Hayat Rehberimiz olan Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "İnsanların kendi elleri ile yaptıkları yüzünden karada ve denizde düzen bozukluğu otaya çıktı; bununla Allah vaz geçip dönerler diye yaptıklarının bir kısmını insanlara tattırır!" (Rum, 41) buyuruyor.
09.06.2022 02:59
102 okunma
Denizlerde Başlayan Salya Salgını Fesadı Karayı ve Havayı Sarmadan!
Kemal Cengiz

Hayat Rehberimiz olan Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "İnsanların kendi elleri ile yaptıkları yüzünden karada ve denizde düzen bozukluğu otaya çıktı; bununla Allah vaz geçip dönerler diye yaptıklarının bir kısmını insanlara tattırır!" (Rum, 41) buyuruyor.

Bugün inmiş gibi güncelliği taptaze olan bu ilahi mesajdaki ikaza dikkat edersek, Yüce Allah kitabında insanların, yaşadıkları ortamı (deniz, kara, hava)  "kendi elleriyle bozabileceklerine" dikkat çekerek bu tür davranışlardan sakınmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Şimdiye kadar, yaşadığımız binlerce, hatta Kur'an'dan öncesini de hesaba katarsak milyonlarca yıl bu uyarıya kulak vermedik; ama şimdi kendi ellerimizle denizleri, sanayi ve kimyasal atıklarımız başta olmak üzere çeşitli atıklarımızla kendimiz kirlettiğimiz için cezasını da kendimiz çekmeye başladık.

Şimdilik denizlerde ortaya çıkan bu tehlike fesadından ibret almaz isek; daha bu tehlikenin ilerisinde, ayette buyurulduğu gibi "çevre kirlenmesi" şeklinde karada,  "iklim değişikliği" olarak havada başlayacak olan "daha BETERİ" ortaya çıkacaktır.

Ayetteki bu mesaj, (insanın maddi ve manevi hayatı olarak bir ayrım yapılmadığı halde)   şimdiye kadar daha

Çok insanların toplum huzurunu bozan "ahlaksız davranışları" olarak manevi / sosyal hayatı ile ilgili yorumlanmıştır.

Ancak, insan beden ve ruh olarak iki farklı yapının birleşiminden oluştuğuna göre, Yüce dinimizin hükümleri insanın hem maddi hem de manevi her iki hayatının sağlığı için de söz konusudur.

Bu nedenle ruhumuzun sağlığı kadar bedenimizin sağlığına da dikkat etmek zorundayız. Yüce Allah, "Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın" (Bakara, 195) buyurmaktadır.

Bu itibarla; felaket maddi ve manevi hayatımız için karada, denizde ve havada "üç boyutlu" olarak etrafımızı sarmadan önce hep birlikte tedbirini almak zorundayız. Yoksa -Allah korusun- kendi ellerimizle kendi helakimizi hazırlamış oluruz. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in Nahl suresi 34. ayetinden ilham alarak İslam Büyüklerimiz,

"Hiç kuluna zulmeder mi Mevlası,

Kulunun çektiği kendi cezası" demişlerdir!

09.06.2022

 

Kemal CENGİZ

Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya