Mücadele ve Mücadeleci

10 Şubat 2013, 14:51

 
 
MÜCADELE ve MÜCADELECİ
 
İnsan doğar, büyür, yaşar ve nihayetinde hayata veda eder. Yaşamında yaptığı her şeye mücadele demekteyiz. Bu mücadeleler yaşadığı evrelere göre değişim gösterse de amaç ihtiyaçlara cevap bulmak, sahip olmak, hedefe ulaşmak gibi kavramları içermektedir. Kısaca mücadeleden amaç tatmindir.
 
Mücadele herhangi bir hedefe ulaşmak için ortaya konulanlar bütünüdür. Ortaya konulanlarda ulaşılan her hedef bir sonraki mücadelenin doğmasını sağlamaktadır. Böylelikle anlamaktayız ki mücadele kalıcıdır, amaç ve hedefler değişkendir. Her mücadelenin başlangıcı bir niyete bağlıdır. Niyetin esası mücadelenin de esasıdır. Mücadelenin aşamaları vardır.
 
-       Bireysel mücadele
-       Sosyal ( Toplumsal ) mücadele
-       Siyasal mücadele
-       Milli mücadele
-       İnsanlık mücadelesi
 
Başarı ve başarısızlık, toplumda yer edinme, maddi-manevi kazanç, ailevi kazanımlar vb. gibi esaslar mücadele denen kavramdadır. Bunu etkileyen esaslar kişilik, ailevi durum, kültür, inanç, arkadaş, eğitim, sosyal durum gibi etkenlerdir.
 
Mücadelede niyetten sonra strateji gelmektedir. Stratejinin ayakları taktiklerdir. Mücadelede başarı olduğu gibi başarısızlıkta vardır. Başarı ne kadar haz verdiyse başarısızlıkta o oranda sıkıntı verir. Mücadelenin önündeki en büyük engel aşamaları birbirine karıştırmaktır. Böylece sonuç almadan geçilen diğer aşamalar başarısızlığı getirir. Bir müddet sonra alışkanlık yaparsa insan bünyesinde eleştiri ve kınamayı oluşturur ki bu mücadelecileri bitirir.
 
Ağlamakla başlayan mücadele hayatımız ağlatmakla sonuçlanır. Mücadele hayatı algılamak, anlamak, emek, bilgi, değerlendirmek ve sonucu almakla oluşmaktadır. Bireysel çalışmalarla başlasa da her mücadele tek verilmemektedir. Mutlaka birileri ile beraber başarılmalıdır. İlahi kanunda bunu yaratıcı aile olmak ve çocuk sahibi olmakla bize göstermiştir.
 
Mücadeleci ligin başka versiyonlarında savaşan, kuvvet kullanan başkasına üstünlük kuran gibi tarifleri de aynı manayı taşımaktadır. Her din mücadele etmeyi emreder. Hatta kuran da mücadele suresi vardır. Mücadele verirken dikkat edilecek esaslar vardır. Bunların başında öldürmeyeceksindir. Hak ve hukuka riayet önemli esaslardandır. Helallik-haramlık, rıza, meşruiyet vb. insani esaslar olmalıdır ki mücadele mukaddes olsun. Değilse mücadele mukaddes olmaz. Bunun sonucunda da istenmeyen durumlar oluşur. Dinde cennet ve cehennemle tarif edilmiştir. Medeni hukuk da güvence ve cezai müeyyideler kendini göstermektedir.
 
Mücadeleci bir insan kendi kriterlerini oluşturmazsa başkasının esasları ile hareket eder. Bu durum tarihte terör olarak ortaya çıkmıştır. Terörün esas amacı ise maddi çıkardır. Terörün esas sonucu ise ölümdür. Terörü besleyen açısından da bu durum aynıdır, terörist açısından da aynıdır. Ama kullanılanın fazla hedefine ulaştığı görülmemektedir. Kullananda çoğu zaman hüsrana uğramaktadır. Uluslararası terörde iş farklıdır. Ama orada da maddi kazanç hesabı uzun vadede hüsrandır. Uluslararası terörizme destek veren ülkeler bakınız dünyamızda zarardadır. Ama esas zarar kendini kullandırandadır.
 
Anlaşılan şudur. Her insan mücadelecidir. Mücadelenin aşamalarını ömrü nispetinde yaşar. Bireysel mücadeleyi kazanamayanlar diğer kötü niyetli mücadelecilerin emellerine alet olur. Mücadelesinde başarılı olanlar bir sonraki mücadeleye geçerler. Akıllı mücadele ile mücadelenin en büyüğü insanlığa hizmet yapılabilir. Bu her âlemde taltif gören özelliktir. Mutlaka mücadeleci kendine, ailesine, çevresine, yaşadığı alana ve ait olduğu millete hizmet etmelidir. Burada doğacak aksaklık sıkıntı verir.
 
Mücadeleci,
Konuşan, anlaşan, paslaşan, paylaşan, kaynaşan olmalıdır.
 
Ahlak, inanç, insani değerler, sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış temeline sahip olmalıdır.
 
MÜCADELEMİZDE MUAFFAKİYETLİ OLMAMIZ DİLEĞİ İLE……..
 
Hüseyin EKER / Anahaberyorum

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 43 yorum mevcut

  • yazar @Cevat demirel 1 yıl önce yorumlandı

   sevgili cevat bey; her türlü farklılık evet lakin farklılık mücadeleyi yok saymaz. herkes çapına, şansına, bilgisine, görgüsüne ve nasibine göre mücadele verir.

  • yazar @Güher İLKE 1 yıl önce yorumlandı

   sayın güher ilke türkiyenin en büyük problemidr herhesin her an siyasallaşması. halbuki siyaset başka hayat başka buna en büyük örnektir yazım. mücadeleden bahsederken başka mücadele ile birleştirmedim. kavram savaşı yerine kavramın hayatımızdaki gerçek anlamını bulmak esas olan. karışmaya gerek yok. düşünce dünyasında kaynaşmaya gerek var milli dünyamızda

  • Cevat demirel 1 yıl önce yorumlandı

   Hayatınıza yön vermek, gideceğiniz rotayı belirlemek ve bu rotada ilerlemek sizin elinizdedir. Rotanızı nasıl belirleyeceğinizi ve rotanın sizi doğru yöne götürüp götürmeyeceğini ise kişisel gelişiminiz belirleyecektir. Hayatın bir anlamı vardır ve bu anlam herkesin hayatı yorumlayışına göre farklılık gösterir..!!.

  • Güher İLKE 1 yıl önce yorumlandı

   eyi valla. herkesin bir ülküsü var, o zaman herkes ülkücü. herkes mücadele halinde bir bir şekilde, o zaman herkes mücadeleci. herkes selamete ulaşmaya çalışıyor, o zaman herkes selametçi, herkes refah peşinde, o zaman herkes refahçı. herkes bir şekilde milletini sever, o zaman herkes milliyetçi.herkes adaleti önemsiyor, kalkınmaya çalışıyor, o zaman herkes adalet ve kalkınma partici.zihnim karıştı yahu...

  • yazar @mehmet durak civelek 1 yıl önce yorumlandı

   kardeşim insanında doğumdan ölüme kadar mücadelesi var. müslümanda kutsallık var.

  • yazar @zafer akyürek 1 yıl önce yorumlandı

   aslında bana yazdığında hepsini ifadee etmiştin bedne burada paylaşıyorum. selamlar. " bir lafla özetlemek istiyorum kısaca suya düşünce değil suda kalınca boğulursunuz suya düşünce pes etmek yok mücadeleye devam .... "

  • yazar @naci meriç 1 yıl önce yorumlandı

   teşekkürler naci bey sizi tanıdığım kadarı ile mücadeleciliğinizle zaten bir örneksiniz.

  • yazar @eda as 1 yıl önce yorumlandı

   eda hanım hayat ve tecrübenizi aktardığınız için teşekkürler. sizde bir mücadelecisiniz.

  • mehmet durak civelek 1 yıl önce yorumlandı

   aslında müslüman için mücadele doğumdan ölüme kadar her devre.

  • zafer akyürek 1 yıl önce yorumlandı

   en büyük başarı hiç bir zaman düşmememk değil her düştüğünde tekrar ayağa kalkabilmektir unutulmamalı ki istediğimiz hayata doğru giderken öncelikle mazeretlerden kurtulmamız gerekir bu mazaretler bizim mücadele ruhumuzu öldürmektedir başka hiç bir işe yaramaz aslında dünyadaki yedi milyar insandan hiç bir farkımız yoktur tek farkımız farklı düşünmek ve mücadeleci olmak geçici başarısızlıklar insanı başarıya taşır

  • naci meriç 1 yıl önce yorumlandı

   hüseyin eker. yazilarini dikkatle takip ediyorum fevkaladenin fevkinde.

  • naci meriç 1 yıl önce yorumlandı

   teşekkürler hüseyin eker

  • zafer akyürek 1 yıl önce yorumlandı

   bazen birden bire başarılı olan birisine bakarak '' NE KADAR ŞANSLI '' şu dünyanın adaletine bak deriz. ama düktükleri alın terini, gözyaşlarını, haya kırıklıklarını, korkularla, zorluklarla, engellerle ve kendiyele olan mücadelesini görmeyiz defalarca engellere çarpıp defalrca direndiğini nelerle mücadele ettiklerini bilmeyiz hiç bir şey kendliliğinden gelmemişitir. bir gecede kazanıldığını zannedilen başarı aslında bir insanın yıllarını almıştır. büyük hayallerin büyük mücadeleleri vardır kısaca bir insanda mücadele ruhu olmalıdır ....

  • eda as 1 yıl önce yorumlandı

   Herhangi bir amaca erişmek, bir kuvvete karşı koyabilmek için bir kişi veya topluluğun güçlü, sürekli çabası.Mücadelenin olmadığı yerde liyakat de olmaz. Hayatın
   denemelerinin fırtınalı sularından geçmezsek, zaferin güçlü
   tadını almazsak, hiçbir şey vermeden her şeye sahip olmak
   isteyenlerin kendini beğenmiş bilinçsizliğinden sıyrılamayız.

  • yazar @canan hayat 1 yıl önce yorumlandı

   işte bu anlattıklarınız mücadele. istekleriniz strateji. isteklerinize ulaşmak için izleyeceğiniz yol da taktik. aradığınızı bulmanız dileklerimle mücadelede siyasi boyut bir aşama lakin tek aşama gibi gözükmesi yanlış. en güzeli ise insanın insan kalmasıdır. gülmekle dolsun hayatınız..

  • yazar @canan hayat 1 yıl önce yorumlandı

   son yazdığınıza cevap. demirele sormuşlar nedir? bunlar diye oda demiş ki "bunları benim yaptığımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz." sizin halinize gelince benim bir dahlim yok. diğer cevapları ayrıca yazacam

  • yazar @Aykut Yavuz 1 yıl önce yorumlandı

   amin

  • canan hayat 1 yıl önce yorumlandı

   yahu arkadaşım mücadele iyi hoşta yeter artık.yorulduk huzur,neşe ve mutluluk i̇sti̇yorummmmmmmm...zaten geçim, çevre.aile ,toplum,derken hep ayar çekmekle geçiyor ömrümüz.birde kendi insanımla küsmek istemiyorumm küstürmekte itemiyorum .inanın uzaktan çok farklı bakılıyor terör olayına birde gidip o bölgedeki insanlarımızı dinleseniz farklı boyutları var olaylarınn,sanki onlar çokmu mutlu bu durumdan ama sizi tenzii ediyorum ağzı olan konuşuyor bu konuda ben hep beraber gülmek ,paylaşmak ve beraber yaşamak istiyorummm ,,,eleştiri yaparken lütfen hassas olalım ve şeffaf olalım ,mücadeleyi ise yönetimle ,yapılan siyasetle dış mihraklarla yapalım.hüseyin bey size gelince:))) veriyorsunuz gazı ondan sonra ben yazıyorum ,yazıyorum bilen bilmeyende bana kızıyor ne olacak üstadım benim bu halimmm :)))

  • yazar @ALEV AYDOĞDU 1 yıl önce yorumlandı

   hayat herkes için birşeylerin alanı. anlamda burada yüklü. hayat onur mücadelesi başarı daburada. onur kültürde saklıdır. inançda saklıdır.

  • yazar @Ömer Tolga Şahin 1 yıl önce yorumlandı

   aslında yorumları birleştirince ortaya çıkan toplumsal mücadele sentezi. teşekkürler

  • ALEV AYDOĞDU 1 yıl önce yorumlandı

   hayat sizin için bir er meydanı ise, bir şeylerin karşısında mücadele etmek yerine bir şeylerin yanında ve yine bir şeyler için mücadele verin. bu sizi daha mücadeleci, mücadelenizi daha anlamlı kılacaktır.hayata yaşadığınız sürece savunacağınız bir dava olarak bakmalısınız. bu davayı kazanmanız, zorluklarla mücadelede ne kadar başarılı olacağınıza bağlıdır.

  • yazar @muammer eker. 1 yıl önce yorumlandı

   din özellikle birey hayatının içerisindedir. haram/helal kul hakkı, bireysel ibadetler vs.. ayırmak yanlış olur. bence bunu doğru yerde tesis etmek anlamlı sanırım bunu ifade ettiniz..

  • Ömer Tolga Şahin 1 yıl önce yorumlandı

   sayın hocam yine çok güzel yazmışsınız.teşekkür ederim.kendi anlayışıma göre sizin sınıflandırmasını yaptığınız mücadele merhalelerini daha kısa sınıflandırmak istiyorum..insani mücadele,hayvani mücadele..
   insani mücadele ; ülküler üzerine kurulu bir mücadele sistemi olduğu için altyapısı çok sağlamdır.ahlak,toplum ve insan sevgisi,vatan ve millet sevgisi ülkülerin temelini oluşturmaktadır.bu yüzden ülküye sahip olan kişi bu mücadelelerin sistematiğini farkında olmadan özümsemiş,basamakları kabul etmiş kişidir.
   hayvani mücadele ; dünya içerisinde vücudu ruh bulduğu andan ruhun vucudu terkedeceği ana kadar gerekli yaşamsal ihtiyaçların giderilmesi ve hayatta kalma mücadelesidir..
   ne yazık ülküsüz insana,ne yazık hayvandan farkı olmadan yaşayıp ölme gayesiyle sadece dünya malıyla yaşamdan zevk alana..sayın hocam senin yazının vesilesiyle bende kendi fikrimi söyledim.bu fırsatı oluşturduğunuz için tekrar teşekkür ederim.

  • muammer eker. 1 yıl önce yorumlandı

   genelde güzeldi. dini mücadele ile yaşam mücadelesi farklıdır.

  • yazar 1 yıl önce yorumlandı

   mücadele ve mücadelecilik allahın verdiği bir özellik bunu akılla yapmak, nefisle yapmak, birilerinin mücadelesine taşeron olmak ayrı şeyler. temennimiz şudur. mücadeleleri hak olarak kazanabilmek önemli. teşekkürler.

  • yazar @bülentaras 1 yıl önce yorumlandı

   önceki yazılarıma bakarsanız görürsünüz selamlar.

  • yazar @Oktay FAKIOĞLU 1 yıl önce yorumlandı

   biz bu mücadeleyi zaman zaman sınıflandırıyoruz lakin mücadele daimdir. sınıflandırsak da sıraya koymadığımız şeyleri yok sayamayız

  • yazar @Abdurrahman Biçer 1 yıl önce yorumlandı

   mücadelede stratejiyi ayrıca yazacam

  • Halil özdemir Hamzabeyli 1 yıl önce yorumlandı

   hüseyin bey çok teşekkürler anlamlı sözler ve mücadele ve mücadeleci olmak çok iyidir insanın hayatına yön verir saygılarımla efem ...

  • bülentaras 1 yıl önce yorumlandı

   merhaba ben bülentaras ben türkiyenin pkkylasorun yaşadığımız kanaatindeyim türklerin kürtlerle sorunumuz yok biliyorum benim kafam almıyor biz bu cumhuriyeti kürtlerle birlikte kurmadıkmı bana yardımedin sorunnedir bana anlatın

  • Oktay FAKIOĞLU 1 yıl önce yorumlandı

   beşikten mezara kadar mücadele !...

  • Abdurrahman Biçer 1 yıl önce yorumlandı

   strateji;

   çıkılan yolda amaçlara ulaşabilmek için gerekli olan hareket, kabiliyet ve yetenekler toplamı olarak ifade edilir. taktikler ise strateji aşamalarının her birinin ayrı ayrı ifadesidir...

   mücadeleden amaç; üstün i̇nsan'a ulaşabilmek ise:

   "üstün i̇nsan" kavramı; bir strateji̇ ve gerekli olan bütün mücadele aşamaları birer takti̇k olarak kabul edilmelidir...

   "yaratıcı aile" kavramının kullanılması; yazının bütününe aykırı düşmüş görünüyor. bunu belirtmeliyim...

  • yazar @IBRAHIM KOC 1 yıl önce yorumlandı

   teşekkürler mücadele önce nefiste başlar sevgili dostum

  • yazar @Hamza Sarı 1 yıl önce yorumlandı

   ağırlıklı olarak mücadele kavramı ve mücadeleciliği aldım. bir grup ve sınıfı almadım bu doğruda değil. mücadelenin diğer aşaması mücadelesinde maksiimum sonuç alanlar ayrıca ele alınmalıdır. gruplar kendilerini tartmalılar ben onları değerlendirmenin yanlış olduğu kanaatindeyim. ama doğru olan bir şey var. herkes doğanın bir şeyleri olduğunu söyler bana göre ise her doğan mücadelecidir.

  • yazar @Nadir GÜLEN 1 yıl önce yorumlandı

   klasörünüze layık olmak anlamlı teşekkürederim

  • yazar @zeki karaca 1 yıl önce yorumlandı

   kaynak milletimdir

  • yazar @olgun öztürk 1 yıl önce yorumlandı

   her insan mücadeleci doğar ama başarılı olmak kendine sunulan akla bağlı

  • Hamza Sarı 1 yıl önce yorumlandı

   yazınız değerli.fakat çeşitli örneklerle desteklemiş olsaydınız daha güzel olurdu.örneğin,mücadeleci olan peygamberlerden bahsedebilirdin.mücadelede başarıya ve başarısızlığa götüren nedenlerden örnekler verebilirdin.mücadeleci insanın özelliklerinden bahsedebilirdin.günümüzde kendilerine mücadeleci adı veren topluluğun neden başarıya ulaşamadığından örneklerle açıklamalar yapabilirdin..

  • Aykut Yavuz 1 yıl önce yorumlandı

   amin....

  • Nadir GÜLEN 1 yıl önce yorumlandı

   güzel kaliteli bir o kadarda anlamlı bir yazı beğendiğim makaleler klasörüme kopyasını aldım, teşekkürler hüseyin bey.

  • IBRAHIM KOC 1 yıl önce yorumlandı

   elinize ve yüreginize saglikn hseyin bey:rabbim bizleri hak ve millet mücadelesinde susturmasin,güc ve kuvvet versin ve ayagimizi kaydirmasin.

  • zeki karaca 1 yıl önce yorumlandı

   ellerinize yüreğinize sağlık mukteşem bir yazı olmuş tebrik eder devamını dilerim.

  • olgun öztürk 1 yıl önce yorumlandı

   değerli kardeşim bu yazınızda ele aldığınız konu olan mücadele hakkında tüm yazdıklarınıza yazdığınız ilk harfin ilk cizgisinden sonunda kullandığınız temenninin son noktasına kadar katılıyorum. başarılarınızın devamını diliyorum.

  TÜM YORUMLAR
  banner99
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • İhanet
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv