Merhum Mehmet Ali Taşçı ustanın hikâyeleriyle 1976 yılında tanıştım.
08.08.2021 12:37
5 yorum
1.667 okunma
Merhum Usta Hikâyeci - Usta Yazar MEHMET ALİ TAŞÇI
Durdu Şahin

Merhum Mehmet Ali Taşçı ustanın hikâyeleriyle 1976 yılında tanıştım. O dönemin en çok okunan aylık kültür- sanat dergilerinden Pınar’da yazıyordu. Pınar’da deneme, hikâye,  inceleme – araştırma ve kitap tanıtma yazılarını okuduğum, ilgiyle izlediğim, bu sayıda acaba hangi konuda yazmış diye meraklandığım M. Akif Ak, Mustafa Aydın, Yetkin Dilek, Mehmet Taşdiken, Necati Aykan, Veli Şirin gibi ilgiyle izlediğim yazar ve hikâyecilerdendi, merhum Mehmet Ali Taşçı usta.

Benim gibi bir endüstri meslek lisesi öğrencisinin ilgisini okumaya, yazmaya, hikâyeye yönelten, nadir yazarlardan, kültür ve sanat adamlarındandı, merhum. Kendisi gibi çok usta bir hikâye yazarı bildiğimiz, merhumun yazdığı Pınar dergisinde hikâyelerini ilgiyle okuduğumuz Mehmet Taşdiken ustanın dediği gibi “ Kendisine has bir anlatımı, yine özel bir konu seçimi ve detay anlayışı vardı. Kullandığı dili zengin Anadolu Türkçesi idi.” Türkçe onun kaleminden insanı etkileyen, hislendiren, düşündüren, geleneksel değerlerimize doğru yürümemizi öğütleyen,  sıcak, sımsıcak hikâyeler şeklinde önce Pınar sayfalarına, sonra gönüllerimize doğru şahlanıyordu. Sözlüklere bakmadan anlayabildiğimiz temiz Türkçesiyle Anadolu insanının yaşayışını, düşünme biçimini, çeşitli durumlardaki tepkilerini, iyi niyetini, fedakârlığını, ahlakını, yardımseverliğini o zamana değin örneğine fazla rastlamadığımız bir üslup ile dillendiriyor, okuyucusuyla sahiden samimi bir bağ kuruyordu.

Daha sonra günlük Bayrak gazetesinde Söz Temsili isimli köşesinde yazdığı zekâ ürünü, düşündüren,  okuyucuyu tebessüme doyuran yazılarında da gördüğüm bu samimiyeti, konuya hâkimiyeti ve anlatmak istediğini lafı uzatmadan en güzel bir şekilde anlatabilme kabiliyeti, onun bir başka güzel özelliğiydi.

M. Akif Ak üstadımın cümleleriyle “ Yörük Türkmen geleneğindeki geleneksel hikâye- masal anlatıcılığını bilenlerin daha doğru anlayacağına inandığım” Merhum Mehmet Ali Taşçı ustanın hikâyeciliğinin üslup, teknik ve muhtevasını değerlendirmek, hikâyeciliğinin kendinden başkasına benzemeyen özelliklerini bilmek, anlamak, genç hikâyecileri ileri ufuklara, çok kıymetli hikâyelerle bezenmiş eserlere ulaştırır diye düşünüyorum.

1952 yılında doğup 10 Haziran 1985 yılında İstanbul’da Rahmet-i Rahman’a kavuşan, yüzde yüz yerli ve milli düşünüp yine yüzde yüz yerli ve milli konularda yazan hikâyecimiz merhum Mehmet Ali Taşçı ustayı, bu kısa yazı vesilesiyle bir kere daha anıyor, kendisine yüce Allah’tan rahmet ve cennet diliyorum.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
5 yorum yapıldı
geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer..
Allah gani gani rahmet eylesin nur içinde yatsın yaşayanlara da Allah selamet versin..
Yorum Ekleyen: musa doğruer     5.10.2021 11:08:48
Tesekkur
Merhum Mehmet Ali Taşçi kardeşimi harırlatan yazınız için teşekkurler.. dualara vesile oldunuz.. kardeşimiz bizlerle ebedi yasayacak ve kavuşmamiz Cenneti Âla da olacak inşallah...
Yorum Ekleyen: Saim Okan     28.09.2021 12:15:36
Ö lümsüz dost Arkadaşıma
Bir insan bu kadar mı pozitif enerjıyle dopdolu olabilir Mehmet Ali'yi nezaman görüp karşılaşsanız o yüzündeki güleryüzluluk ve enerji yi hemen görürsünüz çok erken bırakıp gittin Allah'ım gani gani rahmet eylesin mekanın cennet kabrin pür nur olsun,inseallah seni hiç unutmadık unutmayacağız.
Yorum Ekleyen: Muhterem köksal     11.08.2021 01:16:02
Pınar Dergisinden Yıldızlar
Allah mağfiretiyle muamele eylesin. Durdu Bey kardeşim Allah senden razı olsun. Geçmiş günlerimizi hatırlatıyorsun. Yenileniyoruz, gençleşiyoruz, o günlerdeki heyacanımız tekrarlanıyor. Teşekkürler.
Yorum Ekleyen: Nazım Çelik     5.08.2021 14:08:34
Değerli insanlar unutulmamalı
Değerli dava arkadaşlarımız Merhum Taşcıyı unutmadı ama bu kıymetleri çocuklarımıza ve torunlarımıza taşıyamadık. Bu kıymetli insanların eserlerini gelecek nesillere taşıyarak ölümsüzleştirebiliriz. Ben de o dönemlerde Rahmetli taşcının yazılarını büyük bir iştahla okur bir sonraki yazısını vsabırsızlıkla beklerdim. Yukarıda bahsettiğiniz kıymetli yazarlarımıza çizgi ustamız Haşim Vatandaş ve bir sonraki nesilden çizgi ustası Kasım Özkanı da eklemek isterim. Rahmetli taşcı ölmedi yaşasın millet. saygılarımla Esat Duysak Konya
Yorum Ekleyen: Esat Duysak konya     5.08.2021 11:40:33
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya