17.09.2020 12:20
1.191 okunma
Paylaş
Covid-19 ve İnsani Gelişme Endeksi
Covid-19 nedeniyle eğitim, sağlık ve gelir üzerinde meydana gelen olumsuz etkiler nedeniyle İnsani Gelişme Endeksi tüm dünyada 1990 yılından beri ilk defa gerileme sürecine giriyor.
Erdal Tanas Karagöl

Covid-19 nedeniyle eğitim, sağlık ve gelir üzerinde meydana gelen olumsuz etkiler nedeniyle İnsani Gelişme Endeksi tüm dünyada 1990 yılından beri ilk defa gerileme sürecine giriyor.

Bilindiği üzere İnsani Gelişme Endeksi (İGE) bir ülkenin ortalama kazanımlarını insani gelişmenin üç temel alanında ölçen ve ülkeleri buna göre sıralayan özet bir karma endekstir. Bu endekste sağlık göstergeleri, eğitim ve bilgi göstergeleri ve gelir göstergeleri yer almaktadır.

Bu göstergelere detaylı baktığımızda Covid-19 sürecinde sağlık altyapısı kötü olan, hastane sayısının düşük olduğu, yatak sayısı ve doktor sayısının az olduğu ülkelerde ve özellikle yoğun bakım sayısının düşük olduğu ülkelerde sağlığın olumsuz etkilendiğini görüyoruz.

Doğal olarak Covid-19 ile beraber eğitimin birçok ülkede durmasıyla beraber eğitime ulaşmanın zor olduğu ülkelerde insani gelişme bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmiştir.

Diğer yandan, Covid-19’un halen etkin olduğu bu dönemlerde ekonomilerdeki daralma ekonomik kazanımları azalttığı gibi sosyal kırılganlıkları da artırmaktadır. Dolayısıyla ekonomilerdeki daralma insani gelişme için olumsuz iken, yüksek ekonomik büyüme rakamları daha yüksek kişi başı geliri dolayısıyla daha yüksek refah seviyesini beraberinde getirdiğinden insani gelişme seviyesi için önemli bir gösterge olarak öne çıkmaktadır.

Covid-19 sürecinde dünyada tüm ülkelerin insani gelişmenin tüm göstergeleri itibariyle olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya