Kamera önünde Kur'an okuyan hocalarımızın ağız ve dudak hareketleri ile yüzlerininin mimikkeri (kasılıp gerilme hareketleri) kameraya YAKIN PLANDAN çekilmemelidir.
12.04.2022 01:09
187 okunma
Kamera Önünde Kur'an Okunurken Dikkat Edilecek Hususlar
Kemal Cengiz

Kamera önünde Kur'an okuyan hocalarımızın ağız ve dudak hareketleri ile yüzlerininin mimikkeri (kasılıp gerilme hareketleri) kameraya YAKIN PLANDAN çekilmemelidir.

Zira hocalarımızın eğitimi (talim ve tecvid) genelde telaffuz üzerinde olduğundan; sesin estetiği üzerine yeterli musiki eğitimi almamış   hocalarımızın okuyuş esnasında "ağız, dudak ve yüz" hareketleri hoş olmayan görüntülere kaçmaktadır.

Öyle ki, bazı kameramanlar bu esnada hocalarımızın ağız ve diş yapılarındaki fiziksel bozukluğu dahi  gırtlaklarına kadar çekip göstermektedirler.

Bu manzara "yakın plandan" çekilerek seyirciye sunulduğunda ise, güzel ses ile uyumlu olarak arzu edilen görüntüyü sağlamak mümkün olmamaktadır.

Kameraya ve toplum karşısında konuşmaya aşına olan sanatçılarımızın bu konuda "estetik eğitimleri, ve makyajlı görünümleri" ile bu manzara mukayese edildiğinde, hocalarımız pasif görünümde kalmaktadır.

Bu ve benzeri daha bir çok nedenlerle, kameralar önünde veya özel çekimlerde Kur'an okuyan hocalarımızın bu hususlara dikkatlerini rica ile okuyanları çekenlerin de bu mahzurlara hassasiyet göstermelerini, Allah için istirham ederim.

12.04.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya