Allah'ın emri, Peygamberimizin Sünneti hilafına ayrılan, bölünen, birbirini sevmeyen, birbirinden nefret eden, birbirini çekiştiren gruplar oluşturmak iyi bilin ki; düşmanın oyunudur.
21.08.2021 08:02
493 okunma
Topluma Sevgi ve Kardeşlik Tohumları Ekilmeli!
Ahmet Sargın

              Allah'ın emri, Peygamberimizin Sünneti hilafına ayrılan, bölünen, birbirini sevmeyen, birbirinden nefret eden, birbirini çekiştiren gruplar oluşturmak iyi bilin ki; düşmanın oyunudur. Birbirlerini sevmeyen, Müslüman kardeşlerine kin besleyenler Müslümanlığını yeniden gözden geçirsinler...  Adına kardeş kavgası denen gerçekte kardeşlikle ilgisi olmayan  kavga ve iç savaşları  onaylamak mümkün değildir. Bu kardeşliğe de Müslümanlığa da sığmaz.

            Yüce Allah’ın: "Kardeşlerinizi ıslah ediniz, aralarını bulup barıştırınız!..." emrine uyarak, bölücü değil, birleştirici, ayırıcı değil, bütünleştirici, nifak tohumları ekici değil, sevgi ve kardeşlik tohumlarını yeşerten insanlar olmak zorundayız. Kardeşliği pekiştiren, bölünenleri birleştiren, düşmanlıkları dostluklara dönüştüren sevgi tomurcuklarını üreten insanlar olmalıyız. 

                               İslam Kardeşliği Bizi Birleştirmeli 

            Müslümanlar arasında ayrım, nefret, kin, çekişme olmaz; Çünkü İslam kardeşliği, birlik ve beraberliği emreder. Ne yazık ki, Müslümanlar arasında fırkalar, ayrımlar, bölünme ve parçalanmalar meydana getirilerek aramızdaki kardeşlik duyguları zedelenerek bozulmaya çalışılıyor..

            Müslümanlar arasında kin, nefret, düşmanlık, hor görme duyguları teşvik edilerek herkes kendi grubunu hoşuna gittiği için övmekte, bir başka grubu ise şiddetle yermekte bir tür ayrımcılığa çanak tutmaktadırlar. Bu düşüncenin İslam kardeşliği ile bağdaşır bir yanı yoktur.  Ayrıca hainlerin peşine düşerek Mehmetçiğe kurşun sıkanlar, onları alkışlayanlar bizden birileri olamaz. Onlara destek verenler kol kanat gerenler de bizim dostlarımız olamaz.

           Allah (c.c.) buyuruyor: "Ey iman edenler,hepiniz birlikte Allah'ın ipine (Kur'ana) sımsıkı sarılın!.. Sakın fırkalara, zümrelere, ayrılmayın. Parçalanıp bölünmeyin. Müminler ancak kardeştirler, o halde kardeşlerinizin arasını bulup, barıştırınız!..Allah'tan korkun, Ta ki esirgenesiniz." (Hucurat -10)

             “Ey insanlar! Hakikat biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Siz birbirinizle daha iyi tanışasınız diye büyük büyük cemiyetlere ve küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah indinde en şerefliniz takvaca, ahlakça en ileri olanınızdır. Hakikaten Allah her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olandır." (Hucurat Suresi-13)

           Peygamber Efendimiz buyuruyor: "Müslüman Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulmetmez, ona yardım etmekten çekinmez, onu hakir görmez, ona hıyanet etmez!...(Eliyle kalbini işaret ederek üç defa) işte takva buradadır! Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor görmesi kafidir!.. Bir  Müslüman'ın diğer Müslüman üzerine kanı, ırzı ve malı haramdır!.."

                           Kardeşçe Yaşamak Zorundayız 

           Peygamberimiz buyuruyor:" Birbirinize muhalefet etmeyiniz, birbirinize haset etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz!.."İslam bölünmeyi değil, bir ve beraber olmayı ,kardeşçe yaşamayı emrediyor. “       

             Yine Peygamberimiz buyuruyor: "Ey insanlar! İyi biliniz ki, muhakkak Rabbiniz birdir ve babanız da birdir. Bakınız, iyi kulak veriniz! Ne Arabın Aceme, ne Acemin Araba, ne kırmızı adamın siyah adam üzerine, ne siyah adamın beyaz adam üzerine hiç bir surette fazilet (üstünlük) iddia etmeye hakkı yoktur. Üstünlük ancak fazilet, takva ile olur. Zira Allah indinde en mükemmeliniz, en şerefliniz, en fazla muttaki olanınızdır!.."(Veda Hutbesinden)

          Allah korusun büyüklük, enaniyet, kibir farklılık kavramına sarılıp böbürlenmeye kalkışırsak, fitne ve fesat çıkarırsak, bölücü davranışlarda bulunursak;  elimize silah alıp kardeşlerimize kurşun sıkarsak, ilahi buyrukları hiçe saymış oluruz… Ki:  işte o zamanda Müslümanlığımızı, kardeşliğimizi yeniden gözden geçirmek durumundayız!... Birlik ve beraberlik, kardeşlik , sevgi muhabbet Müslümanlığın- İslam'ın özüdür.

                                      Bölücüler Bizden Değildir    

          İnsanlık, kardeşlik ve sevgiden uzak kalanları İslam'a ve kurtuluşa davet etmek kadar doğal bir düşünce olamaz!.. Türk ordusuna polisine silah sıkan hainler bizim kardeşimiz olabilir mi?. Böylesine hainleri Ermeni kışkırtıcılarını Türk ve Müslüman düşmanlarını destekleyemeyiz, onlara alkış tutamayız; onlarla omuz omuza yürüyemeyiz!..  Bölücü terör örgütün şehit ettiği kahraman Mehmetçiklere, Allah tan Rahmet diliyoruz. Mekanları Cennet olsun… Hainleri ve onlara prim verenleri de Allah ıslan eylesin!..

           Vatana ihanet eden hainler hep hüsrana uğramış, bundan böyle de uğramaya devam edeceklerdir, sonları da hüsran olacaktır…  Bir hiç uğruna dağlarda ölüp gidecekler. Onların dava dediği olsa olsa bölücülük ve hainlik olur. İnsan olarak dua ederiz ki: Rabbim sizi ve tüm destekçilerinizi kirli siyasetinizle ıslah eylesin! Türk ve İslam dünyasının gözü ve umudu bizde iken biz kardeşliğe kurşun sıkamayız, kardeşliği baltalayıcı hareket, davranışlar ve sözlerde bulunamayız.

               Birliğe, dostluğa ve kardeşliğe selam olsun…Topluma fitne tohumları ekenlere lanet, sevgi ve kardeşlik tohumları ekenlere selam olsun!...

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya