Değerli okurlarım! Aşağıda sunacağım yazı, Bengü Türk Televizyonu-Maziden Âtiye-program yapım ve sunucusu Sayın Cafer Kardaş ile yapılan Oruç söyleşisinin deşifre edilmesiyle elde edilmiştir. Programın çözümlenmesinin zaman alması ve gündemi işgal eden diğer meseleler sebebiyle yazının yayımlanması bu yılın üç aylarına ve özellikle Ramazan ayına kalmış ise de konu, oruç sebebiyle güncelliğini muhafaza etmiştir ve etmektedir. Yazı hazırlanırken programın esas itibariyle içeriğine sadık kalınmış ancak sunucu Sayın Cafer Kardaş’ın bilgisi dâhilinde bazı ilaveler yapılmıştır. Fıkralarla ve yer yer atasözlerimizle desteklenen yazının ilginizi çekeceğini umuyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. (İsmail Aydın)
22.03.2021 03:11
2 yorum
1.512 okunma
ORUÇ ÜZERİNE SÖYLEŞİ
İsmail Aydın

Değerli okurlarım! Aşağıda sunacağım yazı, Bengü Türk Televizyonu-Maziden Âtiye-program yapım ve sunucusu Sayın Cafer Kardaş ile yapılan Oruç söyleşisinin deşifre edilmesiyle elde edilmiştir. Programın çözümlenmesinin zaman alması ve gündemi işgal eden diğer meseleler sebebiyle yazının yayımlanması bu yılın üç aylarına ve özellikle Ramazan ayına kalmış ise de konu, oruç sebebiyle güncelliğini muhafaza etmiştir ve etmektedir. Yazı hazırlanırken programın esas itibariyle içeriğine sadık kalınmış ancak sunucu Sayın Cafer Kardaş’ın bilgisi dâhilinde bazı ilaveler yapılmıştır. Fıkralarla ve yer yer atasözlerimizle desteklenen yazının ilginizi çekeceğini umuyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. (İsmail Aydın)

Kardaş: Değerli izleyenlerimiz, bir Maziden Âtiye programıyla daha huzurlarınızdayız. Bu haftaki konuğum, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete yazarlarından hukukçu-yazar İsmail Aydın. Sohbetimiz Oruç üzerine olacak. Aydın’ın, Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor? Yeniden Yükselişe Doğru, Umut Ülke Türkiye, Bir Noterin Anıları, Kıssadan Hisseler, Kaybettiklerimiz, Niçin Akif Niçin Safahat? İsimleriyle bildiğimiz yayımlanmış yedi adet kitabı bulunuyor. Hocam, programın ilerleyen bölümlerinde kitaplarınızın içeriğinden bahsederiz ama kitaplardan söz açılmışken yeni kitap çalışmalarınızın olup olmadığını sorarak söze başlamak istiyorum.

Aydın: Cafer Beyciğim, sorunuzun cevabına geçmeden önce değerli izleyenlerimizin, aziz milletimizin ve bütün İslâm âleminin Ramazan ayını tebrik ediyor, orucun bütün inananlara ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Şu günlerde adına koronavirüs dedikleri görünmez bir düşmanla ki, gerek laboratuvar ortamında üretildi, gerek dünyamızın içine sürüklendiği çevre kirliliğinden türedi, her neyse, netice olarak bulaşıcı bir mikropla mücadele halindeyiz. Bu alanda başta sağlık çalışanlarımız ve emniyet güçlerimiz olmak üzere bütün devlet birimleri, cephe harbi yaparcasına bir mücadele veriyorlar. Özellikle sağlık personelinin çoğu evlerine dahi gidemiyor, ya bir otel odasında yahut bir yurtta kalıyor, çocuklarıyla bile görüşemiyor. Sözün başında onları saygıyla anıyorum. Hastalık sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allah’dan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyorum.

DÜŞMANIN TAKTİĞİNİ UYGULAYABİLİRİZ

Cafer Bey, virüsten bahsederken “görünmez düşman” demiştim. (*) Bu durumda bize düşen, maske, mesafe ve temizlik şeklinde özetlenen tedbirler yanında yapacağımız şey, şimdilik en azından düşmanın taktiğini uygulamak yani ona görünmemektir. Sokağa çıkmamak, devletin almış olduğu tedbirleri uygulamak, bir buçuk metrelik mesafeyi koruyarak fizikî teması azaltmak. Çünkü mikrop, uzmanların ifadesine göre insandan insana bir metrelik mesafeden dahi bulaşabiliyormuş. Milletçe hastalanmadık, hastalığı yendik gibi bir rehavete kapılmayalım. Devletin almış olduğu tedbirlere titizlikle uyalım, derim.

Kitap çalışmaları dediniz… Az önce bahsettiğiniz gibi yayımlanmış kitaplarımız mevcut, yayına hazır kitaplarımız da mevcut. Kısmet olursa onları da yayımlarız. Ancak burada özeleştiri mahiyetinde üzülerek şunu ifade etmemiz gerekiyor: Ne yazık ki toplum olarak ve hatta insanlık olarak okuma problemi yaşıyoruz. Birkaç soru ile açıklık getirmeye çalışalım. Oruç nedir? İslam’ın şartlarından biridir. Oruç tut, nedir? Yüce Allah’ın hakkı olan bir emirdir. Namaz kıl nedir? Bir emirdir. Zekât ver, nedir? Bir emirdir. Bu emirlere uyduğumuzu kabul edelim. Peki, oku nedir? O da bir emirdir, Yüce Allah’ın daha işin başında verdiği ilk emirdir. İlim yapınız, bir emirdir. Pek âlâ pek güzel! İyi de, yeteri derecede okuyor muyuz? Okuduğumuzu anlıyor muyuz? Cevabı, Kur’ân’dan verelim. Yüce Allah, Kur’ân hakkında, pek çok surenin başında, “Okunup anlaşılsın diye indirdik” buyuruyor. Okumaktan maksat anlamaktır. Peki, Kur’ân’ı anlayarak okuyor muyuz? Anlayarak okuduğumuzu kabul edelim. Şimdi de can yakıcı bir soru; Kur’ân’dan anladıklarımızı günlük hayatımıza uygulayabiliyor muyuz? Öğrendiklerimiz ve anladıklarımız sosyal ilişkilerimizde, aile hayatımızda, ticaretimizde, komşularla olan münasebetlerimizde, hâsılı hayatımızda ne derecede etkili oluyor yahut tatbik sahası buluyor? Bu noktada soruları çoğaltmadan ve sözü uzatmadan bu ve benzeri soruların cevabını herkesin kendi vicdanında vermesini dileyelim.

İSLÂMİYET’TEN ÖNCE ORUÇ VAR MIYDI?

Kardaş: Peki, kısa tanımından hareketle oruç nedir? İslâmiyet’ten önce başka kavimler, başka milletler de oruç tutuyor muydu?

Aydın: Bu sorunuz orucu doğru anlamamıza işaret ediyor. Çok önemli bir noktadır bu. Oruçtan maddî-manevî yararlanabilmemiz için onu elbette doğru anlamamız gerekiyor. Adamın biri, ramazan ayında geceleyin hanımını kaldırır, sahur yemeği hazırlattırırmış. Fakat ertesi gün sabah kahvaltısını yapar öğlen vakti de öğlen yemeğini yermiş. Tabii iftar vaktinde de iftar yemeği. Bir gün, iki gün, üç gün böyle devam edip giderken nihayet hanım itiraz etmiş:

     -Bey, sen hem sahur yemeği yiyor hem de oruç tutmuyorsun!

    Adamın cevabı gecikmemiş:

    -Peki, hanım! Sahur sünnet, oruç farz, değil mi?

    -Evet öyle, oruç farz.

    -Farzı yapamıyoruz bırak da bari sünneti yapalım, kötü mü yapıyoruz?

Tabii bu, orucu doğru anlamak olmuyor. Orucu doğru anlamamız gerekiyor. Cafer Bey, İslâm fıkhına giren bu sorunuzun cevabını âlimler, yüce Allah’ın koyduğu kuralları ve sevgili Peygamberimizin uygulamalarını, sahabe nakillerini inceden inceye araştırarak, orucun başlama ve bitiş saatlerini tespit etmişler. Buna göre oruç, tan yerinin ağardığı imsak vaktinden güneşin battığı iftar vaktine kadar kişinin kendini yemek içmekten ve cinsi temastan alıkoymasıdır. Farz olan oruç, sünnet olan oruç, müstehab olan oruç gibi çeşitleri vardır. Farz olan oruç, ramazan ayında ibadet olarak tutulan oruçtur. Orucun meşruiyeti Kur’ân’la sabittir. Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Yüce Allah Bakara Suresi’nde orucun farziyyetini bildirirken, “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz” (2/183) buyuruyor. Bu açık ifadelerden anlıyoruz ki önceki milletlere de oruç farz kılınmıştır. “Umulur ki korunursunuz” hitabı, oruç ayetlerinin daha başında orucun faydalarına işarettir.(Gelecek hafta, Müslümanlıkta İlk Oruç.)

                _______:

                (*) Ne yazık ki pek çok vatandaşımız gibi biz de Kasım/2020’de bu hastalığa yakalanmıştık.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Oruç
İslam en son ve tamamlanmış son DİN olmakla intisap edenlere bir takım düzenlemeler yüklemiştir.Bu insanların iki Cihan mutluluğuna kavuşması içindir.Oruç da bunlardan biridir kuşkusuz.Koronavirüsün laburatuvar da üretildiğine ise inanmıyorum.Bu bir komplo teorisi olmalı..
Yorum Ekleyen: Ahmet Günal     24.03.2021 11:12:16
Emekler boşa çıkmaz iyi niyet oldukça
Çok güzel. Bu arada "Geçmiş olsuné da diyelim. Allah korktuğumuza uğratmasın
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     24.03.2021 09:39:47
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya