Toplumumuzun okumaya araştırmaya ihtiyacı var. Okumayı emreden bir dinin mensuplarıyız. Bize ve Türk İslam Medeniyetine Susamış bir dünyamız var. Ee nasıl olacak bu iş? Elbette ki bilimle, bilimsel çalışmayla, okumayla ve kitapla olacak...
12.06.2021 09:53
773 okunma
Özel Kütüphaneler ve Kitap Kafeler Yaygınlaştırılmalı
Ahmet Sargın

             Toplumumuzun okumaya araştırmaya ihtiyacı var. Okumayı emreden bir dinin mensuplarıyız. Bize ve Türk İslam Medeniyetine Susamış bir dünyamız var. Ee nasıl olacak bu iş? Elbette ki bilimle, bilimsel çalışmayla, okumayla ve  kitapla olacak... 

               Biz ne yapıyoruz, hızla bilimden, bilimsel çalışmadan ve kitaptan uzaklaşıyoruz. TV dizileri, bilgisayarlar ve cep telefonları bizi esir almış durumda. Peki çağa nasıl ayak uyduracak, insanlığa nasıl umut olacağız? Türk İslam Medeniyeti adına sunacağımız  bu kutlu davayı, kutsal düşünceyi nasıl ulaştıracağız insanlığa? Soru çok, sorunlar da çok! 

              Bu topluma kitabı, okumayı ve bilimsel çalışmayı sevdirmek zorundayız. Zorundayız diyoruz  dikkatinizi çekmek isteriz. Bu görevi bize Yüce Yaratanımız vermiştir. “Oku seni Yaratan Rabbinin adıyla oku!.." Diye başlayan bu din bizi görevli kılmış. Hiç bilenle bilmeyen bir olmadığına göre biz bilenlerden ve bildikleriyle amel edenlerden olmak zorundayız. 

            Okumayı ve bilimsel çalışmayı sevdirmek için birçok yolu yordamı denemek zor olmasa gerekir öyle değil mi?  Onlardan birisi de,  özel kütüphaneleri yaygınlaştırmak ve kitap kafeleri çoğaltmaktır;  ne dersiniz? Özel Kütüphaneler yaygınlaştırılmalı, Kitap Kafeler açılmalı ve kitap okuma farkındalıkları oluşturulmalı. 

           "Kitap Kafeler" Eskinin deyimi ile” Kıraathaneler” okuma odaları yaygınlaştırılmalı. Köylerde okuma odaları şehirlerde “Kitap Kafeler” yaygınlaştırılmalıdır. Bu alanda projeler üretilmeli, bu projelere devlet teşviki sağlanmalı ve Özel Kütüphaneler desteklenmelidir. “Okuma Seferberliği”  deyip işi orada bırakamayız. Devamı gelmeli…  

          Özel Kütüphaneler ve Kitap Kafeler,  İlgi görür mü diye endişe etmiyorum. Gençler için, hanımlar için, yaşlılar ve emekliler için kitap kafe salonları her mahallede her semtte açılmalı deriz.  İlginç ve düzenli toplantılarla buralara dikkat çekilmeli… Kitap okunmalı, kitap teneffüs edilmeli ve hediyeleşmelerimiz de kitap ağırlıklı olmalıdır. 

            Kitap kafelerde insanlar okumalı, kitabı teneffüs etmeli, kitabı koklamalı, sohbet etmeli zamanlarını kitap okuyarak, sohbet ederek değerlendirilmelidir. Kitap, gazete, dergi bulundurulmalı ticari hizmetin- para kazanmanın yanı sıra insanların zihinsel gelişimine ve düşünce dünyasına da hizmet etme amaçlanmalıdır. 

           Bunun devlet politikası haline getirilmesi temel düşüncemizdir… Bu Tür müesseseler ve müteşebbisler için devlet öncü Olmalı. Kitap kafe açan, özel kütüphane kuran esnaflar desteklenmeli ve teşvik görmelidir. Vergi muafiyetliği, sigorta indirimi gibi özel destekler gündeme gelebilir. 

            Elbette birçok proje yapılıyor, teşvikler çıkıyor da devlet bu tür projelere öncelik vermeli deriz. Okumayı öne çıkaran çabalara ve bilimsel çalışmayı yapacak olan bilim adamlarına sahip çıkma önceliğimiz olmalıdır. Kahveler de birer okuma salonları gibi çalıştırılmalıdır. Görüntü olsun diye kitap koymak, kitabı süs malzemesi gibi kullanmak işi sulandırmak olur. 

             Diyeceğimiz o ki: dernekler sivil toplum kuruluşları kitap okuma ve bilimsel çalışma konularında teşvik edilmeli, esnaf ve müteşebbisler eğitime, okumaya yönelik bir çalışma yapıyorsa bunu devlet öncelikle teşvik etmeli, desteklemelidir. Bunu halk yapsın dersek konuyu savsaklamış ve ciddiye almamış oluruz. 

              " Kitap okuma Seferberliği başlattık " demekle kimse kitap okumuyor!.. Kitabı sevdirmek için Okumayı teşvik etmek ve kitap dostluklarını geliştirmek için hepimiz bu tür bir gayretin içinde olmalıyız. 

           Bu da yetmez devletin, Kurumların teşvik ve desteğini de almak zorundayız. Bunu bir ibadet aşkıyla ve görev şuuru ile yapmadıkça okuma adına bir arpa boyu yol alamayız. Okumayı toplumda yaygınlaştıracağız!.. Uyuşturucu ve cehaletle savaşmanın, stres ve depresyonu yenmenin yolu da buradan geçiyor deriz. Okumayan toplumu, okur hale getirmek devlet politikası olmalı diyoruz;  Peki siz ne dersiniz? 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya