İnsan iyilik ve kötülük yapma eğilimi ile yaratılmıştır. Aklını iradesini Yaradan’ın koyduğu ölçüler yönünde kullanırsa iyilik, güzellik ve hayır yolunda gider. “Doğruluktan ayrılmayın. Çünkü doğruluk (insanı) iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında "doğru/sıddîk" olarak tescillenir. Yalandan sakının! Çünkü yalan (insanı) kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında "yalancı/kezzâb" olarak tescillenir.”
01.05.2022 05:33
1 yorum
966 okunma
Kendine İyilik Yap
İbrahim Kumaş

 

İnsan iyilik ve kötülük yapma eğilimi ile yaratılmıştır. Aklını iradesini Yaradan’ın koyduğu ölçüler yönünde kullanırsa iyilik, güzellik ve hayır yolunda gider. “Doğruluktan ayrılmayın. Çünkü doğruluk (insanı) iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında "doğru/sıddîk" olarak tescillenir. Yalandan sakının! Çünkü yalan (insanı) kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında "yalancı/kezzâb" olarak tescillenir.”[1]

İnsan şeytanın, nefsinin istek ve arzularına uyarsa kötülüklere meyleder. İyilik asla küçük görülmeden ve hiçbir karşılık beklenmeden yapılmalıdır. Bir selam bin hatır yapar. Tebessüm etmek, güzel bir söz söylemek, hastayı ziyaret etmek, insanın sevincini, acısını paylaşmak gönüllere dokunmak gibi. Ayrıca bu iyiliklerin maddi bir bedeli de yoktur. İyilik yapan önce kendine iyilik yapmış olur ve hayatına anlam katar ve mutlu kılar. Kötülük yapanda en çok kendine kötülük yapar. Bu sebeple her zaman mutsuzdur. “Kim bir iyilik yaptığında seviniyor, bir kötülük yaptığında üzülüyorsa o mümindir.” [2]. “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, âhirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.” [3].

Ramazan Bayramınızı kutlar, dünya ve ahiret mutluluğu dilerim.

 

 


[1] Hadislerle İslâm Cilt 3 Sayfa 237

[2] Hadis Hadislerle İslâm Cilt 1 Sayfa 615

[3] Bakara suresi.201

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
ibrahim kumaş
İbrahim abi başarılar dilerim çok güzel yazılarınız
Yorum Ekleyen: Emine     2.05.2022 06:39:27
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya