Ses dalgaları etrafa dairesel olarak eşit şekilde yayıldığı için gereği olmadığı halde, bazı imamlarımız cami mihrabında kendilerini mikrofona odaklama görünümü veriyorlar. Namaza başlama tekbirini (şftitah) almadan önce kendilerini mikrofona ayarladıktan sonra tekbirlerini alıyorlar.
25.04.2022 08:34
256 okunma
Camilerde Mikrofona Odaklanma Hevesi
Kemal Cengiz

Ses dalgaları etrafa dairesel olarak eşit şekilde yayıldığı için gereği olmadığı halde, bazı imamlarımız cami mihrabında kendilerini   mikrofona odaklama  görünümü veriyorlar. Namaza başlama tekbirini (şftitah) almadan önce kendilerini mikrofona ayarladıktan  sonra tekbirlerini alıyorlar.

Halbuki namaza odaklanmanın tam başlangıcı olan bu anlar, namazın gönül huzuru "huşu'" içinde kılınmasının yakalanacağı temas noktalarıdır. Namaza başlarken bu fırsatı kaçıran imamın, namazın başka bir noktasında yakalaması çok zordur.

Bu nedenle ahlak ve meviza kitaplarımızda "takva ehli" büyük  imamların bu noktayı yakalayabilmek için "başlangıç tekbirini zaman zaman tekrarladıkları" anlatılır. 

Bu önemli hususa işaret  olarak; peygamber efendimiz bir gün mescidde namaz kılarken saçıyla-başıyla oynayan bir adam görür de, "Bu adamın kalbi huşu  içinde olsaydı, azaları da huşu içinde olur bıkırdayıp durmazdı" (Suyuti, C.Sağir, 7429) buyurmuştur.

Bir defasında ise bizzat  Efendimiz, beğenip parmağına taktığı bir yüzüğü ile hutbede cemaate hitap ederken gözüne takılan bu yüzüğü çıkarıp atar da cemaate, "sizinle benim arama giriyordu" diyerek açıklamada bulunmuştur (Nesai, 5304).

Hayat rehberimiz olan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, kurtuluşa erenler olduğu bildirilen örnek müslümanların davranışlarının anlatıldığı surenin hemen ilk ayetlerinde, "Onlar namazlarında huşu' içerisindedirler"

(Mü'minun, 2) buyurmuştur.

Burada zikredilen "huşu''", namazı farz, vâcib, sünnet ve âdâbına uyarak, Allah'ın huzurunda bulunuyor olmanın şuuruyla, tam bir saygı, korku, tevâzu  ve teslimiyet içerisinde kılmaktır.

Bunlar gibi verilebilecek  daha  birçok örnekler gösteriyor ki, namaza başlarken "selim bir kalp ile" başlamak gerekiyor. Bunun için Fukahâmız. yemek hazırken veya abdestimiz sıkışık durumda iken namaza durmayı; namaz esnasında sağımızda ve solumuzda olanlarla ilgilenmeyi (iltifat) mekruh (yakışıksız) görmüşlerdir.

Camilerimizin akustik ses durumu ve mikrofon tesisatı, artık en güzel şekilde yapılıyor iken; bir de imamların böylesi LÜZUMSUZ gayretlerine ne gerek vardır ?

Mikrofon, güzel sesi daha da güzelleştirecek veya bed sesi daha da bozacak değildir.

Aslında cami görevlisinin cemaatine kendisini tanıtım ve takdim yeri,  caminin dışı olmalıdır. Görevli cemaate  kendisini öncelikle sesi ve sedasıyla değil; göreve sadakati ve samimiyeti ile takdim etmelidir.

24.04.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya