26.10.2020 20:50
935 okunma
Paylaş
SAVAŞ AHLÂKI VE YÜKSELEN TÜRKİYE
Koronavirüs musibeti, bizi pek çok şeyden mahrum etti. Hareket kabiliyetimizi kısıtladı. Yüz yüze görüşmelerden ve etkinliklerden uzaklaştırdı. Yazı yazma hevesimizi kursağımızda bıraktı desek yeridir. Bu yüzden pandemi döneminde şiir yazarak duygularımı hareketlendirmeye çalıştım. İnşaallah bu karamsar duyguları aşıyoruz.
Mustafa Yıldız

            Sevgili Dostlar,

Azerbaycan Şehri Turna

            Koronavirüs musibeti, bizi pek çok şeyden mahrum etti. Hareket kabiliyetimizi kısıtladı. Yüz yüze görüşmelerden ve etkinliklerden uzaklaştırdı. Yazı yazma hevesimizi kursağımızda bıraktı desek yeridir. Bu yüzden pandemi döneminde şiir yazarak duygularımı hareketlendirmeye çalıştım. İnşaallah bu karamsar duyguları aşıyoruz.

            Dünya hayatı, olumlu ve olumsuz olayların savaş alanıdır. Hamdolsun dinî, dünyevî, siyasî, ahlâkî, iktisadî pek çok konuda istediğimiz şuûr ve ahlâka sahip insanlarımız var. Maalesef (bizim ölçülerimize göre) bu hasletleri taşımayan insanlarımız da var. Bunlarla yapılacak mücadele için en yüce medeniyet kaynağı olan Kur’an’ın evrensel mesajını takip zorundayız.

 “Sen Rabbinin yoluna (esenlik ve mutluluğa) hikmetle (ibret alınacak derslerle) güzel öğütle çağır. Ve (böylece) onlarla en güzel mücadele (yoluyla)mücadele et. Muhakkak ki Rabbin, yolundan sapanları en iyi bilendir. Ve O, hidayete erenleri de çok iyi bilir” (Nahl Suresi, 125. Âyet.)

            İzlenecek anayol budur. Lâkin istenmediği halde savaş gerektiren zamanlar da insanlık hayatından eksik olmamıştır.

             İslam’ın adı “Barış ve Esenlik” anlamına geldiğinden bütün insanları barışa girmeye davet eder. Barışa girmeyip yeryüzünde zulüm icra edenlerle onları barışa döndürünceye kadar savaşmayı emreder. Bu savaş, bir din savaşı olmayıp zulme karşı nefsi müdafaa savaşıdır.

            İslam, öldürme dini değil, bilakis ölü sağları diriltme dinidir. Allah (c.c.)  buyuruyor:

             “ Haklı bir sebep olmadıkça Allah’ın muhterem kıldığı cana kıymayın (İsra Suresi, 33. âyet )

            Yani durum, insan hayatını mutlak bir yok etme tehlikesi arz ettiğinde geride kalanlara caydırıcılık olsun ve adalet yerini bulsun diye insan öldürülmesine mesağ vardır. Savaşlara mecbur kalınması bu nedenledir.

             Ancak bu savaş mecburiyeti ve adaletin sağlanması, devletin ortak aklıyla ve eliyle yapılması şarttır. Rastgele insanların birbirini öldürme vahşeti hiçbir zeminde meşru değildir.

            İslâm’ın savaş ahlâkında masumlarla değil, sadece savaşanlarla savaşılır. Bu, güneş gibi hakikat, yalnız İslâm’da vardır. Açın Tevrat’ı ve onun türevlerini okuyun;  savaş esnasında insanlardan başka “kıpırdıyan her canlıyı öldürün” diyor.

            Onun içindir ki Cumhurbaşkanı “Faşizm sizin kitabınızda var!” diyor.

            Azerbaycan ve Ermenistan savaşında Azeri ordusu sadece Ermenilerin cephe kuvvetlerini hedef alırken onlar, Azeri köy ve kentlerindeki masumları hedef alıyorlar.

            İşte Makron ve desteklediği Ermenilerle Müslüman Türk’ün farkı burada. Hayfa ki kör dünya bunu görmezlikten geliyor. Ama hayat onların kör gözlerine de bu hakikati er geç sokacaktır.

            YÜKSELEN TÜRKİYE

            Türkiye’nin bütün dünyayı şaşkına çeviren savaş tekniklerindeki ilerlemesi, inanıyoruz ki her alanda kendini göstererek yükselen muhteşem Türkiye’yi tamamlayacaktır. Yeter ki siyasi hasetler, siyasetimizi bir çamur deryasına çevirmesin.

            İçinde bulunduğumuz günlerde, doğalgaz rezervlerinin bulunması, Doğu Akdeniz’de meydan okuyuşumuz, İslam ve Türk düşmanlarının midelerine taş gibi oturmuştur. Hüsnüne ayın ve güneşin hasret kaldığı dünya ve ahiretin en güzeli âlemlere rahmet olan Peygamberimize hakaret etmeleri, bu işlerden ne kadar rahatsız olduklarını göstermektedir. Lakin o güneşin ışığı, onları kör edecek bir noktaya getirmiştir.

            Allah içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk olmaktan korusun ve yolundan gidenleri ebediyen muzaffer eylesin.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya