Bütün sebze ve meyveler iyi yıkanmalıdır. Sirkeli su da bekletmek iyidir. İlaç kalıntılarının ileri de kanser ve diğer birçok hastalığa sebep olmaması için elmanın öncelikle sapının olduğu yer bir bıçak ile oyulmalıdır. Elmanın diğer kısmı da oyulmalıdır. Meyvelerde yapılan ilaçlama sonunda ilaçlı sular meyve üzerinde akarken sapın yanında ki çukurda birikir.
30.03.2022 05:55
202 okunma
Faydalı Bilgiler
Necdet Ergün

Bütün sebze ve meyveler iyi yıkanmalıdır. Sirkeli su da bekletmek iyidir.

İlaç kalıntılarının ileri de kanser ve diğer birçok hastalığa sebep olmaması için elmanın öncelikle sapının olduğu yer bir bıçak ile oyulmalıdır. Elmanın diğer kısmı da oyulmalıdır. Meyvelerde yapılan ilaçlama sonunda ilaçlı sular meyve üzerinde akarken sapın yanında ki çukurda birikir.

Kuru üzüm kurutulurken potasa kullanılır. Ayrıca açıkta kurutulan üzümler çevrenin tozunu da alır. Bu nedenle özellikle çekirdeksiz kuru üzüm aldığımız zaman normal musluk suyu ile yıkadığımız kapta duru su oluşuncaya kadar yıkamalıyız. Sonra da kurutmalıyız. Bir tepsiye serip kışın kaloriferin yanında kurutabiliriz.

Tıraş olacağımız zaman tıraş bıçaklarında biriken kılları kürdan ile temizleyiniz. Tıraş bıçaklarında yağlı bir tabaka vardır. Sıcak su da yıkarsak ve kürdan hariç başka bir şeyle temizlersek tıraş bıçağının kesme özelliğini azaltmış oluruz.

Yoğurt kaplarından yoğurdu bir kaba alırken 2-3 cm derinlikte yoğurt karıştırılıp kaşıkla alınabilir. Veya kaşıkla 2-3 cm derinlikte yatay olarak yoğurt kaba katılır. Böyle yaparsak herkesin bildiği böbrekler için faydalı olan yoğurt suyunu da içmiş oluruz. Yoğurt derinlemesine kalıp halinde alınırsa suyu o çukurda birikir. Bu biriken yoğurt suyu da genellikle dökülür.

Teneke veya herhangi bir kap içine konacak peynirlerin devamlı salamura suyu için % 14-15’lik tuzlu su hazırlanır. Bu salamura suyu 7 kg suya 1 kg tuz katılarak hazırlanır. Peynir kalıpları dibe çöker. İyotlu tuz olmasa daha iyi olur.

Petek balları yerken bir tatlı kaşığı ile peteğin her iki tarafından bal peteği ile sıyrılır ve öyle yenmelidir. Ortada bulunan sert suni petek yenmemiş olur. Ortaya konan bu petek te aslında bal mumundan yapılır. Ortada ki bu suni peteği yemeyi tavsiye etmiyorum. Ortada ki peteğe arılar altıgen petek gözlerini yaparlar. Eğer arıcı hile yapmamışsa böyle yapmakla hakiki kara kovan balı yemiş olursunuz.

Modern kovandan elde edilen petek ballarının petek gözlerinde ki bal ile kara kovanda petek gözlerinde ki bal ile aynı kalitededir.

Modern kovan ile kara kovan balı arasında ki fark; modern kovanlardan elde edilen petek balların ortasında suni petek vardır. Kara kovan petek balında suni petek yoktur.

Kara kovan balı veya modern kovan balı olması fark etmez. Her iki balda da hile yapılabilir. Burada önemli olan arıcının dürüst olmasıdır.

Arılar petekleri ördükten sonra balı koymadan petek gözlerinin içini propolis ile sırlar. Arılar kendileri yemek için petek gözlerine koyduğu arı ekmeği denen polenler vardır.

Bu polenler süzme bala da az da olsa karışır.

Ancak petek bal yersek balın yanında daha fazla propolis ve polen almış oluruz.

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya