Ölme de Görelim
Size bu yazımda benden daha iyi bildiğiniz ve daha iyi yorumladığınız dünya ve ülke meselelerinden bahsetmeyeceğim.
30.05.2019 11.56
1 yorum
1.475 okunma
Ölme de Görelim
Mustafa Yıldız

        Size bu yazımda benden daha iyi bildiğiniz ve daha iyi yorumladığınız dünya ve ülke meselelerinden bahsetmeyeceğim.

         “Dünya iyilerin yüzü suyu hürmetine ayakta duruyor” denilen iyileri istisna ederek Asr Suresindeki “İnsanların çoğu ziyandadır” ayetinin ilham ettiği bazı gerçekleri, bilmediğiniz için değil, önce nefsime sonra size hatırlatmak görevi ile hatırlatmak istiyorum.

         Yalanı, iftirayı, hasedi, nankörlüğü, ikiyüzlülüğü, fitne ve fesadı ahlak edinmiş bedbahtların içinde yüzdükleri mahşeri anlatmayacağım.

         Tezatlar mahşerinde yaşıyoruz. Güzellikle çirkinlik. İyilikle kötülük gece ile gündüzün tezadı gibi zamanın mecrasında durmaksızın cereyan ediyor. Buna tezat dememe bakmayın, aslında yaratılışın gerçeğidir bu.

         Bir tarafta sağlık, bir tarafta hastalık, bir tarafta mutluluk bir tarafta mutsuzluk, bir tarafta açlık bir tarafta tokluk, bir tarafta dostluk bir tarafta düşmanlık, bir tarafta cinayet bir tarafta hayat kurtarma. Bir tarafta güven ve huzur bir tarafta güvensizlik, bir tarafta barış bir tarafta savaş, bir tarafta esenlik bir tarafta yaşanan cehennemi bir hayat. Doğumuyla yeni bedenler hayat veren mutlu kadınlar Ölürken bile doğuran kadınlar, doğarken veya doğmadan ölen çocuklar, doğduktan sonra hayat tomurcuğu halinde canilerce söndürülen çocuklar.

         Tokları doyurmak için açların öldürülmesinin amaçlandığı bir dünya.  Cehennemin ortadan kalkmasını isteyenlerin vicdanı bütün bunları gördükten sonra “Yarabbi cenneti de, cehennemi de boşuna yaratmadın” demekte.

         Demek ki biz bu tezatlar mahşeri içinde selamete giden yolu bulmak üzere bu cihana gönderilmişiz. Yazık ki insanların çoğu bundan gafildir.

         Önce cennet hayatı bahşedilip sonradan cennetten çıkarılan babamız ve anamıza yüce Yaradan ” Haydi gidin kendinize elleriniz le cennet misali bir dünya kurun bakalım!” Demekle yeryüzünü cehennem haline değil, cennet haline getirmemizi istemektedir. Cehennemden çıkarılsaydık “Haydi gidin yeryüzünü cehenneme çevirin mi diyecekti?” Haşa! Madem çıktığımız yer cennettir o halde cennete doğru yol almak gerekmektedir.

         Bu, dünyanın ıstıraplarını dindiren ve mazlum, mağdur, hasta, yaralı, borçlu, dertli, kederli insanlara çare olmak çabası içinde olan Müslümanlar olmakla elde edilir. Birçok emsalleri gibi ANADOLU VAKFI da bunun için var. Allah’ın bize ihtiyacı yok, onun istediği kullarının derdine derman olmaktır.

         Dönüp kendimize baktığımızda yaratılışın gayesini unutmuş çoğunluklar olduğumuzu görüyoruz. Yaratılırken bizim bizden haberimiz yoktu. Ölmek istemediğimiz halde bile ölerek hayattan kopuyoruz. Bu bile “O halde dünyaya niye geldik, ne için geldik?” sorularını sordurmaz mı? 

         Biz bilmiyorduk. Lakin yaratan, elçi ve mesaj gönderdi. Vazifemizin kulluk olduğunu bildirdi. Onun bizim kulluğumuza ihtiyacı mı var? Haşa! Bizim ona kulluk etmeye ihtiyacımız var.

         Biz bir kalemiz. O kalemin yazacakları, yeri göğü doldurur. Bütün kitaplar ve kâinat kitabı o kalemden sudur eder. Bu yüzdendir ki Rabbimiz Kalem Suresinde kalem’e yemin etmiştir.

         Bir kalem hiç yazmasa neye yarar? İçindeki kâinat ve ahiret bilgisi nasıl ortaya çıkar? Madem insan bir kalemdir o halde yazacak. Kul olmanın gereğidir bu.

         Ey insan! İçinde inanç varsa onu açığa çıkar, gereğini yap! Yazmayan kalem gibi olma! Bir işe yaramadıktan sonra yok mesabesinde bir adam olursun.          Yapmadığın zaman iman kalbinde kökleşmemiş demektir. İman yoksa cennet de yok sana! Varsa, eninde sonunda ona gidersin. Yoksa sen “cennet cehennem ahiret yok” mu diyorsun? Al sana ölüm! Hadi ölme de görelim!

         Allah hepimizi kendilerinden razı olduğu kullarından eylesin!

         Ramazanınız, Leyle-i Kadir’iniz Bayramınız mübarek olsun.

 

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Dünya
Dünya kelimesinin ...kökü....DENİ...dır ...aşağılık...demektir. Başka Ne yapacak ki... Yapacağı budur...
Yorum Ekleyen: Harun Ercan     5.6.2019 09:14:07
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya