Teknolojimizde belirlenmiş bir ölçü ve standardın olmaması, en basitinden televizyon markalarımızın kumandalarındaki değişik ve karışık dizaynlı yerleşimlerinden belli.
11.06.2022 12:36
198 okunma
Üretimde Ölçü ve Standardın Önemi!
Kemal Cengiz

Teknolojimizde belirlenmiş bir ölçü ve standardın olmaması, en basitinden televizyon markalarımızın kumandalarındaki değişik ve karışık dizaynlı yerleşimlerinden belli.

Kumandalardaki bu farklılıktan dolayı televizyonlara göre ayar karışıklığı yaşanıyor.

Evlerdeki televizyonun marka değişikliği durumunda,  alışıncaya kadar bir süre eski televizyonun ayarı ile karıştığından programlar da karışıyor.

Özellikle misafirliklerde biri bilmeden bir tuşa bastığında,  düzeltilinceye kadar sohbetin de tadı kaçıyor.

Basit bir kumandayı farklı dizaynda düzenlemek sanki "marifetmiş" gibi üretici firmalar vatandaşa zahmet veriyor. Buna bir standart getirilmeli.

Yerlerin ve göklerin örneksiz yaratıcısı (bedi') olan (Bakara, 117; En'am, 101) Yüce Allah sayısız mahlukatını cinslerine göre aynı standartta, ama farklı özelliklerde yaratmıştır. Bunlardan ibret alarak kulları da ürettikleri eserlerini böyle yapmalıdır.

Düşünelim; bazı insanların gözleri kulaklarının yerinde, kulakları da gözlerinin bulunduğu oyukta olsaydı; diğer organları da böyle değişik değişik yerlerde yaratılsaydı, "ne acayiplikler" olurdu! İnsanlar birbirlerini nasıl tanıyabilirdi?

Televizyonlardaki bu dizayn karışıklığından ötürü benim gibi yaşlılar,  programlarını istedikleri öncelikte ayarlatmak için televizyon tamircilerine,  arada bir tarifeli ücretle program yükletmek zorunda kalıyor.

 

Millet olarak "ayarsızlık" hayatımızın her tarafını kaplamış durumdadır. Allah bize nizam ve düzen düzgünlüğü versin.

11.06.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya