Güvenlik olmadan yaşanmaz. Allah’ın (c.c.) bir adı da Mü’min’dir. Yani güvenilir; güvenliğin yegâne kaynağı.
07.08.2019 15.48
1 yorum
1.081 okunma
TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ
Mustafa Yıldız

Güvenlik olmadan yaşanmaz.  Allah’ın (c.c.) bir adı da Mü’min’dir. Yani güvenilir;  güvenliğin yegâne kaynağı.

Bakın, gökleri direksiz, payandasız üstümüzde tutarak düşmesini ve yerin altımızda kaymasını önlüyor. Şayet yer kayması ve benzeri tabii âfetler olursa da bu, onun, daimi ve şaşmaz nizamını hatırlatmak içindir.

İnsan da, Allah’ın yarattığı imkânlarla kendi güvenliğini sağlamak için tedbirler alır, eylemler ortaya koyar. Meselâ soğuktan, dış olumsuzluklardan, insan ve zararlı yaratıklardan korunmak için yaşayacağı barınaklar yapar. Hatta düşmandan korunmak için savunma silahları edinir. Hiçbir hayat bu kanunun dışında değildir.

Herkesin bildiği bu hususları hatırlattıktan sonra bin yıllık vatanın, eşsiz medeniyet ve mefahirin beşiği olan memleketin; din, devlet, millet, ahlak, huzur ve namusun korunması için de savunmaya ihtiyaç vardır. Zira dünya canavarlaşmış canilerle dolmuştur. Dünyayı 70 kez yok etme ve yakma gücünde nükleer silahlar üretilmiştir. Bir deli bu silahları ateşlediğinde dünyanın cehennem haline gelmesinden korkulur. Buna engel olmanın yolu, etkili bir siyaset, ikna ve korkutma yöntemleridir. Kanuni Süleyman neden : “Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salâh”  demiş?

Evet, düşman, dişinin seni kesemeyeceğini vesert bir direnişle karşılaşacağını bilirse geri adım atmak zorunda kalır.

Ülkemizin güçlü olması birinci önceliğimizdir. Hiç kimse patır patır dökülen, dağılan, enkaza dönüşen bir ülkede yaşama imkânı bulamaz.  Bu nedenle ülkemizdeki normal hayatta şikâyetçi olduğumuz pahalılık, işsizlik, adaletsizlik, ahlak ve kültür erozyonu gibi konuların hepsi ancak bir ülke güvenliğinin şemsiyesi altında düzgün hale getirilebilir.

Sırf siyasi haset ve ideolojik pencereden olaya bakanların, başka konuları birinci gündem yapmaları akıllıca bir iş değildir. Yangın varken önce o yangın söndürülür, sonra hayatı yeniden düzenleme işine başlanır.

Peygamberimizin, ( as ) “Kötülüğe ikaz yoluyla veya fiilî olarak engel olmayanların halini bir gemide yolculuk yapan insanların haline benzetir. Onlardan bir kısmı denizden su almak için geminin dibinde delikler açtıkları zaman diğer yolcuların buna engel olmamaları veya seyirci kalmaları, geminin su alarak hepsinin boğulmalarıyla sonuçlanacağını”  haber veren hadisi ne kadar da bu durumu açıklıyor. Acaba hadiste, bir de o delik açanlara alkış ve çanak tutanlar da zikredilmiş midir, bilmiyorum. Ama hadisin zımnında bu vardır.

Bu yaklaşımımızda ülke ve dünya sorunlarını göz ardı etmek veya görmezden gelmek yoktur.

Mülteci sorunu, sosyal medya, hayat pahalılığı, işsizlik, özgürlükler, adalet, doğanın korunması, eğitim, ulaşım, sağlık, aile, siyaset, ahlak… gibi sayılabilecek bir çok sorun inkâr edilemez. Ama nankör insanlar, bardağın boş tarafını görüp, dolu tarafını göremeyen şaşılardır. Aynı şaşılık, bardağın dolusunu görüp boşunu görmeyenler için de geçerlidir.

Bayram öncesinde sizlere takdim ettiğimiz bu düşünceleri takdirlerinize arz ederken 2019 yılı Kurban Bayramınızı tebrik eder, dünya ve âhiret mutluluğu dilerim.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
GÜVEN İÇİNDE
Teşekkürler İyi Bayramlar olsun İNŞAALLAH
Yorum Ekleyen: Ramazan GÜLEÇ     8.08.2019 10:49:07
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya