İyiliğin güzelliğin hayata hakim olmasını istemek, bu uğurda insanları hayra, doğruluğa çağırmak, davet etmek ne anlamlı ve ne güzel bir iştir. Bunun için Rabbimiz Allah, Âl-i İmrân Suresi - 104 . Ayette ; "İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." buyururken kurtuluşumuz için iyiliği istemeyi ve insanları iyiliğe çağırmayı ve kötülüğe engel olmayı bizlere vazife olarak yüklüyor.
28.12.2020 05:21
1.550 okunma
İBRAHİM ATAMIZDAN MEHMET AKİF'E..
Faruk Başoğlu

İyiliğin güzelliğin hayata hakim olmasını istemek, bu uğurda insanları hayra, doğruluğa çağırmak, davet etmek ne anlamlı ve ne güzel bir iştir. Bunun için Rabbimiz Allah,  Âl-i İmrân Suresi - 104 . Ayette ; "İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." buyururken kurtuluşumuz için iyiliği istemeyi ve insanları iyiliğe çağırmayı  ve kötülüğe engel olmayı bizlere vazife olarak yüklüyor.

Bu vazifeyi icra ederken de ümitsiz olupta dağılmamızı istemez, iyiliğe çağırıp gerisini ise kendisine bırakmamızı ister; çünkü kalplere hükmeden sadece O'dur. İyiliğe yapılan çağrının sesini duyuracak olan O, sözlerin kalplerde tesirini uyandıracak olan da O'dur.

KALPLERİN SAHİBİ ELBET DUYURUR

İbrahim aleyhisselam, Allah'ın emri ile Kabe' yi inşa edince Allah,  hac ibadetlerini yapmaları için insanları davet etmesini ister. İbrahim aleyhisselam ise etrafına bakar kimseleri göremez ve "Yarabbi hani kim var da kimi davet edeceğim, hem sesimi kim duyar?" dediğinde "Sen davet et , senin sesini duyuracak olan Benim" cevabını alır. Bu davet kıyamete kadar yankılanacak, duyulacak bir davet şeklini alır ve bu güne kadar milyarlarca insan duyar sel olur akar. Akmakla kalmaz aynı zamanda İbrahim atamızı ve Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi vesellemi, ehlini her namazımızda Salli, Barik dualarında rahmetle anarız ve bu anış kıyamete kadar sayılamayacak kadar çok müslüman tarafından devam edecek olan hayırla ve rahmetle bir anıştır. İyiliğe davet boşa gitmez, boşlukta kalmaz illaki bir karşılık illaki bir yankı bulur. Allah peygamberlerinin iyilik davetlerini kalplere gönüllere duyurduğu gibi diğer mümin kullarının Allah'ın emirlerini üstün tutan iyilik davetlerini , hayra çağıran davetlerini de boşa gidermez. Bu çağrıları  hem  çağrı yapanın kurtuluşuna hem de hayırla yad edilmesine ve iyiliğin ayakta durmasına vesile kılar. 

Bu açıdan bakıldığında İbrahim atamızın "Sesimi kim duyacak" deyişiyle vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un; 

"Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince, 

Günler şu heyulâyı da er, geç, silecektir. 

Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma, 

Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir?" sözlerindeki murad arasında bir benzerlik hissederim.

YÜREKLERE ATILAN TOHUM; SAMİMİYET

 İbrahim atamızın sesini duyuran Allah, Mehmet Akif Ersoy'unda rahmetle anılmasını nasip etmiştir; bugün İslam dünyasında Mehmet Akif'i bilen, rahmetle anan ne de çok insan var değil mi? O kendi ifadesinde "sessiz yaşadım, beni kim nerden bilecektir?" dese de bildiren Rabbim bildiriyor. Çünkü Mehmet Akif, boşuna vatan şairi, milli şairimiz olmadı. Samimi, ihlaslı bir mümin olarak herkesin özüyle sözüyle bir gördüğü, vatanı milleti için herşeyini ortaya koyan, ümmetin davasında hep önde gidenlerden biriydi. Fakirlik, imkansızlık onu mücadelesinden geri koyamamıştı. Fakirdi ama gönlü zengindi, soğukta titreyen bir ihtiyara paltosunu çıkarıp verecek kadar gönlü zengindi ve ölene kadar yeni bir palto alamamış soğuklarda paltosuz gezmiş olsa da.. 

Allah bu kulunun vatan topraklarını karış karış gezerek samimiyetle nesillerin yüreklerine serptiği tohumları yeşertmiş;  hayra olan iyiliğe olan, kurtuluşa olan davetlerini karşılıksız bırakmamış onun dua gibi olan arzusuna karşılık vermiştir. 

HAKKI AYAKTA TUTMAKTAN HAYIRLA YAD EDİLMEYE..

Siz siz olun yazının başında paylaştığım ayette bizlere yüklenen vazife gereğince hayra çağırma vazifesinden geri durmayın. Samimiyetle yaptığı daveti yaşayan, iki dilli iki yüzlü olmadan iyiliği, doğruyu, hakkı ve hakikatı ayakta tutan olun. İyilikten yana olun, iyiliğin davetçisi olun. Bunları yaparken de Allah'ın sizin sesinizi hayırla yad edileceğiniz şekilde gelecek nesillere duyuracağını ümit edin, dua edin. Kim bilir ihlasla yaptığınız hayra, iyiliğe çağırma davetiniz sizin kıyamete kadar hayırla anılmanıza vesile oluverir. İnşallah.. inşallah ..

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya