Bir 24 Kasım’ı daha idrak ediyoruz. Öğretmenler Günü olarak kutladığımız bu günü; toplumca, öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini hatırlamanın, yâd etmenin, saygı duymanın bir kadirşinaslık örneği olduğunu anlatmaya çalışırız.
21.11.2018 04:09
1.179 okunma
Öğretmenler Günü Mesajı
Yorum Analiz

Bir 24 Kasım’ı daha idrak ediyoruz. Öğretmenler Günü olarak kutladığımız bu günü; toplumca, öğretmenleri ve öğretmenlik mesleğini hatırlamanın, yâd etmenin, saygı duymanın bir kadirşinaslık örneği olduğunu anlatmaya çalışırız.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu güne kadar öğretmenlik mesleği hep var olmuştur ve gelecekte de var olacaktır. Çünkü yüklendiği misyon itibariyle öğretmenliğin yerine tam anlamı ile doldurabilecek bir meslek düşünülmemektedir.

Şüphesiz bütün meslekler önemlidir. Meslek mensupları toplumda farklı hizmetleri ifa ederler. Bu anlamda öğretmenlik mesleği mensupları da profesyonel anlamda toplumun geleceğini tanzim edecek nesillerin eğitime ihtiyacını karşılamaktadırlar. Toplumun hangi kesiminde olursa olsun, üzerinde öğretmenin emeği olmayan hiçbir insan gösterilmez.

Bu nedenle öğretmenlik mesleği kutsal kabul edilmekte ve icra edenler saygı göstermeyi hak ekmektedirler. Hz. Ali (RA) “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” özdeyişini bu önemi algılamamız için, insanlığa armağan etmiştir. 

Şu bir gerçektir ki milletler öğretmenlerini iyi yetiştirirlerse, onların rol alacağı eğitim sistemi de gelecek nesiller de ona göre olacaktır. Kaliteli eğitimin temelinde iyi yetişmiş öğretmen vardır. En iyi öğretim programları hazırlasanız bile onu uygulayacak öğretmenin elinde farklı sonuçlar alırsınız. Yani öğretmenler nitelik sorunu yaşarlarsa topluluklar da gelişim sorunu yaşarlar. Yeterli ve nitelikli yönleriyle farklılıklar gösteren öğretmenlerimiz, belki kazanılan ya da kaybedilen geleceğimizdir. O hâlde, ülkemiz çocuklarımız ve geleceğimiz adına birinci öncelikli konu, nitelikli öğretmen yetiştirilmesidir. Eğitim sistemini günümüz şartlarına uygun bir anlayışla hizmete sunulmasında onun en temel unsurlarından biri olan öğretmenin rolü tartışılmaz.

Bu yönüyle, evrensel kabullerin ötesinde, sosyal ve kültürel hayatımız için daha farklı bir anlam taşıyan öğretmenlerimizin fikri ve ruhi olarak zinde, milletiyle, tarihiyle ve insan sevgisiyle donatılması; bu anlayış ve birikimle hizmete hazırlanması devletin üzerine düşen önemli görevleri arasındadır.

ÖĞRETMENLERİMİZ

Onlar sıhhatini, nefesini, enerjisini, en güzel yıllarını milletimizin istikbal savaşını kazanmak için harcarlar.

Onlar eğitici, öğretici, yetişici olmanın yanı sıra; öncü, lider, değişimci, demokrat, insan sevgisiyle dolu ahlaklı örnek insanlardır.

Onlar, her türlü zorluk, yokluk ve sıkıntılara rağmen; azim, sabır, gönüllülük ve hoşgörü mesleği öğretmenlik görevini omuzlayan irfan ve izzet ordusunun asil kurmayları, adsız kahramanlardır.

Geleceğe yönelmenin ön şartı bugünü aşabilmektir. Bugünden geleceğe yönelişin itici gücü, kadim medeniyetimiz, kültürel değerlerimiz, insani merkez alan özgür düşüncemizdir.  

Ülkemizin geçmişinden ve geleceğinden söz sahibi olan, hepimizi yetiştiren öğretmenlerimize inanıyor ve onlara güveniyoruz.

Özellikle özedönüşe, kardeşliğe, huzura ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde öğretmenlerimizin yüreklerinde yeşerecek, barış, dostluk ve sevgiye dair güzel duyguların daha da anlam kazanacağına inanıyoruz.

Eğitim sistemimizde mevcut yetersizlikler ve zaaflar bizleri kötümserliğe, karamsarlığa sevk etmeden, umutla, heyecanla, inancımızda neşet bulan insani değerlerimizle, ülkemizin aydınlık geleceğine yürüyoruz.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı olarak samimi niyetleri, fedakârlık sınırını aşan çalışmaları ve mükemmele ulaşma yolundaki çabaları ile gönüllerimizde özel yeri olan, yürüyen gayret ve azimle, kendini mecbur hissetmeden öğrenen, yenilenen; mecbur olmadan iyi iletişim kurabilen; yine mecbur hissetmeden sorumluluk üstlenen değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah’tan Rahmet ve emekli öğretmenlerimize sağlık ve iyilikler diliyoruz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya