Atalarımız, "Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" demişlerdir.
29.06.2022 12:07
197 okunma
Dürüstlük Adına Pürüzlülük Yapmak!
Kemal Cengiz

Atalarımız, "Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" demişlerdir.

Onların bu dini ölçülere pek uygun düşmeyen bu sözünde biraz doğruluk var mı dersiniz ?

Yazları ikamet ettiğim memleketimdeki köy evimin bahçesine, yeşillik olsun hem de "organik" olur diye iki sıra değnek fasulyesi diktim. Saracak kıvama geldiklerinde ilçede çam ağacından hususi çıta (değnek) çektirdim.

Ancak bu ayşekadın fasulyesi hanımlar doğru çıtalarıma severek  sarılmayı sevmiyorlar. Takılıp sarılmaları için Komşulara sordum,biraz eğri, kabuklu ve budaklı olmaları gerektiğini anladım. Sevmeseler de keyifleri bilir benden bu kadar.

Tabiattan "ders çıkarma" anlamında bu ibretlik durumu görünce, atalarımızın, "dokuz köyden kovulan" hikmetli sözü aklıma geldi. Fasulyeler gibi eğri ile sarmaş dolaş olanlar da  "çok fazla doğruları" galiba sevmiyorlar !

İşin latifesi bir yana, atalarımızın "eğrilik" endişesi gördüğüm sözünü şöyle doğrultalım da hatamızı telafi edelim:

İnsan olsun değnek olsun, doğruların dikilip başa getirileceği yerler olduğu gibi; eğrilerin de başarabileceği işler vatdır.

İdarede maharet herkesi kabiliyetine uygun yerde görevlendirmektir.

Eğri değnek dikmek, eğri iş yapmak demek değildir.

28.06.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya