak son derece yanlıştır. Çünkü Allah indinde insanların değerlerini, derecelerini tayin ve takdir yetkisi hiçbir insana verilmemiştir. Bu yetki sadece Allah'ındır. Insanların Allah'ın sicil kâtibi gibi davranması ciddi bir istikamet sapmasıdır. Allah korusun böyle bir yaklaşım insanı dinden çıkarır.  
 
Sonuç olarak hepinizi medeni olmaya dinimizin ve özgür düşüncenin gösterdiği doğrultuda hareket etmeye davet ediyoruz.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya