Yüce Allah meleklerini nurdan yaratmıştır. Melekler bizim gibi beden ve ruh birleşimi olan CİSMANİ varlıklar değil, sadece nurdan yaratılmış olan RUHANİ varlıklardır.
02.04.2022 05:00
186 okunma
Oruç İnsanın Melekleşmesidir
Kemal Cengiz

Yüce Allah meleklerini nurdan yaratmıştır. Melekler bizim gibi beden ve ruh birleşimi olan CİSMANİ varlıklar değil, sadece nurdan yaratılmış olan RUHANİ varlıklardır.

Böyle oldukları için meleklerin yemeye,  içmeye, cinsel arzuya ve nefsani iştah ve isteklere ihtiyacı yoktur. Yaşamak için "gıda" dediğimiz enerjiye de ihtiyaçları olmadığı için  bizim gibi ömürleri senelerle sınırlı değildir. Böyle olunca yaşlanmak, yıpranmak da onlar için söz konusu değildir.

Bu nedenlerle melekler bizim gibi  kötülük bilmezler, kötü düşünmezler, kötü söylemezler, çirkin olan her türlü işlerden uzaktırlar. Bütün zamanları Allah'a itaat ve ibadetle geçer. Bizim anlayacağımız manada "her nefesleri" Allah'a kulluktur.

Bu anlamda Yüce Allah bizim için bir hayat rehberi olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de meleklerini tanıtırken, "0nlar Allah'ın buyurduğuna asla karşı gelmezler, ne emretmiş ise onları eksiksiz yaparlar" (Tahrim, 6) buyuruyor.

İşte oruç tutan müslümanın da, oruçlu bulunduğu süre içinde "melekleşmesi" böyledir. Hiçbir şey yemez-içmez, cinsel arzularından uzak durur, nefsani istek ve iştahına gem vurmuştur. Oruçluyum diye kötü söz söylemez, kötülük düşünmez; eline-ayağına, diline-beline, gözüne-kulağına, özetle "aza ve cevârih" denilen günah işlerde de kullanılabilecek bütün organlarına; hatta aklına-fikrine, hissiyatına,  duygularına ve düşüncelerine de hakim olur. İnanan bir müslüman  olarak onun bu hali, insanın âdetâ "melekleşmesi" dir. 

Orucunu hakkıyla tutabilen böyle bir müslümanın bu "melekleşmiş" halini ifâde eden Peygamber efendimizin şu hadis-i şeriflerine bir dikkat edersek  konuyu hakkıyla daha güzel anlamış  ve kavramış olacağız : 

Efendimiz (sav) buyuruyor ki, "Oruç kötülüklerden koruyan bir kalkandır. Biriniz oruçlu iken, kötü söz söylemesin, cahillik etmesin düşük işlerde bulunmasın, eğer biri onunla kavga etmek isterse veya ona hakaret ederse, karşılık vermeyerek -ben oruçluyum- desin!" buyurmuştur (Buhari, 1893; Müslim, 1151: Ebu Davud, 236r,Nesai, 2216; İbni Mace, 1894).

Bir başka hadis-i şerifinde ise, "Kim oruçlu olarak yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Onun yemeyi-içmeyi bırakmasına (oruç tutmasına) Allah'ın ihtiyacı yoktur" buyuruyor (Buhari, 1903; Ebu Davud, 2362; Tirmizi, 707; Nesâi, 3246; İbni Mace, 1689). 

Peygamber efendimizin bu hadis-i şerifindeki  "ihtyâcı yoktur!" ihtarı, sakın ola ki, "oruç tutmasına gerek yoktur" şeklinde anlaşılmamalıdır. Yüce Allah'ın kuluna görev vermesi, ona değer vermesi demekdir. Böyle olduğu içindir ki orucu, değer verdiği inanan kullarına emretmiştir. Eğer ki kul bu görevin kıymetini bilmeyerek orucunu önem vermeden tutarsa, aslında kendi değerini düşürmüş olur. 

Yüce Allah bu hikmetli gerçeği hatırlatarak kitabında, "Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki günahlardan  korunursunuz" (Bakara, 183) buyuruyor. 

Anlayalım ki, şartlarına uyarak ve değerini bilerek tuttuğu tam bir oruç ile kendini günahlardan koruyabilen müslümanın da meleklerden bir farkı kalmayacaktır. 

Aslında biz oruç tutuyoruz ama, gerçekte oruç bizi tutmalı ve günahlardan korumalıdır.

Ramazanımızın ve oruçlarımızın böyle mübarek olması miyazımla !

02.04.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya