Yeni bir eğitim Öğretim yılına başladık. Hayırlı olsun. Çocuklar ülkenin geleceği adına en önemli faktörlerden birini teşkil eder, ülkenin kalkınabilmesi ve gelişebilmesi adına oldukça önemlidir. Ülke ve toplum geleceği adına bu denli öneme sahip olan çocukların, toplum içerisinde bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışlarının daha da gelişmesi için verilen ve çok tartışılan ödev konusunu ele almak istiyorum. 1,2 ve 3. Sınıflarda çantasız eğitim yapılmalı, kesinlikle yazıya dayalı ödevler verilmemelidir. Bu çantasız eğitim hem çocuğun psikolojik, hem de fizyolojik gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuk çantasını okuldan eve evden okula taşımamalı okuldan çıkınca eve gitmeli, oynayıp gezmelidir, öğretim işi sadece okulda belirli sürelerde yapılmalıdır. Birinci sınıfta alıştırma niteliğindeki ödevler verilmektedir. Bunun sebebi birinci sınıfın temel becerilerin kazanıldığı bir sınıf olmasıdır. Öğretmenleri konuyu detaylı inceleme, genişletme, diğer konularla ilişkilendirme türü ödevleri ikinci sınıftan itibaren verilmeli. İlk sınıflarda verilen ödevler, çocuğun aklına okula gideceği sırada gelmekte çocuk ödevini yapmadığı için okula gitmek istememekte veya anne babası çocuğun ödevini yapmakta, çocuk öğretmenine ödevini yaptığını söylemekte sistematik olarak bu yaştaki çocuğa yalan öğretilmektedir. Çocuğa ev veya sınıf çalışmalarında görev savma cihetiyle verilen, bu cümleyi 5-10 sefer yaz talimatıyla, yazmaya başlayan çocukta bıkkınlık ve kalıcı yazı bozukluklarına da neden olmaktadır. Öğretmen açısından Öğrencinin ödevlerin kontrol edilmesi zaman açısından güçleşmektedir. Detaylı ödev kontrolü yapılmadığı, hataları onlarla birlikte düzeltilemediği için ödevler amacına hizmet etmemektedir. Öğretmenlerin sınıftaki tüm öğrencilere aynı ödevi vermeleri de doğru bir çalışma yöntemi değildir. Ayrıca velilere çocuklarına ev ödevleri konusunda nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda bilgi verilmelidir. Üst sınıflar da ödevlerin veriliş nedenlerini öğrencilere açıklamak lazımdır.

Veliler, alıştırma ödevlerinde ilk problemi/soruyu çocuğuyla birlikte çözmeli ve çocuklarının ödevlerini yapmamalıdırlar veliler öğretmenin ödevleri kontrol edip etmediğini takip etmelidirler. Veliler çocuklarının ödevleri için gerektiğinde çocuklarını ödüllendirmelidirler. Öğretmen ve veliler ödevleri yapmanın öğrencinin sorumluluğu olduğu konusunda onları bilgilendirmelidirler.

Birinci ve ikinci sınıflara giren öğretmenler, öğrencilerine 15-20 dakika içinde yapabilecekleri yazı içermeyen, gözleme dayalı ödevler vermeli, üçüncü sınıflar için bu süre 20-30 dakika arasında olmalıdır. Öğretmenler öğrencilerin yaşadıkları yerleşim yerinin özelliklerini ve aile durumlarını ödev verirken dikkate almalıdırlar. Öğretmenler verdikleri ödevlerin eğlendirici olmasına dikkat etmelidirler. Ders ödevleri 4. Sınıftan itibaren günlük 1 saati geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Öğretmenler sınıfta bitmeyen konuları ödev olarak öğrencilerine vermemelidirler. Öğretmenler zaman zaman öğrencilerine seçebilecekleri ödevler vermelidirler. Ödevlerde bulmaca, bilmece gibi unsurlara da yer verilmelidir.

Doç. Dr. Ahmet Akbaba

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.