Alevi-Sünni çatışması çıkarmak isteyen şer güçler her zaman sahnede. Ama milletimizin sağduyulu yaklaşımı, düşmanlarımızın fitne ve fesat çıkarmakla ilgili senaryolarının sahnelenmesine izin vermiyor.
26.05.2021 08:03
1 yorum
406 okunma
TÜRK TOPLUMUNUN MAYINLI ALANLARI
Nurettin Dursun
Alevi-Sünni çatışması çıkarmak isteyen şer güçler her zaman sahnede. Ama milletimizin sağduyulu yaklaşımı, düşmanlarımızın fitne ve fesat çıkarmakla ilgili senaryolarının sahnelenmesine izin vermiyor. Alevilerin devlete bağlılık duyguları, hiçbir tartışmaya izin vermeyecek şekilde fevkalade yüksektir. Aleviler de Kürt ve dindar insanlar gibi haksızlığa, zulme ve adaletsizliğe uğradılar. Aleviler uzun yıllar Alevi bile olduklarını söyleyemeyecek kadar baskı altında tutuldular. Halbuki demokrasi ile yönetilen bir ülkede insanların düşüncelerini, inançlarını açıklamak en tabii haklarıdır.
 
Yeri gelmişken bu konuda başımdan geçen iki önemli anımı anlatmak isterim. Askerlik  görevini yaparken bir arkadaşım, Erzincanlı bir asker arkadaşımın Alevi olduğunu söylemesi üzerine ben hayretler içerisinde kaldım ve gerçekten korktum. O zamana kadar arkadaş olarak baktığım asker arkadaşımı, sanki bir canavar olarak görmeye başladım. Bu toplumda ekilen fitne tohumlarının insanları nasıl etkilediğini, anlattığım olay ibret verici bir şekilde göstermektedir. İktidar çatışmasının bir uzantısı olarak doğan akımların toplumu ne hale getirdiğini anlamak için herhalde bilgin olmaya gerek yoktur. 
 
Yine bundan bir kaç yıl önce benim büromun karşısında İşçi Partisi'nde görev yapan bir arkadaş bana Aleviler konusunda ne düşündüğümü sordu. Ben de kendisine askerlik görevim esnasında yaşadığım olayı naklettim. Fakat şimdi Aleviler konusunda farklı düşündüğümü ifade ettim. Güner Ümit'in bir şov proğramı esnasında Mum söndü olayından söz etmesi üzerine Aleviler Star Televizyonu'nun çevresini kuşattılar. Demek ki Aleviler bize anlatılanlar gibi değil, namuslarına bağlılık konusunda titiz ve düşkün insanlar olduğunu ifade ettim. Ayrıca Alevi sanatçıların giyimlerinin İslam ahlak ve kıyafet anlayışına bizden daha yakın olduğunu söyledim. Bunun üzerine konuştuğum arkadaş, Alevi olduğunu ifade etti. 
 
Evet milletçe bir tertiple karşı karşıya olduğumuz kesindir. Düşmanlarımızın Alevi-Sünni, Kürt-Türk ihtilaflarını kaşıyarak bizi birbirine düşürmek istedikleri açıktır. Devletimiz bu noktada her zaman hazırlıklı ve uyanık olmak zorundadır. Çünkü devletin gücü  her şeyin üstündedir. Yeter ki bu gücü aklın emrinde ve hukuk ölçüleri dahilinde kullanmayı bilelim. Özgürlükleri kısarak olayların üzerine gidilmesi doğru değildir. Aksi bir durum, ülkenin bölünmesine zemin hazırlar. Gün, akıllı olma günüdür. Demokrasinin içinde kalarak ve özgürlükleri teminat altına alarak ülkede birliği, beraberliği ve huzuru sağlamak mümkündür. Bu noktada herkesi göreve çağırıyoruz. İktidar ve muhalefet, ülkenin geleceğini düşünmek zorundadır. Çünkü gidecek başka bir ülkemiz yok.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Toplumun aynası
Bu milletin mayasında ayrılık yoktur. En büyük eksiklik bunun farkında olmayisimizdir. Teşekkür
Yorum Ekleyen: Hasan Mutluoğlu     29.05.2021 10:09:05
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya