Beden ve ruh olarak iki farklı yapıdan (halk ve hulk) oluşan insanın her iki yapısının ihtiyaçları da farklıdır.
12.04.2021 09:29
1 yorum
449 okunma
ORUÇLULAR CENNETE ÖZEL KAPIDAN GİRECEKLER!
Kemal Cengiz

Beden ve ruh olarak iki farklı yapıdan (halk ve hulk) oluşan insanın her iki yapısının ihtiyaçları da farklıdır. 
Beden yapısının her nefes havaya, gerektikçe her daim suya ve gıdaya ihtiyacı olduğu gibi; ruhumuzun da her nefes "imana" ve belli zamanlarda "ibadete" ihtiyacı vardır.
"Can" dediğimiz enerji ile insanın bedeni ihtiyaçlarını temin etmesi gerektiği gibi; "akıl" denilen manevi enerjlsl ile de "iman" nefesini ve "ibadet" gıdasını temin etmesi gerekir. 
Nefes ve gıda bedenimizin, iman ve ibadet de ruhumuzun ihtiyacıdır.

Bedenimiz için gerekli olan havada, suda ve gıdalarda kirlenme ve bozulma, vücut sağlığımızı doğrudan etkilediği gibi; ruhumuzun ihtiyacı olan iman ve ibadetlerimizdeki kirlenme ve bozulmalar da, doğrudan ruh sağlığımızı etkiler. Bunun için müslüman; soluklandığı havada, beslendiği gıdada temizliğe dikkat ettiği gibi; inancında da hurafelerden arınmış temizliğe (haniflik) ve ibadetlerinde riyadan arınmış "ihlas"a dikkat etmelidir.

İnsanın beden sağlığı için uyması gereken bir takım Tıbbi Disiplinler "Sağlık Tedbirleri" olduğu gibi; ruh sağlığı için de imanımızı koruyacak bazı "İbadet Disiplinleri" vardır. Ekmek-su gibi "oruç", imanımız için en şifalı olan manevi gıdalarımızın başında gelmektedir. 

Kudsi hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz, "Yüce Allah'ın rızas için kullarının yaptığı bütün ibadetleri, ihlas  derecesine göre birden ona kadar, daha da ilerisi yediyüz misline kadar sevapla ödüllendireceğini; ancak bunlar arasından orucun sevabına böyle bir sınır koymayarak onu ayrı tutup, -Oruç benim içindir, onun karşılığını ben zatıma yaraşır şekilde takdir edip ödüllendireceğim- buyuracağını" (Buhari, 7492; Müslim, 1151) belirtmiştir. 

Anlıyoruz ki, dünya pazarında gıdaların fiyatı nasıl "besin değerine" göre belirleniyorsa; imanımızın ibadet gıdası olan orucumuzun sevap değeri de, imanımıza sağladığı güç ve kuvvet oranında olacaktır.

Ayrıca, Peygamber Efendimiz bir başka hadis-i şerifinde, "İslamın üzerine kurulduğu beş temel esas"  olarak açıkladığı  "ibadet" görevlerimizin, "Başta kelime-i şehadet, namaz, oruç, zekat ve hac" (Buhari,8; Müslim, 16; Tirmizi, 2609, Nesai, 5001)  olmak üzere "İslam'ın şartı" kabul ettiğimiz esaslar olduğunu açıklamıştır.

Bu kulluk görevlerimiz hakkında dikkate almamız gereken bir önemli husus da şudur:
Açıklanan bu temel esaslar, Allah'a karşı yerine getirmemiz gereken temel kulluk görevlerimizdir. Bunlardan başka dinimizde ayrıca, "kendi nefsimize /canımıza, âile fetlerimize, içinde yaşadığımız topluma ve tabiata hatta tüm insanlığa karşı görevlerimiz de vardır. "Hukuku'l İbad / Kul Hakları"  denilen bu görevler, Kur'an ve sünnette ayrıntıları ile açıklanmıştır. 
Bunları dikkate almayarak müslümanlığı sadece "beş temel esastan" ibaret saymak, eksik ve yanlış bir anlayıştır.  

Bu beş temel esaslar, hadis-i şerifte buyurulduğu gibi temeldir. Biliriz ki, bina sadece temelden ibaret değildir; daha onun üzerine inşa  edilmesi gereken nice ve ince  işler vardır. Beş esası yaptık, temeli attık deyip çekilmeyelim, üzerine de kulluğumuzu kuralım! Kulluk binamızın esas ihtişamını o zaman göstermiş olacağız.

Ramazanda tutacağımız "oruç", bu muhteşem yapıda kulluğumuzun kapısıdır. Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde, "Herşeyin bir kapısı vardır, kulluğun kapısı da oruçtur" (el-Bani, el-Cami, 4720) buyurmuştur.

Bir başka hadisinde ise, dünyada iken bu kapıyı sağlam tutanların, sekiz kapılı cennete "Reyyan" (oruç susuzluğuna kananlar) adı verilen özel kapıdan kabul edileceklerini" (Nesai, 2235) haber vermektedir.

Müslümanlara mübarek olsun ! 

12.04.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Allah Razı olsun güzel bir makale idi...
"Ramazanda tutacağımız "oruç", bu muhteşem yapıda kulluğumuzun kapısıdır. Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde, "Herşeyin bir kapısı vardır, kulluğun kapısı da oruçtur" el-Bani, el-Cami, 4720 buyurmuştur. Bir başka hadisinde ise, dünyada iken bu kapıyı sağlam tutanların, sekiz kapılı cennete "Reyyan" oruç susuzluğuna kananlar adı verilen özel kapıdan kabul edileceklerini" Nesai, 2235 haber vermektedir." Allah Razı olsun fazlasıyla istifade ettik. Rabbim sizden razı olsun Ramazan-ı Şerif'inizi tebrik eder iki cihan Saadet'i dilerim. Allah'ın selamıyla. Hürmetlerimi arz ediyorum.
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     13.04.2021 11:43:47
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya