Rahmet Pınarları akmaya başladı: kana kana için ve Rahmet Pınar’ı akıyorken destinizi doldurun! Gafil olmayın, hem bu dünya da hem ahirette mutlu olmak için bu Rahmet yağmurunda ıslanın, yıkanın diyoruz..
12.04.2021 05:33
859 okunma
RAHMET PINARLARINDAN DESTİNİZİ DOLDURUN !
Ahmet Sargın

           Rahmet Pınarları akmaya başladı: kana kana için ve Rahmet Pınar’ı akıyorken destinizi doldurun! Gafil olmayın, hem bu dünya da hem ahirette mutlu olmak için bu Rahmet yağmurunda ıslanın, yıkanın diyoruz..  

              “Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara suresi- 183) 

            “Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa, o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara-184) 

          “İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah"tan başka ilah olmadığına ve Muhammed"in O"nun kulu ve elçisi olduğuna şahadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe"ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak.” (Tirmizi) 

          “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.” (Buhari) “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.”  (Müslim)) “Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz!” 

            Ramazan; Yüce Allah’ın sevgisiyle dolup taşacağımız, dua, secde ve mukabelelerle manevi âlemlere koşacağımız, daha hayırlı bir kul olma yarışına gireceğimiz mübarek bir aydır.  

           Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek aydır. Allah yalnız onu anmakla kalmamış “Sizden kim bu aya erişirse oruç tutsun”(Bakara:185) buyurarak aynı zamanda onu oruç ayı olarak belirlemiştir. Ramazan ayı diğer aylara nispetle ayrıcalığı ve üstünlüğü sebebiyle kültürümüzde “on bir ayın sultanı” olarak yad edilmiştir.  

           Ramazan aynı zamanda Kur’an ayıdır. Kur’anı Kerimin hatmi için bu ay fırsat ayı olarak değerlendirilmelidir. Sevgili Peygamberimiz (sav) Ramazanda Kur’an-ı Kerim’i çok okurdu. Her akşam Cebrail kendisine gelir, Hz. Peygamber ona Kur’an dinletir. Cebrail de okur; O dinlerdi. Bu hal her Ramazan devam ederdi. Vefatı senesi Ramazanında karşılıklı okuma iki defa olmuştu. 

          Ramazan; ilahi emirlerin ışığı altında kendimizi hesaba çekeceğimiz, kalplerimizi ve fikirlerimizi kötülüklerden kurtarmaya çalışacağımız mübarek günlerdir. Ramazan ayı, hayır ve bereket ayıdır. Dua ve niyaz ayıdır. Günahlardan temizlenme, cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Bu ayı gaflet içinde geçirmek kişi için büyük bir kayıp olacaktır! 

           Peygamberimiz bu aydan söz ederken: “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur!.” buyurmuştur. İnsanlığın en çok sorun yaşadığı alan, sosyal alandır. Özellikle toplum hayatında insanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı ve hoşgörü son derece önemlidir.  

          Sözü edilen bu değerler toplumsal huzur, güven ve barışın ana unsurlarıdır. Bu değerlerin güçlü olduğu sosyal ortamlarda hayat daha huzurlu ve güvenlidir, zayıf olduğu ortamlarda da hayat endişeli, huzursuz ve güvensizdir. O nedenle huzurlu bir toplumsal ortamın oluşmasında Ramazan ayı gibi manevi ortamlara ihtiyaç vardır.  

          Zira Ramazan atmosferi insanların nefislerini dizginleyerek, yumuşamasına ve ahlaki değerler çerçevesinde davranılmasına imkân sağlar. Kalplere nur, gönüllere şifa, Mü’minlere rahmet olan; bütün insanlığı cehaletten, karanlıktan, vahşetten ve delaletten kurtaran; doğru yola ve ilahi nura, ilme, medeniyete ve saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmaya başlamıştır. 

        Bu sebeple bu aya “Kur’an ayı” da denilmektedir. Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, Hak ile batılı ayıran Kur’an-ı Kerim, o ayda indirilmiştir. Sizden her kim bu ayı idrak ederse oruç tutsun”  

         Kuran-ı Kerimde Kadir Süresinde şöyle buyrulmaktadır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” 

           Sevgili Peygamberimiz (sav) Ramazan ayının fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır: “Eğer ümmetim Ramazan ayında tecelli eden fazilet ve mükâfatları gerçekten bilmiş olsalardı, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi” “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, Allah o kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar”. “Size Ramazan ayı geldi, o mübarek bir aydır. O ayda oruç tutmayı Allah size farz kıldı. O ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanların azgınları zincire vurulur...  

          Rabbim Ramazan-ı Şerifinizi hayırlı ve mübarek eylesin!.. 

AS NOTU:  

           Ramazanın gelişi bahane edilerek market ürün ve sebze fiyatlarında suni bir zam furyası başlıyor. Bu Ramazana saygısızlıktır ve kazancını harama bulaştırma kepazeliğidir… Yüzde elli ve yüz de yüze varan böylesine bir artış halkı canından bezdiriyor. Herkes birbirini suçluyor, parkendeci toptancıyı, toptancı karaborsacıyı suçluyor…  

          Ramazana saygısızlık diyeceğimiz bu hareket ne insani ne de İslami’dir. Kazancını harama yönlendirme, fakir ve fukaraya zulmetme hadisesidir. Birileri bu amaçla devlete ve millete ayar çekmeye kalkıyor olabilir ama, bu uygunsuz hareketi kınıyor, ayıplıyoruz. 

            Fakir ve fukaraya yapılan bir zulüm hareketi olarak telakki ediyoruz. Zamcı zihniyeti ve karaborsacıları Allah’a havale etmemizin yanı sıra; devletimizi de uyarmak istiyoruz. Bu saygısızlığa müsaade edilmemeli. Artık bu kepazeliğe bir son verilmelidir.  Bunun hesabı sorulmalıdır. Alınacak tedbir de artık geciktirilmemelidir.  Hani ne derler “Bıçak kemiğe dayandı “ yeter artık bu zulüm… Saygılarımla… 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya