Batılı kültür acentalarının, kültür misyonerlerinin Türk milletine ve birçok millete zorla kabul ettirmek istediği şey: Batı müziği, Batı kültürü.
02.06.2021 11:34
2 yorum
920 okunma
BATI’NIN KÜLTÜR ACENTALIĞINI YAPMAK
İbrahim Gülsu

 

Batılı kültür acentalarının, kültür misyonerlerinin Türk milletine ve birçok millete zorla kabul ettirmek istediği şey: Batı müziği, Batı kültürü.

Ahenk yerine gürültünün, estetik yerine bayağılığın hakim olduğu; insanı tefekkürden, muhakemeden uzaklaştıran Batı müziği; ruhsuz medeniyetin, ruhsuz müziği veba salgını gibi yayılıyor dünyaya. Hem de seleksiyona uğramadan. Asimile ediyor yerli müzikleri. Batı; “dünya benim”, güç bende; kültür, sanat, bilim bende diyor. Bu ifadeler benim değil, bu gerçeği kültür ve müzik otoriteleri söylüyor.

 

Her milletin, milli kültürünü ve müziğini korumada olabildiğince kıskanç olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kıskançlık olmadığı sürece dünyada, küresel kültürü pompalayan, milli kültürleri yok eden emperyalizmin psikolojik baskısı, ekonomik ve kültürel sömürüsü devam edecektir.

Ne garip bir ülkeyiz. Yıllarca devlet desteğiyle batı müziği, milli müziğe saldırmıştır. Bu saldırıda adeta Batı ile bizim kitle iletişim vasıtaları, eğitim kurumları sözleşme imzalamış gibi. Hâlâ bu araçların birçoğu gayri milli kültürün ve müziğin sözcüsü. Hatta yabancı ülkelerin kültür ateşesi durumunda. Ülkemiz Batı kültürünün açık pazarı olmuş. 1945 Yalta Konferansı’nda alınan kararları hatırlayalım. Değişimi, değişimi yaşayan görmez. Ancak dışardan bakan göz görebilir. Göz o ki aynadakini değil, tuğladakini göre.

Takdir edersiniz ki, bebekliğinden itibaren yabancı müziği dinleyen bir kişinin, Türk müziğini sevmesi insanın yaratılışına aykırıdır. Çünkü insan, ihtiyacına karşılık ne verilmişse onu alır. Yıllarca batı müziği döne döne tekrar edilmiş; bir avuç insanın isteği, kitlenin isteği gibi verilmiş kitle iletişim vasıtalarıyla. Çocuğumuz kendi müziğini tanımadan batı müziğiyle tanışmışsa, elbette batı müziği “ihtiyaç”a dönüşür.

Dikkate değer bir konu da gayri milli müziğin yapımcılarının bir çoğunun yabancı kolejlerden mezun olmasıdır. Çünkü, yabancı okullar kültür emperyalizminin ileri karakollarıdır. Bu okulların bir kısmının kapanmasını LOZAN bile sağlayamamıştır.

Berlin Yüksek Müzik Akademisi Müdürü French Schecker, Türk musikisinin devlet eliyle katledildiği 1930’lu yıllarda bakın ne diyor: “Musikide inkılap yapmak güçtür. Musikinizi terakki ettirirken mümkün mertebe Avrupa musikisinin etkisinde kalmayınız.” (Türk Edebiyatı-Sayı 245)

Yine 1935’lerde Türkiye’de müzik eğitimi ile ilgili bir rapor hazırlanması için Türkiye’ye davet edilen PAUL HİNDEMİLH, batı müziği eğitiminin bu ülkeye hiçbir şey kazandırmayacağını söylemesine rağmen PAUL’un raporu kulak ardı edilmiştir.

Aynı yıllarda İstanbul valiliğine gönderilen resmi açıklamada ise şöyle deniyor: “Resmi müesseselerde alaturka musiki ilga edildi. Artık bu musikiden tarih derslerinde bahsolunacaktır.” (Türk Edebiyatı –Sayı-245) Bu yetmiyormuş gibi, radyolarda da sadece batı musikisi çalınması emredilmiş; fakat halkın yoğun tepkisi üzerine bir yıl sonra kural değiştirilmiştir. Konservatuvarlara ise Türk musikisi dersleri ve milli çalgılarımız ancak 1976 yılında konulabilmiştir.

Şanlıurfa’daki Türk Halk Müziği Korosunun Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu, Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu…… olarak değiştirilmesine anlam veremedim. Bu değişim yerel müziğin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik ise kabul; Yoksa…(23.03.2021 sayılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Yazısı)

Bir İngiliz, bir Fransız kendi müziğini hassasiyetle her tür sanat faaliyetlerinde, özellikle eşlik müziğinde kullanıyor. Biz de onları taklit ediyoruz. Bugün birçok kurumun, “turist” kaygısıyla, “çağdaşlık” dürtüsüyle batı eşlik musikisini çaldığını görüyoruz. Bunun, özgüvensizliğimizin, aşağılık duygumuzun, batı kompleksimizin bir göstergesi olduğu çok açık.

İbrahim GÜLSU
 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Kutlarım
tV'LERİN MAGAZİN PROGRAMLARI NE KADAR İĞRENÇ. PROGRAMI YAPANLAR ROBOT. LAKİN O TV. SAHİPLERİ ASIL KOKUŞMUŞ FOSİLLER ONLARDIR. LANET OLSUN YAPTIKLARINA!
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     8.06.2021 12:41:50
Müzik
Batı kendi işini yapıyor. Bizim müzisyenlerimiz de onları takip ediyor. Bizim müzisyenlerimiz batı insanını celp edecek müzik yapmalı. Vesselam
Yorum Ekleyen: Cevdet Alperen     3.06.2021 11:15:12
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya