Çocuk ve disiplin

20 Nisan 2012, 11:51
Çocuk ve disiplin
Merve Yıldız
Disiplin çocuğun sosyal gelişiminin bir parçası olmakla birlikte aslında hayatın bir parçasıdır. Çocuklar disiplini çok küçük yaşta öğreniyorlar ve bu bütün hayatını etkileyecek bir duruma dönüşüyor.
Disiplin genel olarak dayak, ceza vb olarak algılansa da kişinin düzen sağlaması ve düzenli yaşaması olarak tanımlanabilir. Her ailede farklı algılanan bu durum çocuklara da farklı şekilde yansımaktadır. Bazı ailelerde disiplin katı bir şekilde uygulanırken bazı ailelerde sevgi ile birleştirilerek uygulanmaktadır. Uygulama şekilleri farklı olsa da her çocuğun disipline ihtiyacı vardır ve en güzel disiplin şekli sevgi ile olan disiplindir.
Çocuklar disiplini ilk olarak ailede alırlar. Anne babanın yaptığı davranışlar birer örnek teşkil eder ve çocuklar anne babalarından gördüklerini uygulamaya başlarlar. 
Çocuklara anlayabileceği yaşa geldiklerinde bazı kurallar belirlenmelidir. Tabii ki bu kurallar çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun kurallar olmalıdır.
Kurallar çocuklarla da belirlenebilir. Bu şekilde koyulan kurallar çocuklar üzerinde daha da etkilidir. 
Ailenin tutumu çocukların tüm hayatını etkileyebilmektedir. Bu nedenle disiplin konusunda da ailelere büyük görevler düşmektedir. 
Çocukların hepsi kural koyulurken açıklamaya gereksinim duyarlar. Aileler çocuklarına kural koyarken açık bir şekilde anlatmalı ve bu konuda çok sabırlı olmadırlar. Çünkü kurallarla yeni karşılaşan çocuk başlarda anlamakta ve uymakta zorluk çekecektir fakat sabırlı bir şekilde anlatıldığında çocuklar bu kuralları anlayacaktır ve bir süre sonra onlar da bu kuralları kabullenip hayatının parçası haline getireceklerdir. 
Aileler koyduğu kurallar konusunda kararlı olmalıdırlar. Bir gün çocuğa kural olarak söylenen şey diğer gün önemsiz görülürse çocuk bunu kural gibi algılamayacaktır. 
Aileler çocukları için koyduğu kurallar konusunda tutarlı olmalıdır. Tutarlı olmayan tavırlar çocukların kafasını karıştıracağından disiplin konusunda da eksiklikler olacaktır.
Koyulan kurallara anne babalar da uyarak çocuğa örnek olmalıdır. Çünkü çocuklar söylenenden çok gördüklerinden etkilenirler ve anne babalarının davranışlarını da örnek olarak alırlar.
Anne ve baba arasında tutarsızlıklar olmamalıdır. Böyle bir durum olduğunda çocuk istediğini yaptırmak için ve o kurala uymamak için hangi taraf izin verici olursa onun yanına gidecektir ve isteklerini bir şekilde yaptırmaya çalışacaktır.
Kurallar sürekli değiştirilmemeli ve çocukların bu kuralları içselleştirmeleri sağlanmalıdır. 
Anne ve babalar çocuklara istediği davranışı yaptırmak için cezayı bir disiplin olarak görmemelidirler. Ceza bir disiplin aracı değildir. Ve çoğu zamanda çocuk için ters etki yapmaktadır. Çocuk ceza aldığında bunu yaptığı davranış nedeniyle olduğunu çoğu zaman anlamayacaktır ve cezayı veren kişinin neden olduğunu düşünecektir. Bu da çocuğu ceza veren kişiden uzaklaştırabilir ve yaptığı davranışı artırmasına neden olabilir. Aileler ceza vermek yerine kuralı ya da yapmaması gereken davranışı çocuğa anlatırlarsa bu davranışın yapılmaması gerektiği çocuklar tarafından anlaşılacaktır. 
Çocuklar da her insan gibi kurallara uymakta güçlükler yaşayabilir. Bazen kurallara uymayarak farklı davranışlar sergileyebilir. Önemli olan bu kuralları hayatının bir parçası haline getirebilmesine ve disiplinli bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktır. Bu nedenle yaptığı yanlışlarda cezalandırmak yerine, kural öğrenirken yaptığı olumlu davranış aşamalarına hemen ödül vermek bu kuralları kazanmasına yardımcı olacaktır. Sürekli ödül vermek de çocuğun her hareketine bir karşılık beklemesine neden olabileceğinden ödüller çok fazla olmamalıdır ve çocuk ne için ödül aldığını bilmelidir. En güzel ödüllerden bir tanesi çocuğun yaptığı olumlu davranış nedeniyle takdir edilmesidir. Çocuk buna çok ihtiyaç duyar ve sevdiği insan tarafından takdir edilmesi onun olumlu davranış sayısını artırmaya yardımcı olur. 
En güzel disiplin sevgi ile verilen disiplindir. Çocukların en kritik olan bu yıllarında sevgiyle verilen ve yaşam tarzı haline gelen disiplin hayatlarının tümünü etkileyecektir. Disiplinli bir hayat yaşayarak çocuklara da disiplin kazandıracağımızı unutmamalıyız. 

Merve Yıldız / Anahaberyorum
 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Leyla Demir 2 yıl önce yorumlandı

   bu tür yazıların daha fazla olması ve daha detaylandırılması gerekiyor. günlük hayatta sık karşılaşılan sorunlardan biri bu. engellilerin disiplin eğitimleri hakkında da bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  banner99
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • İhanet
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv