"Arı Dil" efsanesiyle Türkçemizin bilhassa İslami kültürle bağlantılı olan arapça ve farsçadan güya arıtılmasına(!) çalışıldığı Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, "Türkçeleşmiş" olan bu iki dil kökenli birçok kelimeler dilimizden "maalesef" ayıklanmaya çalışılmıştır.
25.06.2022 12:59
80 okunma
Ezan Dinimizin İstiklal Sesidir
Kemal Cengiz

"Arı Dil" efsanesiyle  Türkçemizin bilhassa İslami kültürle bağlantılı olan arapça ve farsçadan güya arıtılmasına(!) çalışıldığı Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, "Türkçeleşmiş" olan bu iki dil kökenli birçok  kelimeler dilimizden "maalesef" ayıklanmaya çalışılmıştır.

Bu kapsamda  İstiklal Marşımıza da "Ulusal Düttürü" diyelim teklifinde bulunan "dilciler" olduğu söylenir.

Ancak "düttürü" tabiri ciddiyetten uzak bulunduğu için bu teklifin kabul görmediği de söylentiler arasındadır.

Bu ciddiyetsiz anlayışla ezanı da zorla  Türkçeleştirmek istemişler ama "çok şükür" başarılı olamamışlardır.

Ne var ki, ezan düşmanlarının başaramadığı bu ciddiyetsizliği, ezan dostları(!) "yarım yamalak" okuyuşları ile  başarıyorlar.

Yüce dinimizin "istiklal sesi" olan EZANLARI, kaidesiz-kuralsız eğip bükerek keyfine estiği ve kolayına geldiği şekilde kendince NAĞMELER yaparak okuyanlar, ezanı bozduklarının farkında bile  değiller.

Bu nağme heveslilerine (bilhassa ezan için) böyle  fırsatlar verilmemelidir. Ezanların güzel okunması için Diyanetimizce 

Devlet kadrosuyla hususi "müezzinler" tayin ve tahsis edilmektedir. Camilerde minareler ve müezzin mahfelleri, böyle hevesli amatörlerin heveslerini "tatmin" yeri değildir. Resmi görevi, mesleki kalitesi ve kapasitesi olmadığı halde; ezan okumaya "çocukça" bir hevesle atılan  bu hevesliler, esas görevlileri de bu konuda ısrarlı istekleri ile zor durumda bırakmaktadırlar.  Aslında bunlar cemaat  tarafından da tasvip görmemektedir.

Allah sözünün yüceltilmesi ve yükseltilmesi (İla-i kelimetullah) adına ezanların en yüksek ve mümkün olan en uzak noktalara kadar ulaştırılması dinimizin "ana hedeflerinden" biridir.

Sahabeden Ebu Said el-Hudri hazretleri oğluna, Evladım, kırlarda bile olsan ezan okurken  sesini yükselt! Zira ben Allah resulünden dinledim ki,

" Okunan ezanı duyan cin, insan, taş-toprak (okunduğu yerde her ne varsa) hepsi, okuyan kimseye şahitlik eder buyurdu" (Buhari, 7548.; İbni Mace, 723) demiştir .

Peygamber efendimizin bu teşvikini dikkate alarak,  müslümanlar, ezan seslerini mümkün olan en uzaklara ulaştırmak suretiyle hem duyabileceklerin sayısını arttırmak ve sahasını genişletmek hem de "ila-i kelimetullahı"  yükseltmek için camilere MİNARELER yapmışlardır.

İslam'ın istiklal sesi olan ezanların yükseldiği bu minareler, mimari medeniyetimizde gelişe  gelişe İslam'ın sembolü olmuştur.

Yeryüzünde yaşayan herkesin adıyla sanıyla tanındığı bir kimliği olduğu gibi; İslam dünyasında da her beldenin "müslüman kimliğini" minaresiyle belgeleyen bir camisi ve buradan "yüksek sesle haykırılan EZANI" vardır.

İstiklal marşımızın yazarı Merhum Mehmet Akif ERSOY,

marşımızda bu gerçeği şöyle dile getirmiştir :

"Ruhumun senden İlahî, şudur ancak emeli. Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli,

Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli."

Amiin, amiin, amiin !..

25.06 2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya